Auto
28/11/2020 ČTK

Frýdek-Místek chce zakázat parkování dodávek na sídlištích. Vyzkouší to na Růžovém pahorku

​Město Frýdek-Místek chce omezit parkování dodávek na sídlištích.

Záměr bude od prosince testovat na sídlišti Růžový pahorek. Město původně předpokládalo, že pilotní projekt spustí už v září, kvůli koronaviru ale své rozhodnutí odložilo, řekla mluvčí magistrátu Jana Matějíková.

"Termín jsme posunuli i v návaznosti na situaci kolem koronaviru, kdy občané byli najednou v mnohém omezeni. Nechtěli jsme v tak napjaté době přicházet ještě s dalším opatřením, proto jsme termín posunuli. Blíží se zima a je nesporný fakt, že dodávky na sídlištích mnohdy brání v zimní údržbě, která je na sídlištích v rámci zachování průjezdnosti cest dosti podstatná," uvedl náměstek primátora Karel Deutscher (ČSSD).

Zákaz parkování vozidel s hmotností nad 2,5 tuny tak začne platit v lokalitě Růžový pahorek od 1. prosince, a to v době od 18:00 do 07:00.

"Je to sídliště s větším počtem parkujících dodávek než na jiných místech ve městě, a protože má nízký počet vjezdů, můžeme ho snadněji osadit dopravními značkami s vyznačením zóny se zákazem parkování vozidel s nejvyšší povolenou hmotností nad 2,5 tuny," uvedl Deutscher. Nejbližší bezplatné parkoviště, kde mohou dodávky parkovat, je naproti Kauflandu.

"Cílem města je omezit parkování rozměrných dodávek v obytných zónách, zejména tedy na sídlištích, kde je už teď nedostatek parkovacích míst a zejména v případě kolmého stání zabírají dodávky někdy i více jak jedno parkovací místo. Navíc často brání ve výhledu a komplikují průjezd vozidel záchranného systému i provádění zimní údržby," uvedla Matějíková.

Město se inspirovalo v Ostravě či Hlučíně na Opavsku. Regulaci parkování dodávek na sídlištích projednávalo i s Policií ČR, která s ní souhlasila. Pilotní projekt chce město vyhodnotit a na základě získaných údajů upravit například dobu zákazu.

Do budoucna by se zákaz mohl rozšířit i do dalších lokalit ve městě.

Sdílejte článek