Nejnovější zprávy: Na přejezdu ve Frýdku-Místku narazil vlak plný lidí do náklaďáku Zeď nad Bazaly pokryjí barvy s ostravským prachem

Regiony

Dřevo, sklo, ocel, beton. Beskydská chata, která splývá s přírodou

Propojit moderní architekturu s divokou horskou loukou, to není snadný úkol. v jižní části moravskoslezských beskyd se to podařilo.

Foto: BoysPlayNice

Málokterý projekt „obyčejné“ víkendové chaty si dokázal (nejen) v odborných kruzích vydobýt tolik pozornosti jako práce zlínského architekta Pavla Míčka.

Jeho víkendová chata pro soukromého investora totiž obyčejná rozhodně není. A zcela právem. Fotografie této precizní práce a bližší podrobnosti dostávají ve světových médiích hodně prostoru.

Posuďte sami, zda zaslouženě.

Víkendový dům architekt postavil na výjimečném místě, v dosud téměř nezastavěné horské krajině. V blízkém okolí této oblasti je dosud jen několik volně roztroušených usedlostí.

Foto: BoysPlayNice

„Samotný pozemek z horní strany přiléhá ke zpevněné cestě a je tvořen divokou horskou loukou padající až do zalesněného, stinného žlebu s protékajícím potokem,“ popisuje svůj úspěšný projekt architekt Pavel Míček, pro něhož nebyl proces vzniku návrhu nikterak snadný.

Už jen kvůli tomu, že svoji vizi musel sladit nejen s představami klienta, ale také s dozorem Správy CHKO Beskydy, jejíž přísné stavební předpisy mnohdy dokáží tvůrčí a kreativní přístup značně komplikovat.

Stěžejními materiály unikátní stavby se staly modřín a beton. Betonový základ pevně drží stavbu ve strmé stráni. Horní část chalupy se sedlovou střechou doplňuje modřínové dřevo.

„Chtěli jsme co možná nejlépe využít charakteristické vlastnosti těchto do značné míry kontrastních materiálů. Beton ztělesňuje těžkou dutou platformu, částečně zanořenou do zemského povrchu s takřka jeskynní atmosférou. Ukrývá modřínové kabiny ložnic a servisní prostory domu. Na tomto kusu skály jsme pak o sebe zapřeli dvě lehké modřínové desky, které mezi sebou svírají volně plynoucí prostor s otevřenými výhledy do horské scenérie,“ dodává zlínský architekt.

Záměr, aby okolní nenarušená krajina kolem domu „protékala“ takřka bez povšimnutí, se podařil. „Beton zešedne, poroste mechem, modřínové dřevo stárnutím získá šedostříbrnou patinu, přístupová pěšina z pískovcových kamenů se bude ztrácet v luční trávě,“ uzavírá Pavel Míček.

Víkendová chata v Beskydech

Studio:

Pavel Míček Architects

Autor: Ing. arch. Pavel Míček, hlavní architekt, www.pavelmicek.com

Zastavěná plocha: 154 m2

Materiály

Beton: přízemní, zahloubená část domu

Modřínové dřevo v různé podobě: otevřené patro

Sklo: štíty

Surová ocel: schodiště

Petr Bořuta ml.