Společnost
18/09/2017 Tomáš Svoboda

Fotbalový glosář: Družba Baník-Karviná volá S.O.S!

Zástupci Ostravsko-karvinského revíru zatím těží v první lize hrubě pod plán. Baník a Karviná společně patří mezi poslední čtyřku soutěže. Na vítězství svorně čekají už šest zápasů a fanoušci se právem ptají, kde se stala chyba, soudruzi?

Pracovní morálka je stále ještě docela bojovná, ale přesto v obou klubech, které jsou kuriózně propojeny přes na dvou židlích sedící manažery Jana Wolfa a Petra Mašleje, panují po víkendu chmury.

„Euforie z postupu se vytratila,“ posteskl si po páteční porážce 0:2 na hřišti Dukly Praha baníkovský obránce Jakub Pokorný. Baník se snaží, místy hraje i docela pohledný fotbal, ale přijde-li na lámání chleba, končí to většinou vylámanými zuby a nabitou držkou.

Razance, s jakou se do svých tutových šancí opřeli Dyjan Carlos de Azevedo, Bronislav Stáňa a Jakub Šašinka, sice na armádním stadionu málem spustila protitankovou ochranu, ale domácí nakonec mohli v klidu zalézt do krytů.

To zkušený Jan Holenda na druhé straně neváhal a dvě příležitosti klidným pohlazením míče proměnil ve dva góly. Hotovo. „Soupeř byl účelnější a vyhrál,“ všiml si trenér Radim Kučera, kterému zřejmě opravdu nezbude než stavět mužstvo na jistotu odzadu, jak se to dělává, když se postrádá ofenzivní kvalita a nadstandard v osobě Milana Baroše je mimo hru.

Snad si to všichni baníkovci, kteří za sedm zápasů dostali už skoro tolik branek (16) jako za celou loňskou sezónu (20), co nejdříve uvědomí. Jistě, liga je liga a s tou druhou národní se srovnávat nedá. Nicméně ostřílený matador Petr Vašek už možná začíná vzývat šamany a bůžky, aby mu vrátili zpět auru neprůstřelnosti.

A co Karviná? „Opravdu musím smeknout před výkonem Olomouce, hráli výborně a my jsme vůbec nestíhali po fotbalové stránce,“ uznal po přestřelce v poměru 3:5 trenér Jozef Weber, jehož svěřenci prohráli počtvrté v řadě.

Ve střetu loňského s letošním nováčkem od Olomouce dostali kruté školení. Hořké o to víc, že je hosté herně pokořili v sestavě doslova prošpikované vlastními odchovanci. Za Karvinou, která sází na mix zkušených hráčů z různých koutů republiky, nenastoupil ani jediný.

Přestože také v případě karvinského týmu platí, že se euforie vytratila, na zažehnání aktuální krize je poměrně dost času. Vždyť podzimní HET liga se ještě devětkrát zeptá, jak dobře jsou v Baníku a Karviné připraveni.

Managementy by teoreticky mohly smáznout trable ze stolu jednou společnou poradou, ale lepší bude asi separé. Fotbalový osud totiž žene oba kluby k zápasům pravdy hned příští víkend. Baník bude hrát v Jihlavě a Karviná doma s Brnem.

Čtyři nejhorší celky se pokusí zlomit výsledkovou mizérii. Jaké to asi bude? Po vzoru jedné z chlapáckých facebookových stránek si dovolíme odhadnout, že se bude hrát „zezadu, bez lásky, natvrdo a za vlásky“…

Nyní už ale pojďme vstříc našemu tradičnímu glosování.

Dukla Praha vs. Baník 2:0. Jak je možné, že trenér Baníku Radim Kučera neměl svým svěřencům co vytknout? A co třeba obdržený gól ve třetí minutě? Na tohle téma bylo k vidění už tolik variací a poučení nikde. Jasně, mezi baníkovce je třeba vnést pocit, že se ještě nic moc neděje a že se vše obrátí. S Milanem Barošem či bez něj? Uvidíme, to je holt riziko „podnikání“. Něco se však změnit musí, a to rychle. Baník čeká na výhru šest kol a věty o tom, že příště bude líp, se podezřele opakují.

Karviná vs. Olomouc 3:5. Sobotní podvečer v Karviné přinesl střeleckou galashow, která mohla směle konkurovat i manévrům amerických bombardérů nad Mošnovem. Fotbal však hrála především Olomouc, a to parádní. Na domácí „Karviňáky“ zůstala role učedníka, který vzdoroval chvíli urputně, chvíli marně. Když víte, co hrát, a máte na to lidi, vypadá vše snadno a lehce. Hanákům teď můžeme tiše závidět. Kdepak, nepřišli s žádnou kosmickou vědou. Jen věří hráčům, které sami vychovali.

Vlašim vs. Vítkovice 3:1. „Musíme tu káru táhnout dál,“ prohlásil vítkovický trenér Lubomír Adler po neúspěšném výjezdu do Vlašimi, která je sice na mapě malou tečkou, ale fotbal hraje lepší než mančafty z velkoměst. V páteční předehrávce ovšem bylo všechno jinak. Vítkovice podaly slušný výkon, ale štěstí bylo na jejich straně jenom jednou, to když se trefil Marek Szotkowski. Jinak měly pech. Tři góly v síti, ani nevíš jak. Odlepit se od předposledního místa bude asi těžší, než se čekalo.

Třinec vs. Opava 3:3. Další gólová nálož řachla v sobotu v Třinci, kde se správně zbláznili borci obou mužstev. Což o to, u Opavy jsme si zvykli. Zato trenér domácích Jiří Neček opět překvapil, když si postěžoval, že gólů mohlo být ještě více. Držme se při zemi, přátelé! Více však rozhodně mělo být diváků, protože regionální derby o špici druhé ligy se nekoná každý víkend. Ale i 700 návštěvníků je v Třinci nadprůměr. Kéž by nadprůměrné zůstaly i výsledky obou rivalů.

České Budějovice vs. Frýdek-Místek 1:1. „Valcířům“ může poslat malé poděkování Opava, která díky remízovému výsledku tohoto zápasu na jihu Čech zůstává první v tabulce. Hosté přijeli pro klasický ubráněný bodík a taktika jim vyšla učebnicově. Dokonce se ujali vedení, a to díky proměněné penaltě v podání Nicolase Šumského. O tomto chlapci, po kterém svého času pokukoval i Baník, nebylo dlouho slyšet. Snad se prvním gólem v sezóně odpíchne vpřed. „Lipina“ to bude potřebovat.

Sdílejte článek