Společnost
14/02/2024 Petr Broulík

FOTO: Ostrava se bavila masopustem. Tentokrát s hornickou tradicí

Foto: Petr Broulík

V úterý ožilo Masarykovo náměstí a přilehlé ulice v centru města tradičním masopustním veselím.

Řezník Krkovička a jeho domácí zabijačka s vynikající prdelačkou se staly v poslední době jistotou a tahákem mnoha masopustních veselic nejen v Moravskoslezském kraji. V úterý tento výřečný řezník se svou partou ukazoval v Ostravě na Masarykově náměstí své umění při zpracování zabitého pašíka.

Především však letošní patnáctý ročník Masopustu Ostrava patřil hornické tradici. Proto nesl podtitul Kamarádi, dolů sfárejme. Spousty stánků doprovodily také živá domácí zvířata, kozy a ovce ve dřevěné ohradě, oslík, neobvyklá expozice historických malotraktorů, traktorů či trakařů z Národního muzea potravin a zemědělských strojů Ostrava sídlícího v Dolní oblasti Vítkovic.

Mnoho prodejců využilo na masopustním jarmarku v Ostravě příležitost ukázat své výrobky a stylové masopustní pochutiny a pochoutky. Odpoledne pak začal na pódiu program, na kterém účinkující předváděli, jak mají Ostravu rádi.

Děvčátko z kolonie a Ostravěnko má

Dvě hodiny se na pódiu střídaly soubory Muzikanti z Polanky, Generace z Klimkovic, Stará aréna Ostrava, Dětský folklorní soubor Hlubinka či Dětský soubor Heleny Salichové či Waldorfská základní škola a mateřská škola Ostrava. Program vrcholil vystoupením Hornické hudby v hornických stejnokrojích a čepicích s bílými chocholy, která zahrála slavné hornické písničky Děvčátko z kolonie a Ostravěnko má.

Pak se na pódiu představily maškary, které už dlouhou dobu ochraňují a případně i obnovují členové Sboru dobrovolných hasičů v Ostravě-Pustkovci. Starosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petr Veselka předal průvodu slavnostní masopustní právo, které umožňovalo jakékoliv ječení, hlučení, skandování i muzicírování a masopustní maškarní průvod vyrazil na veselý pochod Ostravou.

Masopustní veselí trvalo i po návratů maškar a dost početného obecenstva Masopustu Ostrava na Masarykovo náměstí. Na řadu totiž přišlo zabíjení kozla a pochování basy, stejně jako smuteční průvod s basou okolo Masarykova náměstí.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek