Společnost
29/02/2024 Petr Broulík

FOTO: Ostravané „bojovali" za bývalý Bauhaus. Ten má jít k zemi

Foto: Petr Broulík

Někdejší hypermarket, ovšem v posledních letech neobvyklé a rozměrné působiště ostravské galerie Plato, by mělo podle zastupitelů Ostravy k poslednímu červnovému dni tohoto roku ukončit svou činnost.

Město také na sklonku minulého roku schválilo 800 tisíc na projekt demolice bývalého Bauhausu, ve kterém například nedávno skončila prestižní výstava laureátu Ceny Jindřicha Chalupeckého 2023. Prostor Bauhausu využívá také fakulta umění Ostravské univerzity či gymnázium Hladnov.

Ostrava poukazuje na to, že galerie Plato loni získala pro svou činnost obnovená bývalá městská jatka s novou přístavbou a že bývalý hypermarket by měl ustoupit novému urbanistickému řešení tohoto místa. V neposlední řadě město pokládá provoz Bauhausu za nákladný.

To se však nelíbí představitelům ostravské kultury. Proto ve středu uspořádali u Bauhausu, u Nové radnice a na dalších dvou místech poklidný happening Štafeta pro Bauhaus.

Bauhaus nemusí končit, petici podepsaly tisíce lidí

Organizátoři akce, mezi nimiž je například šéfka klubu a antikvariátu Fiducia Ilona Rozehnalová, argumentují tím, že bývalý hypermarket nabízí stále výborný prostor a zázemí mladým výtvarníkům.

„Tento prostor nám závidí mnohé jiné galerie v zemi a lidé z oblasti kultury z venku. Bauhaus nemusí končit,“ říká Ilona Rozehnalová. Představila i návrh, jak by využití Bauhausu mohlo pokračovat až do roku 2026, anebo minimálně do doby, kdy bude město znát vítěze urbanistické soutěže na území Cingrův sad a Bauhaus. „Do té doby Bauhaus může stát a sloužit mladým umělcům," dodala.

Před Novou radnicí organizátoři rozvinuli padesát metrů dlouhou roli papíru, na níž byla vytisknuta část názorů odpůrců ukončení provozu Bauhausu a signatářů petice, kterou podepsalo do dnešního dne 2 400 lidí a představitelů kultury.

Happeningu se zúčastnil i bývalý primátor města Tomáš Macura a bývalá náměstkyně pro investice Zuzana Bajgarová, která pokládá Bauhaus a jeho náplň za výjimečné. Podle ní je zbytečné a neefektivní v této chvíli jeho činnost zastavovat.

Bauhaus je dočasné řešení. A musí se vyřešit

Ilona Rozehnalová apelovala na zastupitele i na lednovém ostravských zastupitelstvu. „Mrzí mne, že někteří zastupitelé ohrnují nos nad tím, co se v Bauhausu dělá a návštěvnost výstav představuje tisíce lidí. Nacházíte miliony dotací na sport, zatímco kulturní aktivity jsou minimálně financované. Chtěla bych vás poprosit, abyste ještě vážili, jakým způsobem se k Bauhausu zachováme,“ řekla šéfka klubu a antikvariátu Fiducia zastupitelům.

Primátor Jan Dohnal řekl, že Bauhaus jako působiště pro galerii Plato bylo pouze dočasné řešení, než se dokončí rekonstrukce městských jatek. „A dozrál čas, kdy se ta situace musí vyřešit. Naše argumenty chápe i ředitel galerie Plato, který přišel i s řešením, jak některé aktivity z Bauhausu přenést do jatek. Ostatně tam by měla spíše probíhat činnost, která dnes probíhá v Bauhausu. Mně to mrzí i pro to, kolik obnova jatek město stála,“ řekl primátor Ostravy.

Upozornil také, že do oblasti sportu jde z rozpočtu zhruba o 300 milionů méně než do kultury a že amatérský a neziskový sport, který město především podporuje, vytváří komunitní život v daleko větší míře než třeba aktivity v Bauhausu.

Záchrana „hýbajícího“ se Bauhausu by byla ekonomicky nákladná

Náměstkyně primátora pro kulturu Lucie Baránková Vilamová řekla, že provozní náklady na celou budovu Bauhausu stojí město mezi třemi a čtyřmi miliony korun.

„Statický posudek na budovu Bauhausu navíc hovoří o tom, že tento objekt byl postaven s vážnými stavebními chybami, a proto jej také investor opustil. Struska použitá v podloží vede k pohybům, kterým nelze bez její náhrady zabránit. Že je to však ekonomicky nereálné, je zřejmé. Je tedy potřeba nainvestovat do Bauhausu takové prostředky, aby zajistily provozní bezpečnost,“ řekla náměstkyně Baránková Vilamová.

A dodala, že statik ve svém posudku navrhuje, aby se vyměnily skleněné fasády, jinak hrozí jejich rozbití. Statik dokonce navrhuje, zkusit to pilotně na jedné fasádě a pak propočítat, kolik to bude stát. Já si opravdu myslím, že Bauhaus nemá potenciál do budoucna. A čím dříve si všechny spolky, instituce a celá nezávislá scéna, která tam působí, najde náhradní prostory, tím lépe. A my jim chceme pomoci,“ řekla náměstkyně primátora pro kulturu.

Co Bauhaus umožnil, už jim nikdo Ostravě nevezme

Také ostravský zastupitel a herec divadla Mír Vladimír Polák, který je předsedou kulturní komise ostravského zastupitelstva, se staví k případnému další existenci Bauhausu spíše skepticky.

„Happening vítám, ale Bauhaus byl od samého začátku prozatímním řešením. Kdyby měl pokračovat, vyžadovaly by jeho úpravy kromě financí na jeho další provoz také investice do statických úprav. Chápu, že pro komunitu a umělce, kteří v Bauhausu působí, je takový obrovský, pět tisíc metrů čtverečních a vytápěný prostor velice zajímavý. A je skvělé, že prostor umožnil pořádat skvělé věci, což už těm lidem a organizátorům nikdo nevezme. Myslím si však, že spoustu těchto aktivit může Plato převzít do svých prostor v rekonstruovaných jatkách,“ řekl Polák.

Podle něho případné pokračování Bauhausu bude jen odsouvat problém na později. „Musely by se okamžitě řešit skleněné pláště budovy a město nemůže investovat do něčeho, co stejně za nějakou dobu půjde dolů. To jsou samozřejmě věci, které si mladí zastánci Buhausu nepřipouštějí a neuvědomují," uvedl Polák. Podotkl, že veškeré možnosti možného pokračování Bauhausu jsou v současnosti přesto předmětem dalších jednání. „Ale všechno stojí peníze,“ dodal známý herec.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek