Kultura
05/10/2023 Petr Broulík

Festival Spectaculo Interesse představil loutkové horory, Krabat sklidil bouřlivý aplaus

Foto: Bartek Warzecha

V nabitém programu 14. ročníku mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse si přijde každý fanoušek výborného divadla na své.

Kdo má rád strašidelné pohádkové příběhy, měl například ve středu možnost vidět na velké scéně Divadla loutek Ostrava skvělé představení Krabat, Čarodějův učeň v podání loutkářů polského Teatru Animacji v Poznaniu.

Hodinové loutkové ztvárnění slavného českého animovaného hororu Čarodějův učeň Karla Zemana podle předlohy německého spisovatele Otfrieda Preußlera narozeného v Liberci sklidilo u diváků bouřlivý potlesk a nadšené výkřiky. Loutkáři z Poznaně se nechali výrazně inspirovat samotným Zemanovým filmem, který ztvárnili jak loutkami, tak stínohrou a efektními filmovými sekvencemi.

Kouzelný příběh o Krabatovi pojednává o souboji čarodějova učně a démonického jednookého Mistra. Je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblíží temným silám. Ty ho fascinují, dokud nepozná, že jej mohou zahubit.

Příběh sirotka a velké lásky k vesnické dívce dostal v podobě polských loutkářů soudobé efekty a dynamický zvuk. Tvůrci obohatili předlohu také vlastními písněmi a z temné lužickosrbské legendy o Krabatovi z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice vytvořili strhující moderní a scénicky velkorysé představení. Nabitý sál hlavní scény ostravského loutkového divadla je proto na konci představení potleskem a ovacemi vyvolal několikrát zpět na scénu.

Otec v temné baladě bojuje s králem duchů

Milovníci temných balad a hororů měli také možnost už poněkolikáté v průběhu festivalu navštívit vizuálně pozoruhodné představení 360° Virtual Puppetry: Král duchů. Tuhle lahůdku z pera básníka a spisovatele Johanna Wolfganga von Goetheho přivezlo na festival divadlo Puppentheater z německého Zwickau.

Král duchů vypráví příběh o otci, který spěchá v temné noci na koni lesem s dítětem. Jeho jízda se stává zoufalým soubojem s časem a s králem duchů, symbolizujícím blížící se smrt. Díky virtuální 360° technologii se divák ocitá uprostřed dění a může prožít příběh zblízka, v celé jeho intenzitě a zoufalství.

Virtuální realita nabídla výjimečný temný zážitek

Divák se točí na židli, aby mu neutekl ani jeden výjev, který se odehrává před ním, za ním, pod ním a nad ním. Může se nechat příjemně děsit loutkáři. Ti na něho „posílají“ vzpínajícího koně, který ho přeskočí, sleduje noční mlhy a páry kolem něj, létající kostry a lebky, obrovského kostlivého jelena, a muže s dívenkou v náručí, který se snaží utéci děsivým vidinám. To vše v podání čtyř herců, kteří mu efektní virtuální představení nabízejí systémem černého divadla.

Také toto představení mělo opět českou stopu. Po usazení do otočných křesel na pódiu sálu ostravské Janáčkovy filharmonie dostali všichni diváci báseň slavného německého básníka v dobovém překladu jeho neméně slavného českého „kolegy“ Karla Jaromíra Erbena. Vždyť příběh otce, děvčátka a smrti v temném lese jako by svou děsivou magickou poetikou patřil někam do Erbenovy Kytice. Německé divadlo Puppentheater Zwickau odehrálo toto představení na festivalu celkem pětkrát.

Foto: Bartek Warzecha, Petr Broulík a Spectaculo Interesse
Sdílejte článek