Společnost
29/04/2017 ČTK

Důchodce zemřel na otravu oxidem uhelnatým, žena je ve vážném stavu

Šestasedmdesátiletý muž zemřel v pátek v Těrlicku na Karvinsku na následky otravy oxidem uhelnatým. O rok mladší žena skončila ve velmi vážném stavu v nemocnici.

Oba seniory našli v jejich bytě příbuzní, řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

„Oba byli nalezeni rodinou v bytě, kde došlo k jejich intoxikaci nebezpečným oxidem uhelnatým. Záchranáři v prostorách naměřili vysokou koncentraci tohoto plynu,“ uvedl. Oxid vznikl pravděpodobně špatným fungováním plynového přímotopu.

Záchranáři se podle Humpla pokusili oživit muže, kterému selhal krevní oběh. Pokusy o jeho záchranu však nebyly úspěšné a zasahující lékař musel konstatovat smrt.

„Žena byla v bezvědomí a přímém ohrožení života. Záchranáři museli zajistit její dýchací cesty a připojit postiženou k přístrojem řízené ventilaci,“ řekl. Dodal, že sanitka pak ženu převezla ve vážném stavu do ostravské městské nemocnice.

Ze statistik vyplývá, že v České republice je v souvislosti s únikem oxidu uhelnatého každoročně intoxikováno více než tisíc lidí, asi čtvrtina z nich musí být hospitalizována.

Na následky otravy umírá ročně v průměru asi sto lidí. Jen moravskoslezští záchranáři každoročně ošetří několik desítek lidí s otravou oxidem uhelnatým. Otravy nejčastěji způsobují domácí topeniště – kamna, krby, kotle nebo ohřívače vody.

K otravám přispívá také zateplení, výměna oken, a tedy větší utěsnění obydlí. To brání přirozenému pohybu vzduchu a větrání.

Riziko nehrozí jen v bytech. Například začátkem ledna se ve výrobní hale hliníkových komponentů ve Studénce na Novojičínsku přiotrávilo oxidem uhelnatým šest lidí. Všichni skončili v nemocnicích. Oxid uhelnatý se do haly začal uvolňovat pravděpodobně ze špatně fungujících plynových topidel.

Oxid uhelnatý je bez barvy a zápachu a první příznaky otravy jsou podobné chřipce či jiným onemocněním, například točení či bolesti hlavy, nevolnosti nebo bolesti na hrudníku.

Záchranáři i hasiči v minulosti opakovaně vyzývali obyvatele, aby si doma instalovali detektory úniku plynu.

Sdílejte článek