Společnost
19/11/2015 Jaroslav Baďura

Fotografie zachycují krásu Ladsbergerovy přádelny těsně před demolicí

Budovu přádelny bavlny postavil textilní průmyslník Adolf Landsberger v roce 1882. Ačkoli ministerstvo kultury zahájilo vyhlašování bývalé přádelny památkou, současný majitel se ji i přes odpor odborníků a obyvatel města rozhodl na jaře 2014 zbourat. Fotograf Lukáš Horký zaznamenal její stav těsně před demolicí.

„Přádelnu bavlny Adolfa Landsbergera jsem navštívil pár dní před její demolicí. Chtěl jsem zaznamenat mizející život. V halách stály stroje, v dílnách leželo nářadí a na kancelářských stolech se válely papíry a knihy. Jako by pracovní směna skončila teprve včera,“ představuje svůj projekt fotograf Horký.

Foto: Lukáš Horký

Foto: Lukáš Horký

Svým novým souborem Made in F-M navazuje na svůj předešlý úspěšný cyklus z textilního prostředí – Slezan, který mapoval poslední fungující šicí dílnu Slezanu. Jeho portréty šiček se nedávno staly součástí prestižní sbírky Muzea moderního umění v Olomouci. Název nového souboru Made in F-M – vyrobeno ve Frýdku-Místku – odkazuje na kdysi slavnou éru textilního průmyslu města Frýdku-Místku.

„Procházím budovou a fotografuji. Vzpomínám na textilní průmyslníky a jejich odkaz, který bude zanedlouho roztrhán demoličními bagry,“ přibližuje své emoce, které provázely fotografování. Snímky jsou černobílé a ponuré. Zaprášené stroje, prázdné skříně. Industriální zátiší jako memento dávno zašlé slávy textilní výroby. Fotograf se ale nezaměřoval pouze na objekt přádelny.

Fotografoval také Sashu Meyer, pravnučku zakladatele přádelny Adolfa Landsbergera. Horký se Sashou potkali v bývalém parku, který kdysi její pradědeček založil pro své zaměstnance. Sasha v ruce drží portrét své matky Yvonne Meyer, který byl v roce 1933 pořízen přesně na stejném místě.

Foto: Lukáš Horký

Foto: Lukáš Horký

Některé snímky byly pořízeny na starém opuštěném židovském hřbitově ve Frýdku, kde je pohřbena část tehdejší podnikatelské elity měst Frýdku a Místku. „Čtu jména na náhrobcích a zamýšlím se nad hodnotami, které každý máme. Jak naložíme s dědictvím, které nám zanechali naši předkové a co svým potomkům předáme my. Když neumíme něco postavit, pojďme raději něco zbourat,“ uzavírá Horký a naráží na podnikatele, kteří kromě bývalého Slezanu stojí za pádem ostatních textilek, jako kdysi slavný OP Prostějov.

„Přesně před rokem měl Lukáš u mě v hospodě úspěšnou výstavu Po nás Frnda, která dokumentovala demolici víceúčelové haly ve Frýdku-Místku. Už tehdy padlo rozhodnutí, že vystavíme další kontroverzní demolici, aby lidé nezapomněli, co se v našem městě dělo,“ dodává Radim Friedl, majitel klubu a galerie U Černého kocoura, kde byla výstava Made in F-M ve čtvrtek 19. listopadu v 19 hodin zahájena.

Sdílejte článek