Sport
09/01/2024 Petr Sobol

Fotbalová Opava má nového majitele. Slovenský mecenáš ji chce vrátit do ligy

Foto: se souhlasem SFC Opava

V pondělí 8. ledna 2024 podepsaly město Opava a společnost A.I.K., která sídlí v Žilině, smlouvy o prodeji SFC Opava.

Za Opavu dokumenty parafoval primátor města Tomáš Navrátil, za slovenskou společnost její majitel Andrej Krajíček. Tímto aktem se slovenská obchodní korporace A.I.K., stala majoritním vlastníkem opavského druholigového celku. Městu i nadále bude patřit stadion a další technické a tréninkové zázemí, které klub využívá.

„Neuvěřitelné se stalo skutečností. Po mnoha letech úsilí se nám podařilo najít partnera ze Slovenska, který se ujme opavského fotbalu. Pro Opavu je to hodně významný krok. Fotbalový klub tak získá potřebné prostředky pro další rozvoj a v zájmu nového majitele bude vrátit se do nejvyšší soutěže. Klub bude mít vlastní financování a město už nebude muset v takové výši profesionální fotbal dotovat. My však budeme i nadále podporovat sport dětí a mládeže. Od dnešního dne se tak píše nová kapitola dějin opavského fotbalu. Značka SFC je majetkem města, a tak je zajištěno, že klub bude hrát pod stejným názvem. Přeji novému majiteli hodně úspěchů při rozvoji klubu,“ uvedl ke smlouvě opavský primátor Tomáš Navrátil s tím, že prodej bude zakončen okamžikem, kdy město obdrží na účet prodejní částku.

Společnost A.I.K. oslovila město Opavu s nabídkou na získání obchodního podílu v SFC už v průběhu roku 2023. Začala tak vyjednávání o podmínkách, za jakých by vstup do opavského fotbalu byl oboustranně přijatelný. Výsledkem jednání bylo Memorandum o spolupráci. Následně investor nabídl možnost odkoupení celého akciového podílu v roce 2023 a současně byly nastaveny i podmínky k tomuto kroku s tím, že bude uzavřena smlouva o notářské úschově na částku 15 milionů korun, které budou postupně uvolňovány pro provozní financování klubu do konce roku 2024.

Dále budou ze strany A. I. K. městu uhrazeny půjčky v celkové výši 10 milionů korun. Město bude i nadále klubu poskytovat peněžité plnění ve výši 1 800 000 Kč na podporu činnosti SFC. S touto variantou se ztotožnili i opavští zastupitelé a na svém jednání 11. prosince 2023 plán na prodej SFC schválili.

„V prostředí fotbalu se pohybuji už několik let a snad mohu říci, že se v něm i vyznám. Tady v Opavě mám ve fotbalu řadu známých, a když jsem blíže poznal i historii klubu, jeho fanoušky a hlavně jsem si uvědomil jeho možnosti a potenciál, bylo rozhodnuto. Jsem rád, že se vše podařilo dotáhnout až do konce a těším se na další práci v opavském fotbalu, stejně jako na spolupráci s městem a jeho vedením,“ uvedl bezprostředně po podepsání smlouvy Andrej Krajíček.

Velký díl práce na přípravě a realizaci smlouvy má za sebou také náměstek primátora Vladimír Schreier: „V průběhu uplynulých měsíců se vše vyvíjelo a jsme rádi, že se povedlo najít soulad v pohledu na změnu majitele klubu i způsobu, jak vše vypořádat majetkově, legislativě a nakonec z pohledu právníků. Věřím, že se panu Krajíčkovi i jeho zástupci a současnému předsedovi představenstva klubu panu Petříčkovi opravdu podaří dát do života opavského fotbalu novou energii a posunout SFC opět na výsluní české kopané. Město v tom samozřejmě bude nápomocné svojí péčí o fotbalový areál a zázemí,“ svěřil se náměstek Schreier s tím, že město i nadále zajistí provoz a údržbu stadionu a sportovišť pro mládež, a platby za energie, ale s výjimkou vyhřívání trávníku a osvětlení hřiště, což ho bude stát minimálně 7 600 000 Kč ročně.

Společnost A.I.K. byla založena Andrejem Krajíčkem v roce 2013. Krajíček podporuje SFC Opava již od počátku sezony 2022/23 a do jeho činnosti již investoval částku deset milionů korun. Od dubna 2023 je také členem představenstva klubu. Andrej Krajíček je velký fotbalový fanoušek i mecenáš, v minulosti podporoval například fotbalovou Žilinu či třetiligový klub z Bánové.

Sdílejte článek