Společnost
11/11/2015 Jaroslav Baďura

Dopravní podnik zdraží od nového roku papírové jízdenky

Cestující bez čipové karty ODISka si od ledna připlatí za některé papírové krátkodobé jízdenky. Desetiminutová jízdenka zdraží ze současných 14 na 16 korun, zlevněná pak místo sedmi korun přijde na osm.

O dvě koruny podraží také cena hodinové jízdenky, a to z 26 na 28 korun, cena zlevněné jízdenky se zvýší o korunu ze 13 na 14 korun. Sedmdesátiminutová SMS jízdenka zdraží z 27 na 30 korun, zlevněná pak ze 13 na 15 korun. „U ostatních krátkodobých jízdenek, 30minutových papírových a jednotlivých jízdenek zakoupených pomocí bezkontaktní čipové karty ODISka, se ceny nemění,“ řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

„U ostatních krátkodobých jízdenek, 30minutových papírových a jednotlivých jízdenek zakoupených pomocí bezkontaktní čipové karty ODISka, se ceny nemění,“ dodala mluvčí.

Dopravní podnik zjednodušil zónové členění

U dlouhodobých jízdenek dochází ke zjednodušení v zónovém členění v rámci ostravských zón 1-4, kdy dojde ke sjednocení stávajících jízdenek platných pro 2., 3. a 4. zónu. V nabídce zůstane dlouhodobá časová jízdenka pro jednu zónu v nezměněné ceně oproti roku 2015, tedy 360 korun, a pro čtyři zóny taktéž v nezměněné ceně 3. a 4. zónové jízdenky oproti roku 2015, tedy 495 korun.

„Dojde tím k nepatrnému zvýšení ceny pro cestující využívající stávající dvouzónové jízdenky, a to o 25 korun oproti roku 2015, kdy však za toto navýšení bude možno cestovat ve všech čtyřech ostravských zónách. Ceny pro ostatní kategorie cestujících a pro jiné časové platnosti jsou násobkem ceny 30 denních obyčejných jízdenek. Tyto násobky se pro rok 2016 nemění. Ve všech případech se jedná o ceny dlouhodobé časové jízdenky zakoupené na bezkontaktní čipovou kartu ODISka, kdy od 1. 3. 2016 již bude možno zakoupit si dlouhodobou časovou jízdenku pouze touto formou,“ uvedla Andrea Vojkovská.

MHD zdarma už bude od 65 namísto dosavadních 70 let

K výrazné změně pro příští rok dochází u poskytování bezplatné přepravy pro starší občany na území města Ostravy. Od 1. 1. 2016 dojde k posunu věkové hranice ze stávajících 70 let na 65 let. Znamená to, že cestující ve věku od 65 se budou prokazovat čipovou kartou ODISka, na kterou si budou muset jednou ročně nechat nahrát bezplatně roční kupón. Cestující narození před 1. 1. 1946 se nadále budou prokazovat platným občanským průkazem.

Sdílejte článek