Kultura
10/10/2023 Petr Sobol

Divadlo Mír se po rekonstrukci opět otevírá, uvádí novou komedii

Foto: Jan Lipovský

Oblíbené ostravské Divadlo Mír, které v roce 2017 založil herec a producent Albert Čuba, si po šesti letech intenzivního provozu prošlo rekonstrukcí a do další sezony tak vstupuje s novou vzduchotechnikou, vylepšeným jevištěm, hereckým zázemím i s novým foyer.

Zatím nejrozsáhlejší rekonstrukce Divadla Mír začala v červnu 2023 a přinesla velké změny. „Původně mělo jít pouze o technickou rekonstrukci a nainstalování nové vzduchotechniky, což divák vlastně ani neměl zaznamenat. Jenom by se mu v divadle lépe dýchalo. Když už jsme se ale do toho pustili, rovnou jsme zrekonstruovali i foyer, šatny a jeviště, na nějž jsme nainstalovali také nová inteligentní světla. Změny tak nakonec budou velmi viditelné i pro diváky, a to hned při vstupu do divadla. Mně osobně se ale stejně nejvíc libí herecké zázemí,“ vysvětlil principál divadla Albert Čuba.

Herec divadla a jeden ze Tří Tygrů Vladimír Polák při té příležitosti zavzpomínal na původní vybavení v roce 2017. „Na začátku Míru, když jsme zkoušeli Dva úplně nahé muže, ještě nebylo na jevišti ani topení. Albert tenkrát sehnal alespoň nějaké mobilní ohřívače. Poté samozřejmě přibylo i topení a klimatizace, nicméně i tak se těším, že rozdíl mezi prvním zkoušením a tím, co budeme zažívat nyní, bude jako posun z Mongolska do západní Evropy,“ dodal herec.

První diváci uvidí nově zrekonstruované Divadlo Mír v rámci Grand openingu už v pondělí 16. října od 17 hodin. Slavnostní akce vyvrcholí v 19 hodin komedií francouzského autora Laurenta Baffieho Tik Tik, která je jednou z nejúspěšnějších inscenací na mírovém repertoáru. Diváci si ale odnesou také speciální upomínkové předměty a čekají je i další překvapení.

Další novinkou, kterou má Divadlo Mír před sebou, je nová komedie Česká kletba. Jedná se o adaptaci hry Irská kletba amerického dramatika a bývalého asistenta Stevena Spielberga Martina Caselly. Ve hře, kterou Divadlo Mír značně přizpůsobilo českému prostředí, budou účinkovat Albert Čuba, Robin Ferro, Vladimír Polák, Ondřej Malý, Bořivoj Čermák a Michal Sedláček. „V této komedii pod režijním vedením Davida Vyhnánka hraju postavu kněze. Je to taková kompaktní inscenace, po celou dobu představení v podstatě neslezeme z jeviště. Už teď se ale na čtených zkouškách hrozně moc bavíme a vymýšlíme další vtipné scény a dialogy, takže si myslím, že tato ryze mužská záležitost bude opravdu super,“ přiblížil nadšeně proces zkoušení herec Robin Ferro.

Konverzační komedie o tajemné české kletbě pojednává o mužích a jejich velkých i malých problémech, a nakousne témata jako maskulinita, sex, přátelství, ženy, práce či sociální status. Režie a úpravy textu se ujal David Vyhnánek. Díky této adaptaci je hra plná originálních odkazů na české reálie, politickou scénu i „typicky české chování“. Bude se tak jednat o originální divadelní hru, kterou diváci uvidí pouze v Divadle Mír.

Mohou se těšit na upřímné, tvrdé, nekorektní, a hlavně zábavné dialogy týkající se choulostivých témat, o kterých se veřejně nemluví. „Mnozí čeští muži touto kletbou skutečně trpí a je to pro ně opravdu velkým problémem. Před ženami o tom ale nikdy nemluví. Dokonce i naše kostýmové zkoušky probíhají se slzami v očích, jelikož kostýmní výtvarnice Dominika Katonová je žena,“ dodal s humorem sobě vlastním Albert Čuba. Scénu k této komedii vytvořil slovenský scénograf Matúš Ďuran.

Premiéra České kletby proběhne v ostravském Divadle Mír 11. listopadu. Divadlo Mír také zahájilo prodej vstupenek až do konce ledna 2024 na všechny komedie ze svého repertoáru včetně Ledviny či Blbce k večeři. V rámci stávající divadelní sezony se diváci mohou v následujících měsících těšit na další dvě novinky.

Sdílejte článek