Auto
05/07/2022 Petr Sobol

Elektromobil z Nošovic do Třince. Hyundai podpoří ekologickou mobilitu

Tichou a ekologickou jízdu elektromobilem Hyundai KONA Electric budou moci po celý rok zažívat zaměstnanci třineckého magistrátu.

Vozidlo městu bezplatně zapůjčila nošovická automobilka Hyundai, která v příštích letech hodlá podpořit čistou mobilitu také v dalších obcích v regionu.

Nízkoemisní vozidla mají v produkci nošovické automobilky Hyundai stále rostoucí podíl. Jeden z těchto vozů, model KONA Electric, poslouží na jeden rok ke služebním účelům pracovníků magistrátu města Třince. Nošovický výrobní závod Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) tím spouští pilotní projekt na podporu čisté mobility. „Cílem je podpořit spolupráci s okolními obcemi a městy a zároveň zviditelnit elektromobilitu v našem kraji. Zástupci jednotlivých obcí a měst budou mít možnost bezplatně vyzkoušet elektromobil Hyundai KONA Electric po dobu půl až jednoho roku,“ přiblížila projekt Jana Opluštilová z oddělení Vnějších vztahů HMMC.

Prvním, kdo využije elektromobil v rámci pilotní fáze tohoto dlouhodobého projektu, bude Třinec. KONA Electric přispěje magistrátu k naplňování konceptu chytrého města (Smart city) a chytrého regionu (Smart region), který je zaměřen na zlepšení celkové kvality života a životního prostředí. Hutnické město po dřívějších prvotních zkušenostech s elektromobilem a veřejnou dobíjecí stanicí podpořilo ekologicky čistý pohon i ve veřejné dopravě – linky MHD tak od roku 2017 obsluhuje mimo jiné 10 elektrobusů. Ve své době šlo o největší flotilu elektrobusů v tuzemsku.

„Město Třinec používá pro své potřeby elektromobily různých typů již od roku 2014. Většinou šlo o typy s výrazně menším dojezdem, než je KONA, a sloužily především k dopravě ve městě. Elektromobil Hyundai bude nejčastěji využívat primátorka města Věra Palkovská v rámci svých delších služebních cest, k místním šetřením pak především odbor dopravy a odbor životního prostředí a zemědělství. Dlouhodobě podporujeme čistou mobilitu a každý krok směrem k ekologii je důležitý,“ uvedl mluvčí třineckého magistrátu Stanislav Cieslar.

Stále důležitější role nízkoemisních vozidel se odráží i v produkci nošovického závodu Hyundai. Hybridy, plug-in hybridy a elektromobily tvoří dohromady už 40 % výroby. Nošovická KONA Electric se navíc v roce 2020 stala prvním sériově vyráběným elektromobilem nové generace v České republice, doposud jich bylo v závodě vyrobeno přibližně 65 000 kusů. Velký zájem je také o elektrifikované varianty modelu TUCSON, který je vlajkovou lodí nošovického závodu – přibližně každé třetí SUV opouštějící výrobní linku je buď s hybridním, nebo plug-in hybridním pohonem.

V Třinci mohou řidiči elektromobilů a případně i plug-in hybridů využívat celkem čtyři veřejné dobíjecí stanice, mezi nimi i jeden stojan pro rychlé nabití. Rychlodobíjecí stanice je k dispozici na točně autobusů MHD v části Třinec-Kamionka, dvě klasické dobíjecí stanice fungují na sídlišti Sosna u Nemocnice Třinec a jedna u magistrátu na Jablunkovské ulici.

Sdílejte článek