Společnost
01/03/2016 ČTK

Dobrá zpráva: Stoleté sucho skončilo, přehrady se začínají pomalu plnit

Období zhruba osmiměsíčního sucha, které bylo v Moravskoslezském kraji nejhorší za posledních přibližně sto let, skončilo. Naplněnost nádrží se začíná vracet k normálu.

„Po těch minimech, které nádrže zaznamenaly buď v listopadu nebo na konci ledna, se doplnily a některé už mají i stoprocentní plnění. Třeba Těrlicko má pouze 70 a Slezská Harta asi 90 procent, nicméně doufáme v to, že se to doplní všechno,“ řekl technický ředitel státního podniku Povodí Odry Petr Březina.

Standardní situace je podle něj už například na Žermanické přehradě, na Morávce či na vodní nádrži Šance na Frýdecko-Místecku.

Podle Březiny Povodí Odry po celou dobu sucha usilovalo především o to, aby jeho dopady na obyvatele či podniky v regionu byly minimální.

„To si myslím, že se povedlo i přesto, že to sucho lze nazvat suchem stoletým. Při snižování objemu vody v nádržích bylo třeba přijmout mnoho opatření, která spočívala třeba v přesunu odběru vody, bylo třeba přijmout opatření ve vodárenském systému, kdy se přečerpávalo velké množství vody ze západních nádrží Kružberka a Slezské Harty až do spotřebišť nádrží beskydských, tedy Šancí a Morávky. Přibližně půl milionu obyvatel tak tady pilo jinou vodu,“ připomněl Březina.

Vůbec nejhorší byla podle něj situace na nádrži Olešná na Frýdecko-Místecku, která v podstatě byla téměř vyprázdněna. Nižší naplněnost tam přetrvává i nyní, jde však o záměr.

Povodí Odry tam totiž v letošním roce připravuje odtěžení sedimentů, které by mělo začít už letos v květnu. Zhruba 180.000 kubíků nánosu by mělo být odstraněno do konce letošního roku. Povodí Odry nyní vybírá dodavatele a očekává, že by úpravy měly přijít na necelých 100 milionů korun.

„Každá nádrž se zanáší, Olešná už je stará přes 50 let. Kdyby se to nechalo bez těžení, tak se ta přehrada zanese v řádu 150 až 200 let,“ podotkl Březina.

Se suchem se musely vypořádat hlavně průmyslové podniky, které při výrobě odebírají značné množství vody.

„Situace byla nepříjemná, protože tím, jak jsme museli omezit odběr vody, tak se nám zhoršily samozřejmě výrobní podmínky. Voda ze Žermanic je podstatně kvalitnější než voda z Olešné, a když jsme museli (odběr) z Žermanic omezit a přejít jenom na Olešnou, tak to pro nás znamenalo zvýšené náklady,“ vysvětlil Dalibor Slončík, vedoucí odboru životního prostředí a bezpečnosti práce v Biocelu Paskov, který je tradičním výrobcem buničiny.

I přes extrémně suché počasí ale nemusely být podle mluvčího Severomoravských vodovodů a kanalizací Marka Síbrta omezeny v regionu dodávky pitné vody.

Sdílejte článek