Společnost
02/03/2022 ČTK

Do Ostravy dorazily další stovky uprchlíků z Ukrajiny. Většinu odvezli do Vyšních Lhot

​Humanitárním vlakem Českých drah, který kyvadlově jezdí mezi Ostravou a ukrajinským Čopem, dorazilo v noci do Ostravy dalších více než 400 lidí, kteří utekli z Ukrajiny před válečným konfliktem.

Většinou šlo o ženy a děti, mezi cestujícími byli i starší muži. Na některé čekali na hlavním nádraží příbuzní či známí, většinu ale odvezly hasičské autobusy do střediska ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Většina ukrajinských utečenců se tam ale nezdrží dlouho, někteří už na nádraží řekli ČTK, že chtějí pokračovat dál, do Prahy, do Německa.

"Pojedu dál do Německa, mám tam příbuzné," řekla například paní Olga. Jela z Kyjeva, na cestě byla déle než 24 hodin. "Je těžké mluvit o tom, co se tam teď děje. Kyjev byl takové krásné město. Nevěřím, že ve 21. století je možné udělat něco takového. Nebo Charkov, kde všichni mluví rusky. Celý národ je absolutně proti," řekla.

Nataša s dcerou Dášou byly na cestě už 36 hodin, Nataša z Kyjeva a její dcera z Charkova. "Je hrozné, co se tam teď děje," řekla. Její druhá dcera studuje v Praze, s ní se chce vidět nejdřív. "Taky máme přátele v Německu, ještě nejsme rozhodnutí, kam půjdeme. Nejdřív se musíme vyspat a potom pojedeme dál," řekla.

Vlak z Čopu přijel do Ostravy plný. Lidé měli s sebou většinou jen kufr nebo jednu či dvě tašky. Byla na nich znát únava po dlouhém cestování a o tom, co mají za sebou, mluvit nechtěli. Děti se držely statečně, některé měly v rukou lahve s vodou, na zádech malé batůžky. Několik velmi malých dětí bylo v kočárcích, utečenci si s sebou přivezli i několik psů. Jednu ženu, které se ve vlaku udělalo špatně, převzali záchranáři s nosítky.

Na nástupišti na vlak čekaly desítky policistů, s nimi tlumočníci a psychologové. Rozdělili se do skupin, které si vzaly na starosti jednotlivé vagony, takže výstup z vlaků a nasměrování lidí k autobusům nebo na přestup na další vlaky šly rychle. Za tři čtvrtě hodiny byl vlak z Čopu prázdný. Policisté nejenom kontrolovali doklady, ale také lidem pomáhali se zavazadly a chovali se duchu toho, co ještě těsně před zastavením vlaku zdůrazňoval moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel: "Buďte příjemní."

Řekl, že policie nabízí lidem, kteří přijedou z Ukrajiny, pomoc. V první chvíli především odvoz do střediska ve Vyšních Lhotách. Ať už přijeli s doklady, nebo bez nich. "Vyšní Lhoty teď neslouží jako tábor na zajištění cizinců, ale jako podpora pro ty, kteří jsou ve svízelné situaci a potřebují si třeba jenom na pár hodin odpočinout," řekl Kužel.

V kraji je středisko ve Vyšních Lhotách zatím jediné, které je určené pro takovéto přechodné ubytování uprchlíků. "Může se jednat o ubytování třeba jenom na několik hodin. Když přijedou teď večer s malými dětmi, utrmácení po té cestě, tak je naložíme do vytopených hasičských autobusů, za 20 minut jsou ve Vyšních Lhotách, tam si lehnou na ubikace, můžou se osprchovat, dostanou jídlo, pití," řekl policejní ředitel.

Na každém z dorazivších utečenců pak je, jak se rozhodne dál. Ve Vyšních Lhotách mohou lidé zůstat několik dní, nebo jen několik hodin. Pro někoho si přijedou příbuzní, jiným policisté s hasiči zajistí dopravu na nádraží, odkud budou pokračovat dál.

"Policie poskytuje informace a necháváme na těch lidech, ať si vyberou, co bude následovat dál. Do ničeho je nenutíme, je to všechno na dobrovolnosti. My jim spíše nabízíme takový příjemný support po tom cestování," řekl Kužel.

Krajem podle něj v posledních dnech prošly už tisíce utečenců z Ukrajiny. Většina z nich ale pokračuje dál, v Moravskoslezském kraji chtějí zůstat jen ti, kteří už zde mají příbuzné nebo nějaké zázemí. "Opavsko, Ostravsko, Karviná, Nový Jičín - tam všude teď přibývají lidé z Ukrajiny. Ne v tisících, ale určitě v desítkách, ve stovkách ano. Nevyžadují zvláštní ubytování, ale už tady mají podporu těch, kteří tady nějakou dobu působí," řekl policejní ředitel.

Sdílejte článek