Společnost
20/11/2015 Jaroslav Baďura

Dům Pod Svícnem slaví 15 let. Zrodil se zde nejen Sweetsen fest

Frýdecko-místecký kulturní a společenský fenomén Dům Pod Svícnem slaví. Dům v historickém centru Frýdku, který byl za minulého režimu odsouzen k postupnému zániku, si připomíná již patnácté výročí od svého znovuzrození.

Na přelomu tisíciletí se začala psát nová kapitola jednoho domu na Farní ulici ve Frýdku. Veřejnosti se tak po několikaleté citlivé rekonstrukci ve městě pod Beskydami na řece Ostravici otevřela první obnovená část Domu Pod Svícnem s antikvariátem a kavárnou.

Vznikl tvůrčímu přístupu otevřený prostor, ve kterém se v dalších letech zrodila vedle galerie, klubu Pavlač a vegetariánské restaurace i řada zajímavých projektů.

Vedle akcí, které probíhaly v samotném Domě Pod Svícnem a na kterých se v literárních večerech představili např. J.H. Krchovský nebo Jaroslav Rudiš, na samostatných výstavách David Vávra nebo Jaromír 99 a na koncertech Dva, Dan Václavek nebo izraelský jazzman Adam Ben Ezra, se tento dům zapsal do povědomí zejména jako místo, kde vznikl největší frýdecko-místecký benefiční festival Sweetsen fest, který je svým konceptem naprosto ojedinělý a rozsahem už se řadí mezi největší festivaly v České republice.

„Dnes už mohu říct, že Dům Pod Svícnem je mým splněným snem. Díky podpoře rodičů a řady přátel se nám společně podařilo vybudovat nejen místo, kde provozujeme živnosti, jako je antikvariát nebo kavárna, ale můžeme se věnovat i aktivitám, které nás baví ještě víc. A k těm patří koncerty, výstavy, autorská čtení nebo projekt, který je naší frýdecko-místeckou chloubou, vlajkovou lodí a mou osobní srdeční záležitostí, festival Sweetsen fest,“ dodává pan domácí Petr Korč.

Patnácté výročí Domu Pod Svícnem doprovodí do konce roku 2015 několik akcí. První v řadě bude v pátek 20. listopadu od 18 hodin představení knihy přední postavy českého undergroundu Ivo Pospíšila s názvem Příliš pozdě zemřít mladý s projekcemi, diskuzí a následným hudebním večírkem autora.

Sdílejte článek