Sport
30/04/2018 Tomáš Svoboda

Fotbalový glosář: Je to rebel! Baroš dva sparťany zhmoždil a jednoho zesměšnil

Jako přitroublý kaprál z pohádkové klasiky „S čerty nejsou žerty“ odjížděl v sobotu z Ostravy trenér Sparty Pavel Hapal, kterému vadila vášnivá hra kurážného raubíře Milana Baroše.

Právě legendární kapitán nádherný zápas, který sledovalo 15 tisíc fanoušků na vyprodaném stadionu, v samém závěru rozhodl, a to mimo jiné poté, co po tvrdých střetech s ním ze hřiště odkulhali sparťané Kaya a Frýdek.

Zatímco zkušený baníkovec udělal pro výhru 3:2 vše, co bylo možné v rámci pravidel, hosté připomínali luxusně drahou a po zuby vyzbrojenou armádu bosse Křetínského jen v chabých náznacích.

„Byl to zápas Milana Baroše, ale ne v tom dobrém slova smyslu. Naopak. Možná, že už dávno neměl být na hřišti, protože si při každém zákroku pomáhal faulem. Myslím si, že i třetí gól dal po faulu,“ konstatoval okamžitě po utkání trenér Hapal.

Emoce byly na místě, ale tohle vyjádření připomínalo spíše pláč, který bitvě velkých rivalů zkazil renomé. Vždyť, co jiného než boj na hraně únosnosti měla Sparta v Ostravě čekat?

„Říkal jsem jim, že hrajeme o holý život, takže kolem nich nebudu běhat v sukýnce. Souboje, to je můj způsob hry,“ vyznal se hrdina vítězného duelu, který pro Baník může být klíčovým momentem v boji o záchranu.

Sobotní výhra nad Spartou je podobný zlom jako třeba před čtyřmi lety heroický výkon v Olomouci, kde zraněními zužovaní baníkovci famózně otočili z 0:2 na 3:2.

Chtělo to zkrátka ukázat něco, na co se bude dlouho vzpomínat. A Milan Baroš na to byl, na rozdíl od sparťanů typu nebohých stoperů Kayi a Štetiny, sakra dobře připraven.

Přestože šel po pár sprintech hned v úvodu zápasu do úlevného předklonu, aby tempo a velké vedro vydýchal, a herně se mu příliš nedařilo, v hlavě nad nimi vyhrál na celé čáře.

„Je to Baník, že jo. Síla týmu tady vždycky byla a dovedli se rvát až do úplného konce. Dneska to bylo vidět. Milan, i když šanci nedal, pořád za tím šel a nakonec přišla odměna pro něj i pro celý Baník,“ přidal svůj pohled na věc baníkovský kouč Bohumil Páník.

Dobře mluvil. Třeba o tom, jak důležité bylo chtít Spartu porazit, ukázat charakter, nesklánět se. Jedině takový Baník budou fanoušci milovat.

A že se to občas na hřišti vyhrotí? Korektnost někdy musí stranou.

Pražáci mají dostat v Ostravě nakopáno. To k životu patří stejně jako k hospodám cigaretový dým a k formuli 1 holky s odvážnými výstřihy a kratičkými sukýnkami.

Aspoň kousek normálního světa musíme zachránit. Milan Baroš ukázal, kudy vede cesta.

A co nového přinesl víkend v dalších fotbalových baštách?

Plzeň vs. Karviná 2:0. Domácí mohli do branky postavit kus nábytku, třeba dvoukřídlou skříň. Proti Karviné by to stačilo. Tohle byla jednoznačná záležitost signalizující návrat starých pořádků. Plzeň holt v pravý čas zarazila bodový export ze Štruncových sadů, kde sídlí budoucí ligový král. Karviňáci musejí pokorně přepnout pozornost jinam. „Musíme to hodit za hlavu a připravit se na moc důležitý domácí duel s Duklou,“ věděl trenér Josef Mucha.

Třinec vs. Táborsko 5:1. Třinečtí v sobě během minulého týdne konečně objevili vítězné pudy a Táborsko to odneslo naprosto brutálním způsobem. Pětigólový výprask a ještě k tomu dlouhá cesta domů, to je noční můra všech týmů. „Pro soupeře je to krutý výsledek, protože Táborsko bylo lepší na balónu,“ vsunul do hodnocení milosrdnou větu domácí trenér Jiří Neček. Jasně, tréňo, a teď, prosíme, ještě tu o Červené Karkulce…

Hradec Králové vs. Frýdek-Místek 4:0. Jelikož si domácí pořád ještě věří na postup do první ligy, dá se podobný výsledek docela pochopit. „Lipině“ se před posledními pěti koly může facka tohoto typu velice hodit. Úspěšná série, která vždycky oblbne nejednu duši, je pryč, takže se s ostrým trenérem Martinem Pulpitem zase vrátí k tvrdé práci a bude líp.

Příbram vs. Vítkovice 2:1. Proti Příbrami to byl podle trenéra Ludevíta Grmely nejlepší z posledních tří výkonů ostravských fotbalistů. Nicméně body zůstaly Starkovým chlapcům, kteří si nějakou tou domácí penaltou mohou být jisti skoro vždy. Škoda. Ztráta je to nepříjemná. „Tohle utkání jsme měli minimálně remizovat. Snad prohra po velmi dobrém výkonu kluky nezlomí,“ doufal trenér Vítkovic, které nutně potřebují dohnat čtyřbodové manko.

Varnsdorf vs. Opava 1:2. Chybí jen krůček a Opava bude slavit postup do ligy. Teoreticky se může dočkat už příští týden, pokud vyhraje a soupeři z Hradce Králové, Pardubic a Třince zaváhají. Ve Varnsdorfu dokázala těžký zápas otočit, čímž opět potvrdila velké vnitřní odhodlání. „Víme, že nás čeká válka, domácím jde o hodně,“ tušil trenér Roman Skuhravý, že se s jeho svěřenci nikdo mazlit nebude. Bohudík za všechny, kteří vědí, že i fotbal někdy bolí.

Sdílejte článek