Auto
26/05/2024 Petr Broulík

FOTO: Demoliční show! Auta na odpis závodila na Vrakfestu ve Vřesinské strži

Foto: Petr Broulík

Nadšenci, kteří rádi bourají, otřískávají a ničí svá auta, se sjeli do Vřesinské strže ve Vřesině za Porubou. A za nimi přišli stovky těch, kteří rádi takové demoliční show sledují.

Do proslulého motokrosového areálu Vřesinská strž opět přijeli soutěžit majitelé automobilových vraků, tedy starých, vysloužilých aut bez skel, někdy i bez dveří, se zamřížovanými okny a většinou na odpis. Jako by přijeli z natáčení postkatastofického trháku Šílený Max. Odbýval se tady totiž po celou sobotu Vrakfest.cz.

Tato akce je pro mnoho pořadatelů a diváků skvělou zábavou, adrenalinovou jízdou či podívanou. Ostatně pořadatelé už dlouho před Vrakfestem zvali veřejnost k účasti i návštěvě hesly: Den plný adrenalinu! Přijď si zazávodit a zabourat a Užijte si srandu se starými vraky.

Zbylé vraky se účastní Demolition Derby

Už v pravidlech však stojí, že každý závodník se účastní tohoto podniku na vlastní nebezpečí. Cílem závodu je nasbírat co nejvíce bodů v rozjížďkách. Některé stroje však tyto rozjížďky ani nedokončí a musí je odtáhnout nebo hasit hasiči.

Jednasedmdesát přihlášených aut na odpis se ve Vřesinské strži rozdělilo na dvě kategorie, které vyhráli po jízdě plné kotárů v oblacích prachu vždy tři nejlepší jezdci. A po hlavních závodech se zbylé a pojízdné vraky mohou ještě zúčastnit Demolition Derby, kde vítězí poslední pojízdný vrak a může si tak vybourat výhru 10 tisíc korun.

Do finálové jízdy postupují vraky s největším počtem bodů. V případě, že jezdec není schopný pokračovat v rozjížďce, ale bude mít pojízdné auto, nastupuje do baráže o pokračování v závodě. Někteří závodníci v depu svá auta museli opravovat.

Kdo se vyhýbá při závodech střetům, bude diskvalifikován

Ale pozor. Také demoliční závody mají svá pravidla. Narážení do dveří řidiče je přísně zakázáno! Dále pořadatelé zakázali úmyslné bourání do stojícího vozu na trati. Pokud toto závodník poruší, diskvalifikují ho. A další pravidla: Závodník nesmí opouštět své auto bez pokynů pořadatelů.

Pokud závodník není na Vrakfestu „aktivní“ a opakovaně se vyhýbá střetům s jinými vozy, je diskvalifikován. Na druhé straně pořadatelé upozorňují, že při závodě nesmí být ohrožen žádný divák.

Závodníci však mohou pro tento závod své vraky upravit. Mohou vyztužit své karoserie v motorovém prostoru, v levé části vozu, tedy na venkovní stran u řidiče. Tu mohou zpevnit pláty železa, jekly či pásovinou. Pořadatelé také povolují také vyplnění dveří řidiče a předek vozu montážní pěnou. Úpravy vozu však nesmějí ohrožovat diváky nebo ostatní závodníky.

Všichni závodníci musí mít bezpečnostní pás. Veškerá skla kromě čelního musí být z vozu odstraněna, taktéž boční okno u řidiče musí být odstraněno a vybaveno ochranou sítí.

Byli jsme tam také a přinášíme vám z této adrenalinové akce fotogalerii.

Sdílejte článek