Nejnovější zprávy: Do Hrabůvky se vrátila Sedící žena. Kašna má i vodní příboj Týraný pes z útulku hvězdou sociálních sítí. Našel novou rodinu a pózuje v přírodě

Byznys

Dobrá zpráva, velké firmy neplánují kvůli koronaviru uzavřít provozy

​Firmy v Moravskoslezském kraji se zatím nechystají kvůli šíření koronaviru uzavřít své provozy.

Automobilka Hyundai zastavení či omezení výroby teď určitě neplánuje. Foto: Vladimír Pryček

Na jaře zavedly řadu opatření, jak šíření nákazy bránit, a dodržují je dosud, nebo je obnovily. Jde například o rozsáhlou dezinfekci nebo omezení setkávání pracovníků, uvedli zástupci oslovených firem.

Petr Michník uvedl za nošovickou automobilku Hyundai, že zastavení či omezení výroby teď firma určitě neplánuje. "Případným problémům se snažíme důsledně předcházet, a to jak opatřeními zaměřenými na zdraví zaměstnanců a prevenci šíření koronaviru, tak například většími pojistnými zásobami materiálu pro případ zpoždění dodávek od našich dodavatelů," řekl Michník.

V podniku se podle něj například neustále provádí rozsáhlá dezinfekce, v kantýnách a odpočinkových zónách jsou lidé odděleni miniboxy, pracovníkům firma poskytuje roušky a měří teplotu návštěvám a zaměstnancům.

"Výroba oceli je kontinuální proces, který nelze zastavit. Pokud by došlo k úplnému zastavení výroby, mnohé výrobní technologie, jako jsou například koksárenské baterie, by to nevratně poškodilo," řekla mluvčí hutní společnosti Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková. Firma kvůli propadu poptávky o polovinu v dubnu dočasně odstavila jednu z vysokých pecí, každá takováto operace je ale velmi náročná a podle mluvčí vyžaduje přípravu v řádu minimálně několika týdnů.

"Pracujeme v mimořádném režimu s minimální osádkou a preventivní opatření jsou nastavena tak, aby v případě, že onemocní jeden pracovník, nemusela jít do karantény celá osádka," řekla Černá. V podniku se dezinfikují a ozonizují prostory, omezený je počet pracovníků v šatnách, v kantýnách, při školeních i v interní dopravě. Při výskytu pozitivního případu firma plošně testuje všechny zaměstnance v dotčeném provozu.

"Hutní provozy není možné v krátkém časovém horizontu uzavřít. Děláme interními opatřeními a prevencí vše pro to, aby k omezení výroby pokud možno nedošlo," řekla mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková.

Mluvčí těžební společnosti OKD Naďa Chattová uvedla, že o uzavření dolů firma nyní neuvažuje, protože má vlastní a fungující systém pravidelného testování všech zaměstnanců. "V případě nákazy můžeme velmi rychle reagovat, a zabránit tak nekontrolovatelnému šíření viru. Zároveň v naší společnosti nepřetržitě platí přísná hygienická opatření, která společnost postupně zaváděla už od března. I v době rozvolňování opatření v Česku naši zaměstnanci nesundali ve vnitřních prostorách roušky a respirátory," uvedla Chattová. Na dodržování opatření podle ní firma přísně dohlíží.

O uzavření některého ze svých podniků neuvažuje ani skupina Cylinders Holding, která vyrábí tlakové lahve pro průmysl, zdravotnictví, farmacii či hasicí techniku. "Nově dodáváme lahve na kyslík pro dýchání i na retailový trh, tedy koncovým zákazníkům. Z tohoto důvodu usilujeme o kontinuální chod," řekla mluvčí skupiny Eva Kijonková. Skupina už před časem přijala stejně přísná hygienická a bezpečnostní pravidla jako na jaře, tedy omezený či zcela vyloučený pohyb lidí zvenčí, roušky ve výrobě, měření teploty a podobně.

Výrobu podle majitele Vavřince Pečinky nehodlá přerušit ani společnost Anaj Czech, která je jediným českým výrobcem originálních kusových nástrojů pro obrábění složitých ozubení. "Zákazníky jsou zejména dodavatelé komponentů pro automobilový, elektrotechnický, energetický, letecký i kosmický průmysl. Na dodávkách je tak závislá celá řada dalších průmyslových podniků," uvedl Pečinka. Firma nezavírá ani své pobočky na Slovensku, v Rusku a Bělorusku.