Společnost
31/07/2017 Tomáš Svoboda

Fotbalový glosář: Po dechovce přišel heavy metal. Díky za ten koncert, Bary!

Tak trochu to připomínalo pozvolný rozjezd velkolepého turné hudebních hvězd. Kapela jménem Baník Ostrava během ligového startu v Brně vyhrávala solidně, ale pořádně její zvuk vyladil až nástup rozparáděného frontmana Milana Baroše.

Jeho první koncert byl o kráse, která se skryla v jednoduchosti. Přestože legendární „Bary“ oblékl na ligové scéně baníkovský dres po více než dvou letech pouze na půl hodinu, stihl toho více než spousta ostatních aktérů dohromady.

Tak například si všiml, že standardku nařízenou po faulu na něj lze rychle rozehrát a soupeře tím dokonale překvapit. Tahle myšlenka zápas v Brně rozhodla, protože právě díky ní byl následně v obraně soupeře tolik potřebný volný prostor pro centr a gólovou hlavičku velezkušeného kanonýra.

„Po dlouhé době to byl zase gól za Baník, takže pocity jsou emotivnější než u gólů předtím, jestli mě chápete,“ říkal po výhře 3:1 novinářům. Chápeme. Baníkovci včetně toho nejslavnějšího si nemohli vymyslet lepší začátek sezóny, než jaký zažili v Brně.

Byla to povedená odpověď na ostudnou generálku v Třinci, po které si všichni „sedli na prdel“ a v prvním ostrém zápase se „ztopořili“ k velmi dobrému výkonu.

V pátek v Brně to totiž nebylo jen o jednom hráči, byť Baroš předvedl třeba ještě vtipnou přihrávku na jeden dotyk na Martina Suse, který mohl z ničeho nic pádit sám na brankáře. Vzápětí se na brněnskou branku hnal už přímo „expres z Vigantic“, ale nakonec střílel mimo.

Fanoušky však musel dostat do euforických stavů už první gól, který padl po vzorové spolupráci, kdy vytáhlý Jakub Šašinka sklepl dlouhý nákop přesně na Roberta Hrubého a jeho volej šli pořadatelé rovnou zapsat do ankety trefa měsíce.

Mimo jiné, zdá se, že tenhle kovaný slávista se konečně otřepal z toho, že to v Ostravě podepsal na tři a půl roku. Podílel se na všech gólech Baníku, který tak snad konečně opět našel schopného tvůrce hry.

Ale znáte to, hlavně to nezakřiknout, což platí i pro další borce, kteří na úvod zářili víc než neony noční Karoliny. Rychlíci Bronislav Stáňa a Denis Granečný, bojovník Jakub Šašinka nebo jistá hra v podání Marka Hlinky či Jakuba Pokorného, ti všichni stavěli pilíře prvního úspěchu.

A co dodat k bájnému Barošovi? Možná, že se úplně nehodí, aby šel po každém sprintu do předklonu a dlouze se vydýchával. Známe to asi všichni z nižších soutěží, kde se trénuje volněji nebo vůbec. Kondiční deficit však vysvětluje manko, které jedna z největších hvězd ligy nabrala během přípravy.

„Pořád potřebuju dohnat kondici. Teď v týdnu bude čas, abych pořádně potrénoval, a uvidíme, jak to bude na Slavii,“ zavěštil si útočník, jehož jméno je plnotučnou garancí, že Baník bude lidi zajímat a že nikde a nikým nebude brán za rozklepaného nováčka.

Ligová premiéra ovšem ukázala, že by taky mohl docela slušně bavit. Měl by, měl. Vždyť Ostrava je na svůj obrozený „Baníček“, který, jak někteří vtipkovali, od pátku vedl ligu, znovu zase pěkně „nadržená“…

A jak se o víkendu hrálo jinde?

Karviná vs. Jihlava 2:0. Pokud budou „Karviňáci“ zvládat zápasy pravdy tak jako ten sobotní s Jihlavou, mohou opět zažít docela klidnou sezónu. Nováčkovská nálada už je sice pryč, ale přesto se mohl tým trenéra Jozefa Webera opřít o slušnou diváckou podporu. Mužstvo je navíc sehrané a evidentně si věří, i když v létě odešel gólman Jan Laštůvka a kvůli zranění zatím nehraje špílmachr Lukáš Budínský.

Brno vs. Baník 1:3. Pokud je Baník v lize spíše formálním nováčkem, jeho trenér Radim Kučera je nováčkem skutečným. Bodrý chasník sice na nejvyšší úrovni ještě nikoho nevedl, ale vzhledem k vynikající hráčské kariéře ví své. Dokonce umí výborně věštit. „Může se rozhodnout ve druhé půli, kdy budou docházet síly. Pak může přijít Milan Baroš a díky svým kvalitám rozhodnout,“ pronesl před duelem do televizních kamer. Jak řekl, tak se stalo. Ale pozor, první kolo není měřítko! Zvlášť když leklá Zbrojovka vypadala, že letos hodlá brousit dno ligové tabulky.

Vítkovice vs. Ústí nad Labem 0:0. Podle trenéra hostí Jiřího Skály úvodní zápasy sezóny občas jaksi postrádají emoce, a proto se prý na ně nedá moc dívat, což platilo i v tomto případě. No nic, Vítkovice, které se částečně profilují jako béčko Baníku, byly nakonec stejně jako soupeř rády, že to aspoň celkem slušně ubránily. Otázkou je, co si o tom myslelo 472 přítomných diváků?

Frýdek-Místek vs. Opava 1:1. Domácí ve druhé lize zůstali velkou náhodou, hosté naopak smolně, neboť se už skoro viděli mezi elitou. Rozdíl v ambicích však na hřišti příliš patrný nebyl. Opavané, kteří budou podle trenéra Romana Skuhravého poprvé v životě favority soutěže, remízu brali. Kapitán „Lipiny“ Petr Literák totiž v závěru napálil břevno, ale předtím zase opavský Nemanja Kuzmanovič nepochopitelně minul prázdnou branku. Takže dobrý bod a vcelku dobrý fotbal pro všechny včetně fanoušků, kterých přišlo více než 2 tisíce. To je v téhle soutěži vysoký nadstandard.

Varnsdorf vs. Třinec 0:1. O tom, že jsou hráči Třince v našem regionu vyhlášenými katy Baníku, se už něco ví. Po velkolepé generálce, kdy Baroše a spol. smetli v poměru 5:2, však dokázali velkou věc i v mistrovském měření sil. Po roce a půl přivezli všechny body zvenku a to navíc s kandidaturou na gól roku, který vstřelil přímo z rohu Šimon Šumbera. „Třinec bude hrát o co nejlepší umístění. Budu tlačit na to, abychom byli co nejvýš, a pak se teprve budeme bavit o tom, kam směřujeme,“ uvedl před sezónou trenér Jiří Neček. Tak to jsme zvědaví, o čem se v Třinci budou bavit za takové dva až tři měsíce.

Sdílejte článek