Sport
13/02/2020 Jan Smekal

FC Baník Ostrava: Na jaře zabojujeme o elitní šestku!

Fotbalisty Baníku Ostrava převzal v zimě Luboš Kozel, který nahradil na trenérské lavičce Bohumila Pánika.

V zimní přestávce kádr posílili Roman Potočný z Liberce a Jaroslav Svozil, který přišel z Opavy. Na jaře se chce slezský klub prát o postavení v elitní šestce FORTUNA:LIGY.

V zimní přípravě, která trvala pět týdnů, prověřilo fotbalisty ostravského Baníku deset přípravných utkání. Dvě z nich odehráli svěřenci Luboše Kozla na Maltě, kde se v rámci Tipsport ligy utkali se Zbrojovkou Brno (2:3) a slovenskou Dunajskou Stredou (1:2).

„Zimní příprava byla krátká, měla jen pět týdnů. Jsme rádi, že jsme závěrečných deset dní mohli absolvovat na Maltě, kde jsme měli perfektní podmínky, skvělé počasí i kvalitní soupeře,“ uvedl sportovní ředitel FC Baník Ostrava Marek Jankulovski.

„Když vezmeme v potaz, že máme nového trenéra, o to více času bychom potřebovali. Takový je ale fotbal. Nikdo se na to nedívá a nemůžeme se na to vymlouvat. Věříme tomu, že pět týdnů stačilo k tomu, abychom všechno skloubili a v sobotu začali pozitivně,“ pokračoval.

Marek Jankulovski připustil, že pro nového trenéra je to hodně těžké, protože přišel k týmu v rozehrané soutěži a na přípravu měl jen pět týdnů.

„Na můj vkus jsme odehráli až příliš přípravných zápasů. Projevilo se to na výkonech, kdy na hráčích byla znát únava. Nedalo se s tím však nic dělat, protože příprava byla naplánovaná ještě předtím, než jsem k týmu přišel,“ poznamenal Luboš Kozel, kterého těší, že má od vedení důvěru.

„Ostatně i v Dukle jsem byl zvyklý pracovat dlouhodobě. Nikdo nehodnotil mou práci na základě toho, jakých výsledků jsme dosáhli v průběhu dvou týdnů.“

Vedení Baníku si dobře uvědomuje, že nový trenér bude chtít hrát jiným, odlišným stylem. „Bude to chtít chvíli času. Luboš Kozel má i nového asistenta, takže si na sebe všichni zvykáme. Věříme, že postupně trenér ukáže kvalitu a práci, kterou jsme u něj viděli, když vedl pražskou Duklu či reprezentaci do 19 let a že koncept dávat prostor mladým hráčům bude aplikovat i u nás,“ řekl Jankulovski.

A co si vedení klubu slibuje od nových posil Romana Potočného a Jaroslava Svozila?

„Když jsem se díval na statistiku Romana Potočného, tak v posledních třech letech dal dvacet branek a na patnáct přihrál, takže je velice produktivní. Pamatuji si, že v prvním kole na podzim nás tady porazil. Je to hráč, který jde do koncovky. Slibujeme si od něj hodně,“ popsal Jankulovski.

„Jaroslav Svozil by pak měl dirigovat naši obranu. I když je tady silná konkurence a nikdo nemá v sestavě místo jisté. Musí se o to poprat a ukázat, že na to mají, ale z dlouhodobého hlediska věřím, že to jsou kvalitní a už i zkušení hráči, takže mohou týmu pomoct hned,“ podotkl sportovní ředitel Baníku.

Roman Potočný si zatím působení v Ostravě nesmírně pochvaluje. „Musím přiznat, že když jsem přišel, byl jsem vykulený z toho, že je tady všechno nové a na té nejlepší úrovni. Baník jsem vždycky považoval za jedno z nejkvalitnějších českých družstev a nyní jsem moc rád, že můžu být jeho součástí. Udělám všechno pro to, abych mu pomohl k co nejlepším výsledkům. Chtěl bych se s ním dostat do evropských pohárů,“ vzkázal Potočný ostravským příznivcům, které považuje za nejlepší v republice.

„Když jsme tady hrávali jako hostující tým, vždycky mě mrazilo z toho, jaká tady byla vždycky atmosféra. Už se ohromně těším na to, až ji zažiji jako domácí hráč,“ dodal.

A s jakým výsledkem by byli v Ostravě na konci sezony spokojení?

„I když máme nového trenéra a říkáme, že určité věci chtějí čas, tak fotbal se hraje pro výsledky. Určité ambice tak rozhodně máme. Věřím tomu, že máme kvalitu na to, abychom skončili v první šestce a pak v nadstavbě se může stát cokoli,“ míní Jankulovski.

Sdílejte článek