Kultura
17/05/2024 Petr Broulík

Festival Leoše Janáčka uctí skvělé české skladatele, premiérově uvede Štefana Margitu

Foto: se souhlasem festivalu Leoše Janáčka

Je to nesrovnatelné. Zatímco na festival Pražské jaro získali letos jeho pořadatelé od ministerstva kultury dotaci 42 milionů, mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka v „daleké“ Ostravě dostal od ministra kultury pouze dva miliony a 400 tisíc.

Přesto organizátoři tohoto velkého festivalu, který se hlásí k zřejmě nejvýznamnějšímu evropskému opernímu skladateli 20. století, připravili opět celoměsíční maratón skvělé hudby. Připomenou přitom nejen díla tohoto „lva s bílou hřívou“, ale i dalších českých hudebních velikánů – Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a třeba i nedávno objeveného Josefa Myslivečka.

Všechno zahájí dne 30. května festivalová tramvaj, která bude od 9 do 15 hodin brázdit Ostravu po hlavních tramvajových trasách. Na některých zastávkách v ní budou vystupovat a hrát studenti Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. A v 15 hodin umyjí studenti před hudební školou s ostravskými studenty divadla Janáčkovi hlavu. Tedy hlavu jeho busty. „Snad potom Janáčka konzervatoristé poznají. A pak už večer zahájíme festival,“ zažertoval ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Stylové festivalové kavárny i obnovená premiéra filmu

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka bude letos slavnostní. Celý hudební svět si letos připomíná 170. výročí jeho narození a od 30. května do 3. července se do Ostravy a Moravskoslezského kraje sjede česká i světová interpretační, pěvecká a baletní špička.

Velké koncerty chystá nejen Ostrava, ale festival zve i na koncert nazvaný Vše nejlepší, Leoši! nebo nové provedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová v Hukvaldech. Po celou dobu budou návštěvníkům sloužit v Ostravě a na Hukvaldech i festivalové kavárny Sádrový ježek v Janáčkově ulici a kavárna na Hukvaldech. Kromě kávy v nich budou moci lidé ochutnat i sladkosti, které měl rád Leoš Janáček, či se v nich potkat s umělci z koncertů. Hudební i filmoví fajnšmekři si mohou pohlídat i obnovenou premiéru legendárního firmu o Janáčkovi Lev s bílou hřívou.

A co měl Leoš Janáček rád a na co se zřejmě mohou návštěvníci kaváren těšit? „Náš pán si potrpěl na dobré jídlo. Nedesátkoval, nesvačil, ale v poledne a večer jídal hodně a s chutí. Zakládal si na našich koblihách. Když chtěl někoho hodně uctít, poroučel nasmažit koblihů. Z moučníků jsme ho nejvíc uctily tvarohovými koláči, tvarohovým závinem nebo palačinkami pokrájenými na nudle, prosypanými ořechy s cukrem a potom zapečenými v dortové formě,“ vyprávěla Marie Stejskalová, hospodyně u Janáčků.

Festival Leoše Janáčka uctí skladatele i skvělé ženy

„Provinční“ festival pojmenovaný po slavném skladateli přiveze letos i velká zahraniční jména. Do Ostravy přijede britská sopranistka Claire Booth, známá oceňovanými operními výkony na prestižních pódiích. Zpívala třeba s Boston Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra či Tokijskou filharmonií. V Ostravě Claire Booth vystoupí 30. května v Divadle Antonína Dvořáka na zahajovacím koncertu festivalu, který uctí nejen Leoše Janáčka, ale také skvělé ženy současné hudby.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu totiž povede australsko-britská dirigentka Jessica Cottis, umělecká ředitelka a šéfdirigentka Canberra Symphony Orchestra. „Myslím si, že se Janáčkovu festivalu, který statutární město Ostrava tradičně podporuje, podařilo angažovat skutečně hvězdná jména,“ řekl primátor Ostravy Jan Dohnal.

Ostrava zažívá skvělou sezonu. Kdo by v ní nechtěl žít?

Právě on také obě umělkyně v Ostravě přivítá. Primátor Dohnal při představování festivalu řekl, že město Ostrava letos po několik měsíců žije neuvěřitelnou směsí světových akcí. Začalo to mistrovstvím světa v hokeji, zanedlouho tu vystoupí světové hvězdy festivalů festivalu Leoše Janáčka či Colours of Ostrava.

„Zažíváme letos v Ostravě opravdu bohatou sérii velkých akcí. Možná, že by dnes chtěl každý v Česku žít v Ostravě. Pro návštěvníky festivalu Leoše Janáčka je tato akce zajímavým exkurzem po našem kraji. Navíc tento festival naprosto boří stereotypy o samotné Ostravě jako o postindustriálním městě,“ řekl Dohnal.

Festival Leoše Janáčka navštíví celkem sedm míst Moravskoslezského kraje. Kromě Ostravy se mohou na koncerty těšit 5. června i posluchači v Opavě, kde uctí také 800. výročí založení města. Koncerty se odehrají i ve Frýdku-Místku, Novém Jičíně, Příboře, Ludgeřovicích a Hukvaldech. V příborském kostele sv. Valentina vystoupí s barokním souborem Collegium Colloredo také cembalistka Barbara Maria Willi, na barokní housle v něm bude hrát prezident festivalu Tomáš Netopil.

Vynikající polské orchestry a skvělí sólisté

Návštěvníci se mohou těšit také na koncerty dvou výborných polských symfonických orchestrů s českými sólisty v porubském Domě kultury Poklad. Karel Košárek předvede 6. června za doprovodu Filharmonie Opole populární Gershwinovu Rapsodii v modrém.

Zaznějí také houslové koncerty Josefa Myslivečka a W. A. Mozarta v podání populárního houslisty Ivana Ženatého. Na tomto koncertu bude poprvé hrát Sinfonia Varsovia pod taktovkou mladého českého dirigenta, laureáta mezinárodních soutěží Jiřího Habarta," prozradil ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

On sám upozorňuje i na velký narozeninový den na počest Leoše Janáčka, který se uskuteční 29. června v Hukvaldech. Ten nabídne například nositele Řádu britského impéria z roku 2023 tenoristu Nickyho Spence, a to v Janáčkově Zápisníku zmizelého.

Na festival se vrátí Káťa Kabanová

Po dlouhých 39 letech se na Janáčkův festival vrací Janáčkova opera Káťa Kabanová. V provedení operního souboru Slezského divadla v Opavě, v nastudování Marka Prášila a s vynikající sopranistkou Bree Nichols v hlavní roli, uvidí návštěvníci letošního festivalového ročníku Káťu Kabanovou v sobotu 22. černa v 19 hodin v amfiteátru hukvaldské obory.

Hukvaldy uvidí 28. června světovou baletní premiéru mezinárodně obsazeného a speciálně vytvořeného baletního představení Návraty. Sólisté z téměř celého světa se při ní setkají v Janáčkově rodišti v jediném představení v České republice, se kterým přijede slavná baletka a choreografka Věra Kvarčáková.

Závěrečný koncert přinese 30. června návštěvníkům festivalu populárního Štefana Margitu. Ten bude mít na festivalu premiéru a v pestrém programu přednese populární árie i oblíbené lidové písně. Oblíbený zpěvák vystoupí v hukvaldské oboře s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín.

Chystají se také tematické výstavy v Galerii výtvarného umění v Ostravě, v ostravském výtvarném centru Chagall, v Domě kultury Poklad v Porubě a také ve festivalové kavárně Sádrový ježek. Odehrají se Mistrovské kurzy pro mladé umělce nebo zábavný program pro celé rodiny a Leošovy tvůrčí dílny.

A možná si během měsíce plného skvělé hudby hukvaldského rodáka někdo vzpomene i na jeho krásná slova, kterými se k lásce k této obci vyznal: „S celou duší lnu k těm našim chaloupkám, k těm lesům, ke všemu, jak to leží a běží pod Hukvaldy! Jestli jsem ve světě něčím, připisuji to vždy krásám a životu naší obce,“ napsal kdysi Leoš Janáček, který zemřel 12. srpna 1928 ve věku 74 let v ostravské nemocnici na zápal plic, když se předtím nachladil za svého prázdninového pobytu v Hukvaldech.

Festival v den Janáčkových narozenin, tedy 3. července v 17 hodin, zcela ukončí epilog s přípitkem v hukvaldském kostele sv. Maxmiliána, na kterém zazní skladby Leoše Janáčka v podání Belfiato Quintet a Jana Brabce.

Sdílejte článek