Sport
19/03/2018 Tomáš Svoboda

Fotbalový glosář: Sestup Baníku pomůže. Začne znovu, bez rádců a žoldáků

Vedeme ligu! Pamatujete, jak baníkovci jásali na startu sezóny? Výhrou v Brně jako by se něco zakřiklo a Baroš a spol. se postupně propadli na poslední místo tabulky. Na jaře se ne a ne odlepit, až si člověk říká, že obávaný sestup do druhé ligy by byl možná nejlepším řešením.

Tak schválně, může za propad Václav Brabec, Dušan Vrťo, Radim Kučera, Zdeněk Nehoda, Petr Uličný, Michal Bělák, Marek Jankulovski, Milan Baroš či snad ještě Vlastimil Petržela nebo Jan Wolf, kteří v klubu už od loňska nejsou? A co takhle nový kouč Bohumil Páník?

Příliš mnoho lidí na jedno sousto, chce se říct, zvláště když ve většině ligových klubů vám poví: „Víte, my ten fotbal děláme de facto ve třech lidech“. V Baníku se však místo sportovních úspěchů rozmnožují pouze ředitelé, poradci a posily s pochybnou motivací.

Babrat se v tom, kdo za co může, už nemá smysl. Bylo toho dost, a zejména ve výběru hráčů a odhadu jejich charakteru, který je v boji o záchranu klíčový, se bohužel projevuje buďto špatný, nebo lhostejný postoj širokého managementu.

Věřte, že lidé jako Miroslav Pelta a Roman Berbr se dobře baví a mnou si ruce, že v příští sezóně bude v lize o jednoho problémového soupeře méně. Bohatě bude stačit, když na „dálném východě“ Ostravu nahradí Opava, ale to jen tak na okraj.

Posměváčkům sklapne až ve chvíli, kdy se baníkovci opravdu zase dají do práce. Na vyhozené miliony se zapomene a začne se znovu. Trpělivě a s lidmi, kteří mají na Baníku rádi něco víc než tučnou výplatu.

Chce to věřit ve vlastní síly a budoucnost mládežnické základny, do které se konečně díky štědrému majiteli investuje. Vždyť potenciál vytvořit schopné mužstvo vesměs z místních fotbalistů v Ostravě vždy byl.

Je škoda, že převládají alibistické názory, podle kterých na to mladí nemají. Prý není vhodná doba. Jenže Milan Baroš na to taky v osmnácti ještě neměl, a přesto jej udělali kapitánem. Václav Svěrkoš zase potřeboval odehrát skoro třicet zápasů, než dal první ligový gól.

Někdo jim ale věřil, chtěl je mít v týmu a zlepšovat jejich dovednosti. Vytyčil si někdo v Baníku v posledních letech podobné cíle pro práci s hráči, kteří mají zájem a potřebné nadání? Místo toho se volá: Je to bída, šéfe, potřebujeme posily!

Což o to, Václav Brabec peníze má, a tak platí, ale fotbal není jen o penězích. Je o srdci, vášni, vůli, odolnosti a taky by měl přinášet zábavu fanouškům. Tohle všechno Baník postrádá a najít to může jedině uvnitř, tam, kde jsou srdcaři, a ne žoldáci.

Už dnes jsou ve struktuře klubu lidé jako třeba Radek Slončík, který se věnuje dorostencům a má navíc zkušenost skvělého hráče a částečně i funkcionáře. Z mládeže jdou do světa zprávy o úspěších v soubojích s AC Milán nebo Bayernem.

Jasně, to vše je vzdáleno ligové realitě, která navíc ještě není prohraná. Pokud pětkrát v řadě vyhrál Peltův Jablonec, proč by totéž nemohl dokázat Brabcův Baník? Jisté je jedno. Vlastní základnu musí mnohem více propojit s prvním mužstvem, jinak mu zase ujede vlak.

Příklad Olomouce ukazuje, že to jde, byť s hořkou podmínkou v podobě dvou sestupů…

A jak se o víkendu vedlo dalším klubům z našeho kraje?

Olomouc vs. Karviná 1:1. Běžel napříč hřištěm tak dlouho a tak sám, až prostě musel dát gól. Záložník Karviné Lukáš Budínský zavěsil v Olomouci opravdu moc hezky, ale jinak to byl ze strany celého týmu jeden z horších výkonů. Domácí si zasloužili vyhrát. „Karviňáci“ však urvali klasický záchranářský bod, díky kterému jsou nyní „na špici“ druhé poloviny ligového pelotonu. Aktuální deváté místo bude třeba potvrdit v nadcházejících zápasech jara v Brně a doma se Slováckem.

Vlašim vs. Frýdek-Místek 4:0. Fatální chyby, které drží „Lipinu“ na dně tabulky, chce hráčům neustále ukazovat a taky s nimi o nich mluvit. Je však otázkou, zda tato metoda bude Martinu Pulpitovi, který tým v zimě převzal, vůbec něco platná? Každopádně Vlašim se opět ukázala jako ošidný soupeř. Myslíte si, že jedete pro body někam na vesnici, a oni vás tam za půl hodiny totálně rozsekají. No nic, jaro bude ještě dlouhé, tak snad i ve Frýdku-Místku dojde na nějaké to odlehčení atmosféry.

Třinec vs. Sokolov 1:1. Domácí trenér Jiří Neček opět ukázal svůj společenský formát, když v rámci hodnocení zápasu nejprve poděkoval dorostencům za to, že zdatně odklidili sníh ze hřiště. Tak to zkrátka chodí v dobrých rodinách. Samotná remíza se Sokolovem už jej vedla spíše ke kritickým myšlenkám, zvláště když vyrovnání přišlo v poslední minutě. Poučení je jasné. Když chcete bránit, využijte k tomu svůj útok, jinak se z toho vaše obrana zaručeně podělá…

Táborsko vs. Opava 0:3. Jeden hodně vážný adept na postup do první ligy by tu byl, nemyslíte? Opava vyhrála na jaře i podruhé venku 3:0 a díky tomu si vytvořila oproti druhé Příbrami i třetímu Třinci pětibodový náskok. To je slibné. Trenér Roman Skuhravý navíc dovede překvapit vždy něčím speciálním. Minule posadil na lavičku veterána Pavla Zavadila, teď jej pro změnu poslal na plac spolu s dalším pardálem Zdeňkem Pospěchem! Ano, přesně s tím týpkem, který loni „ukončil“ kariéru.

Pardubice vs. Vítkovice: odloženo pro nezpůsobilý terén

Sdílejte článek