Společnost
03/04/2024 Petr Broulík

FOTO: V dílně VŠB-TUO zrenovovali historický motocykl Jawa

Foto: Petr Broulík

Už pátým historickým motocyklem, zrestaurovaným v unikátní restaurátorské dílně strojní fakulty VŠB-Technické univerzity Ostrava, se stal mohutný motocykl Jawa 500 OHV, přezdívaný též Rumpál.

Československý, vzduchem chlazený jednoválcový motocykl, je v historii vůbec prvním sériově vyráběným motocyklem u nás. Z pásů firmy JAWA začal sjíždět od roku 1929, celkem jej bylo vyrobeno 1016 kusů.

Studenti a mentor se s motocyklem budou těžce loučit

Přestože nadšenci z restaurátorské dílny ho ještě minulý týden projížděli v porubském vysokoškolském areálu, čeká jej v brzké době převoz do kopřivnického Muzea nákladních automobilů Tatra. Tam se připojí jako další exponát k ostatním, v předchozích letech čtyřem opraveným motocyklům.

„Těžce se s ním budeme loučit, prožili jsme s touto jawou rok. Ještě jsem se s ní minulý týden projel, potom už to bude vlastně jen exponát v muzeu,“ řekl mentor restaurátorské dílny Lukáš Kudrna z katedry konstruování. „Konkrétně tento motocykl je z roku 1931, tento typ se vyráběl až do roku 1933 a tento exponát je pocta panu Rybičkovi. Pan Rybička stroj začal restaurovat před pětadvaceti lety, jenže obnovu už nestihl dokončit. My jsme jeho práci tedy dokončili,“ uvedl Kudrna. Jen ho trochu mrzí, že historie tohoto renovovaného motocyklu se nepodařilo dohledat.

Jawa „Rumpál“ se stane exponátem kopřivnického muzea

Sběratel a akademický sochař Miroslav Rybička věnoval Moravskoslezskému kraji svou velkou sbírku 41 historických motocyklů, a právě tyto stroje studenti a pedagogové v restaurátorské dílně VŠB-TUO v rámci výuky přednostně restaurují. Každý rok jeden stroj.

Malé oslavy se zúčastnil také náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo. „Motocykl se stane součástí kopřivnického nového muzea velkých automobilů v nové budově a vřele všem doporučuji ji navštívit. Kraj na renovování motocyklů pana Rybičky zvýšil od letoška příspěvek z půl milionu na 700 tisíc. Jsem rád, že tyto motocykly mohou získávat tady na dílně původní lesk a plnou funkčnost z třicátých let, a že potěší nejen fajnšmekry, ale i běžné návštěvníky kopřivnického muzea,“ prohlásil náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

V Indii upozorňuje, že jawu vymyslely a zkonstruovaly české ručičky

Restaurátorská dílna patří mezi vlajkové lodě strojní fakulty. „Jsem rád, že díky renovaci motocyklů se vracíme k těm zlatým českým ručičkám. Když jezdím do Indie lanařit studenty pro naši školu, tak je sem lákám na historii slavných českých firem jako je Škoda, Baťa a právě Jawa. Oni říkají Džava a myslí si, že je to jejich firma. Vždycky jim vysvětlujeme, že tu značku, kterou oni teď vyrábějí, vymyslely, vyrobily a zkonstruovaly naše české ručičky. A zlaté ručičky našich restaurátorů jim u nás dávají původní lesk,“ řekl děkan fakulty Robert Čep.

Rektor VŠB-TUO, profesor Václav Snášel podotkl, že unikátní restaurátorská dílna pomáhá vést studenty k tomu, aby si vážili toho, co kdysi v Československu bylo. „Protože se nemáme za co stydět. Jen je třeba tento odkaz předků rozvíjet,“ řekl rektor

Dalším motocyklem v pořadí, do jehož obnovy se vysokoškolští studenti v restaurátorské dílně pustí, bude motocykl kdysi slavné britské značky AJS Motorcycles. Ta patří k nejslavnějším představitelům britské motocyklové historie.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek