Sport
09/04/2018 Tomáš Svoboda

Fotbalový glosář: V Baníku má zase hlavní slovo trenér. A je to, sakra, vidět!

Dál sice zůstávají trčet v ligovém suterénu, ale záchranářská patra už se baníkovcům přibližují. Postupnými kroky je k nim veze Bohumil Páník. Na první pohled nenápadný trenér, který však očividně dokázal získat kontrolu nad potácejícím se mužstvem.

„Je to výhra Baníku Ostrava, to není moje výhra. Jsou to tři body, díky kterým jsme se zase o krůček posunuli,“ bagatelizoval svoji roli po sobotní výhře 2:0 ve Zlíně.

Tedy po zápase, který měl obrovský náboj nejen proto, že oba týmy jsou ohroženy sestupem. Vždyť „Bob“ Páník byl ještě na konci února trenérem zlínských fotbalistů, kterých se místo něj ujal pro změnu ex-baníkovský Vlastimil Petržela.

Oba muži byli ve svých předchozích angažmá úspěšní. Páník s podceňovaným Zlínem loni vyhrál domácí pohár a pak s ním absolvoval podzim v Evropské lize, ale letos na jaře byl po drtivé prohře 0:4 v Karviné odvolán.

Petržela zase dovedl Baník zpátky do první ligy, avšak po postupu byl překvapivě nahrazen Radimem Kučerou. Údajně proto, aby se uvolnila cesta k návratu Milana Baroše. Oba trenéři tak měli řadu důvodů proč prahnout po vítězné satisfakci.

Nakonec se z výhry nad bývalým klubem radoval Páník, který s baníkovci získal za osm dní sedm bodů. Díky výhře s Jihlavou, remíze v dohrávce s Plzní a triumfu ve Zlíně, kde veledůležité body vystřelili Milan Jirásek a Denis Granečný, mají už jen dvoubodovou ztrátu na čtrnácté Slovácko.

„Slibovali jsme, že budeme válčit a jsem moc rád, že jsme to taky vyválčili,“ popsal Páník už po utkání s Jihlavou zásadní rozdíl mezi tím, jaký byl Baník zhruba do poloviny března a jaký je teď.

Nový trenérský impuls ovšem nezafungoval okamžitě. Pohárová prohra v Mladé Boleslavi a ligová doma s Duklou, to byly rány, které prohloubily skepsi v baníkovské obci. Zkušený kouč ale dokázal hráče přesvědčit, že není čas na slzy ani na parádu.

Jít do všeho natvrdo a neuhýbat. To je jediná cesta. „Nikdo nám nemůže zazlívat, že protihráči dostanou nakopáno. Jedou na Baník a my hrajeme o život,“ potvrdil Páníkovu linii po duelu s Plzní Martin Fillo.

Nejen drazí plejeři, ale i lidé ve vedení klubu, který celkem v tichosti oznámil konec sportovní rady, už mnohé pochopili. Prapodivná opatření jsou pryč. V Baníku, jak se zdá, konečně rozhoduje trenér s jasným názorem a silnou pozicí. Došlo k tomu sice hodně pozdě, ale přece.

„Kdo je trénuje, mě absolutně nezajímá. Baník trénoval kdekdo. Baroš, Kučera, zase Baroš, pak to zkoušel Uličný, Nehoda. A bylo to pořád stejné. Teď tam dali Boba. Předtím nehráli nic, až teď začali bojovat,“ prohlásil před sobotním zápasem Vlastimil Petržela.

Zatímco proměny týmového charakteru si všiml, význam trenéra, byť třeba jen rétoricky, podcenil. A to byla chyba. Baník, se kterým se zase musí počítat, je totiž jiný právě díky „Bobu“ Páníkovi.

A jak se o víkendu hrálo na dalších stadionech?

Karviná vs. Slovácko 0:0. Je na pováženou, že po utkáních Karviné fanoušci stále intenzivněji zabředají do smíšených pocitů. Každý bod má jistě svoji cenu, ale jestliže zaplatíte za ligový fotbal, měli byste na hřiště nadšeně zírat s pusou dokořán a ne si studem zakrývat oči. „Možná bychom se měli fanouškům omluvit,“ konstatoval trenér Josef Mucha. Možná? Rozhodně! Nejlépe už v pátek pořádným výkonem na hřišti Slavie.

Třinec vs. Ústí nad Labem 1:1. „Ústí v zimní přestávce výborně doplnilo kádr, je to úplně jiný tým, než byl na podzim,“ uznal domácí trenér Jiří Neček, který naopak marně hledá podzimní formu svého vlastního týmu. Tedy, ne že bychom od Třince čekali postup do ligy, ale určitě by měl být mnohem drzejší. Zatím na jaře uhrál pouhé čtyři body, což znamená, že Opava s Příbramí mají cestu mezi elitu hezky umetenou.

Táborsko vs. Vítkovice 1:0. Chybělo už jen najít ve vlastních řadách třídního nepřítele a hodnocení další porážky bylo dokonalé. Trenér Ludevít Grmela do něj zařadil klasiku v podobě zahozených šancí i zaujatého rozhodčího. „Co z toho, že podáme dobrý výkon, když nám to body nepřinese? A k tomu ke všemu ještě domácím darujeme branku po hrubé chybě jednoho ze stoperů,“ lamentoval po zápase, který vyústil v pokles na poslední místo. Vítkovice, budíček!

Žižkov vs. Frýdek-Místek 1:2. To Martin Pulpit se teď pyšní sérií povzbudivých výsledků. „Lipina“ pod jeho vedením zvládla anglický týden za sedm bodů, díky kterým se po dlouhých měsících odlepila ode dna tabulky. A to má ještě oproti Ústí nad Labem a Vítkovicím jeden zápas k dobru. „Jak řekl po utkání i domácí trenér Bohuš Pilný, naše vítězství bylo zasloužené,“ potěšilo trenéra Frýdku-Místku, který opět vděčil za body „neznámému cizinci“ Ismaru Tandirovi.

Pardubice vs. Opava 0:1. Tihle hoši už začali hrát vlastní ligu. Opava na jaře získala v pěti utkáních plný počet bodů a soupeřům nedovolila vstřelit ani jeden gól. Suverén druhé ligy má nyní k dispozici již dvanáctibodový náskok, který provokuje. „Dostali jsme se do situace, kdy nás soupeři vnímají jako trofej. Každý nám chce dát gól a ideálně sebrat body. O to těžší to pro nás je,“ všiml si trenér Roman Skuhravý. Jednou lovíte, jindy jste štvaná zvěř. Tak to v životě chodí.

Sdílejte článek