Společnost
19/08/2021 Petr Sobol

Drama se šťastným koncem. Policisté zachránili otce s dcerou, se kterými se na Žermanické přehradě převrhla kánoe

Výlet otce se svou dcerou se změnil v pořádné drama. Ke šťastnému konci pomohl i včasný zásah policistů.

V neděli 15. srpna na Žermanické přehradě si tři policisté speciální pořádkové jednotky, kteří zde vykonávali denní službu, všimli volně plující převrácené kánoe. Byla napůl ponořená do vody a zprvu to vypadalo, že někomu uplavala. „Ovšem, když ve služební lodi připluli blíž, na hladinu se vynořil muž, který v náručí držel malé dítě. Bylo zcela zjevné, že je na pokraji sil a potřebuje pomoc,“ uvedla policejní mluvčí Daniela Vlčková.

Policisté okamžitě zareagovali a nejprve na loď vytáhli dítě. Asi pětiletá holčička byla celou situací zcela vyčerpána. „Zatímco ji jeden z policistů uklidňoval, usušil ručníkem a zabalil do izotermické folie, druzí dva pomohli z vody také jejímu otci. Nakonec pomocí sklopné plošiny vytáhli na palubu služební lodě také již téměř potopenou kánoi a pomocí háčku z vodní hladiny posbírali osobní věci,“ dodala Vlčková.

K tragédii tak nedošlo jen díky včasné pomoci. Jeden ze zachraňujících policistů navíc patří mezi specialisty, zdravotníky speciální pořádkové jednotky. „Jde o policisty, kteří absolvovali různé zdravotnické kurzy, průběžně jsou v této specializaci dále proškolováni a každý rok vykonávají stáže u zdravotnické záchranné služby. Právě on se o vystrašenou dívenku, u které mohlo dojít k šoku, staral a poskytl první pomoc v takovém rozsahu, že mohla být předána do péče otce,“ uvedla Daniela Vlčková.

Specializaci zdravotník má u speciální pořádkové jednotky téměř jedna čtvrtina jejich členů. Navíc do vybavení služebních lodí, které mohou v letní sezoně spatřit návštěvníci nejen Žermanické, ale také Těrlické přehrady nebo Slezské Harty, patří plnohodnotný zdravotnický batoh a defibrilátor.

Sdílejte článek