Sport
14/05/2018 Tomáš Svoboda

Fotbalový glosář: Opava může slavit, Baník a Karvinou čeká válka o všechno!

Hlavní událostí víkendu byl bezesporu potvrzený postup fotbalistů SFC Opava, kteří se po třinácti letech mohou těšit na návrat do nejvyšší soutěže.

Po sobotní remíze 1:1 na hřišti pražské Olympie jim postupovou jistotu sice dala až nedělní ztráta Pardubic ve Varnsdorfu, ale to byl jen kosmetický detail.

Opava, která má tři kola před koncem sezóny nedostižný desetibodový náskok na třetí Hradec Králové, se vrací do první ligy suverénně a naprosto zaslouženě.

Jako jeden z mála profesionálních klubů v celém Česku totiž ví, jakým fotbalem a s jakými hráči chce bavit fanoušky. Přestože mnohé individuality vynikají, největší hvězdou je tým, kterému velí odvážný trenér Roman Skuhravý.

„Postup je začátkem něčeho krásného, i když mě trošku mrzí, že jsme si tento okamžik neužili na hřišti. Každopádně jde o obrovských úspěch pro nás i fanoušky. Věřil jsem, že tento tým ligu vybojuje,“ komentoval úspěch opavský trenér.

Jeho příklad budiž důkazem, že kvalitní hry a výsledků lze dosáhnout i v relativně skromných podmínkách. Pokud je tedy mužstvo sestaveno a vhodně doplněno opravdu podle představ trenéra.

Důležité je, že ligová euforie kromě fanoušků zasáhla také vedení města, které klub vlastní.

„Jsem nadšený. Věřím, že záležitosti spojené s vyhřívaným trávníkem hladce vyřešíme v rozumné době. Zápasy v Opavě budou jistě velkým fotbalovým svátkem,“ vyjádřil se primátor Radim Křupala.

Válka o záchranu

To v prvoligové Ostravě a Karviné si nejen primátoři musejí na zásadní (předvolební) prohlášení počkat. Boj o záchranu bude totiž gradovat právě nadcházejícím vzájemným soubojem.

Kromě regionálních rivalů se však ještě o všechno a do posledního dechu budou rvát Slovácko, Zlín, Jihlava i Brno. Moravsko-slezská řež slibuje mnohé. Jedinou jistotou je, že se může stát cokoli.

„Teorie o jasných výsledcích jsou hloupost. Hráči bojují o angažmá. Bude to válka do poslední minuty na všech stadionech,“ řekl po sobotní domácí remíze s Libercem kouč Baníku Bohumil Páník.

Pravdivá slova. Poslední dvě kola, zahrnující vzájemné zápasy Karviné s Baníkem, Brna s Jihlavou, Slovácka se Zlínem, Baníku s Brnem a Jihlavy s Karvinou, svléknou všechny do naha.

Co všechno o záchranářských vyhlídkách prozradil uplynulý víkend?

Baník vs. Liberec 1:1. Zatímco regulérní Spartu Baník krásně rozkopal, s jejími odloženými mladíky a jinošským trenérem Davidem Holoubkem, který se bude po sezóně poroučet, měl spoustu starostí. První poločas připomínal špatnou éru trenéra Kučery. Na hřišti vládl „chodící“ špílmachr hostí Miloš Bosančič. Po přestávce už to naopak byl Baník, který mohl vyhrát. Pokud se zraní Milan Baroš, chce to góly od zatím nulového Dame Diopa či Martina Filla. Přijdou?

Jablonec vs. Karviná 2:1. Pro hosty to byl smolný zápas, protože rozhodně zahráli lépe než třeba v minulém kole s Duklou. Výsledek je ovšem stejný. Body jsou pryč a na předposlední Karvinou se ještě bude sápat oživlé Brno. Na druhou stranu čtrnáctý Baník odskočil jen o bod. Tým trenéra Josefa Muchy má však nevýhodu v tom, že svého rivala v sobotu porazit musí. Touha po odplatě za podzimní prohru 1:2 bude jistě velká, otázkou je, zda to bude stačit?

Olympia Praha vs. Opava 1:1. „Pokud jsme neproměnili tolik šancí, tři body jsme si nezasloužili. Jsme zklamaní, i když to byl úsměvný zápas,“ konstatoval trenér Skuhravý. Ano, bylo to úsměvné představení, které ukázalo, že někdy stačí, když se vám postaví jeden chlap. Gólman Olympie Jan Stejskal by zřejmě v sobotu ustál i kulometnou palbu. Na opačné straně se ujala jediná povedená střela. Marné, fotbal je krásný i díky takovým groteskním případům.

Frýdek-Místek vs. Vítkovice 2:2. To bylo zase něco pro domácího trenéra Martina Pulpita. „Lipina“ brzy vedla o dva góly, jenže náskok ztratila i proto, že se někteří borci báli zabrat. „Macej neválčil, Krčula neválčil, ani Tandir dnes neválčil. Pokud si to chlapci v kabině mezi sebou nevyříkají, tak tři poslední zápasy budou hodně těžké,“ přišel s kritikou, které se mnozí raději vyhýbají. Jenže teď už uhýbat nelze. Platí to i pro Vítkovice, kterým byla remíza taky málo.

Žižkov vs. Třinec 0:4. O co vám jako jde? Tak nějak se asi ptali v neděli hráči Žižkova, který byl bezstarostným Třincem zpráskán rozdílem třídy. Odvázali se kluci parádně, což je hezké zjištění. Tým trenéra Jiřího Nečka pořád může uhrát třetí místo, které by mu slušelo. Jaro je sice zatím slabší než podzim, ale ve zbývajících třech kolech to lze napravit. Třinečtí jistě nechtějí hrát roli černého koně soutěže, kterému v cíli došel dech.

Sdílejte článek