Společnost
20/07/2020 Jan Valtr

Fotogalerie: Máme už toho dost, protestovali lidé v Ostravě

Téměř dvě tisícovky demonstrantů přišly na Masarykovo náměstí vyjádřit svůj nesouhlas s postupem vlády a Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Na pondělní demonstraci, kterou na Masarykovo náměstí v Ostravě svolal spolek Ostrava nemlčí, dorazily podle odhadu organizátorů téměř dvě tisícovky lidí.

Protestující se vymezili především proti postupu vlády a Krajské hygienické stanice v Ostravě. Kritizovali chaotickou komunikaci v souvislosti se zavedením nových protikoronavirových opatření, která hygienici minulý týden plošně vyhlásili pro celý Moravskoslezský kraj.

Lidé vyzvali k rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO). „Chceme kompetentní komunikaci od kompetentních lidí. Ne tu blamáž, která se tady teď děje,“ uvedl moravskoslezský koordinátor Milionu chvilek pro demokracii Luděk Bajgar.

Demonstranti nesouhlasili ani s omezením volebního práva u lidí, kteří budou během podzimních voleb v karanténě. Řečníci poukazovali na to, že ministerstvo vnitra odmítá umožnit elektronické volby, přestože se vláda ve svém programu hlásí k digitalizaci státní správy.

„Dnes vyšlo najevo, že se vláda rozhodla odebrat volební právo všem, kteří na přelomu září a října budou v karanténě. To se od revoluce nestalo,“ řekl předseda spolku Společně Brno Ondřej Zeman.

Na pódiu vystoupila také matka horníka, který pracuje v Dole Darkov. Informaci, že po přerušení těžby v něm pracovali jen zaměstnanci údržby, označila za lež.

„Můj syn na Darkově v údržbě rozhodně nedělá, ale do práce chodí. Zřizovatelem krajské hygienické stanice je ministerstvo zdravotnictví. Prisko, které má doly, patří ministerstvu financí. To je všechno vláda, tak kdo to s námi tady hraje takové šachy?“ zlobila se v emotivním projevu.

Na Masarykově náměstí vystoupil i horník, který byl pozitivně testovaný na koronavirus. Stěžoval si, že testování bylo zmatečné a havíři na výsledky čekali několik týdnů. Uvedl, že celou dobu zůstávali poslušně doma, přesto se teď na ně zbytek republiky dívá skrz prsty.

Pořadatelé upozornili, že neprotestují proti nošení roušek, ale hlavně proti zmatečnému a opožděnému informování občanů.

„Tato demonstrace není demonstrací proti rouškám, proti snaze bojovat se zákeřnou nemocí, ale je veřejně vyjádřeným nesouhlasem s tím, jak vláda chaoticky a bez ohledu na své občany zasahuje do každodenních lidských životů,“ uvedl v závěrečném prohlášení spoluorganizátor akce Přemysl Bureš.

Dodal, že pokud se demonstranti nedočkají jasných odpovědí, budou se na náměstí scházet pravidelně.

Účastnící pondělního protestu se mezi sebou snažili dodržovat rozestupy. Na demonstrace se podle dřívějšího vyjádření Vojtěcha nevztahují omezení počtu účastníků, protože nemohou popírat základní právo shromažďovat se.

Lidé do ulic vyšli po náhlých restriktivních opatřeních, která minulý týden vyhlásila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

Kvůli vývoji situace kolem koronaviru znovuzavedla povinnosti nosit roušky ve vnitřních prostorech a veřejné dopravě, omezila pořádání akcí a provoz restaurací.

Veškerá opatření začala platit takřka okamžitě.

Sdílejte článek