Sport
14/07/2023 Václav Menšík

Po Brnu Ostrava. Oblíbený Hangar nabídne sportovní vyžití pro všechny

Bouldering pod záštitou Adama Ondry, fyzioterapie, fitness i kavárna. To vše již v září nabídne Hangar v Ostravě-Porubě. Více o jeho fungování nám prozradil jeho šéf Tomáš Labounek.

Tomáši, představte nám projekt Hangar, co to vlastně je?

Hangar bude největší lezecké centrum zaměřené na bouldering v Moravskoslezském kraji. Bouldering je jednou z nejzábavnějších forem lezení. Zdoláváte různě náročné úseky do zhruba čtyřmetrové výšky, bez použití lana a dalších jistících pomůcek. Skáče a padá se na žíněnky. Součástí bude i spousta dalších přidružených sportovních nebo sportovně zábavných aktivit. Tak, ať si to u nás užijí nejen lezci, ale i další sportovci, rodiny s dětmi a vlastně všichni, kteří chtějí svůj volný čas trávit aktivně a smysluplně. Rádi sdružujeme lidi dohromady a sport je na to ideální prostředkem.

Kdo za Hangarem stojí?

Původní myšlenka Hangaru byla má. Postupem času se mnou začala spolupracovat celá řada lidí, kteří odvedli obrovský kus práce a patří jim velký dík za to, že vůbec jsme tam, kde jsme. Kdybych měl někoho jmenovat, tak je to určitě můj otec Pavel Labounek a potom Adam Ondra, díky kterému jsme se velice rychle proslavili. Ale je to i celá další řada lidí z týmu, bez kterých by Hangar nemohl fungovat.

Jakou roli má v Hangaru Adam Ondra?

Adam Ondra není jenom mediální tvář, ale hlavně partner projektu. Od vzniku spolupracoval jak na brněnském Hangaru, tak i na ostravském.

Adam Ondra v Hangar Brno, foto Petr Chodura

Jaká je historie Hangaru?

Historie je poměrně dlouhá, začala v roce 2016, kdy jsem byl, tenkrát se svojí přítelkyní, dneska už ženou Hankou, ve Španělsku na lezecké výpravě. Měli jsme takzvaný rest day, což je pauza mezi lezením. Přijeli jsme do Barcelony na stěnu Chrise Sharmy, což v té době byl jeden z nejznámějších lezců. Tam jsem poprvé pochopil, že stěny můžou vypadat úplně jinak, než vypadají u nás. A věděl jsem, že to je směr, kterým bych se chtěl vydat v České republice Od té doby začala dlouhá cesta shánění prostoru a peněz.

Jak dlouho funguje Hangar v Brně?

Otevřeli jsme v roce 2019, takže pátý rok provozu.

Co všechno kromě boulderingu ostravský Hangar nabídne?

Budeme mít bistro a kavárnu, dětský pohybový park, dětský lezecký klub. Bude tam také workout zaměřený na posilování s vlastní vahou těla. Jóga, fyzioterapie, outdoorový obchod a prostory pro různé sportovně-edukativní workouty a potom další přidružené činnosti, jako je například organizace lezeckých boulderingových zájezdů výhradně do zahraničí. To je teď novinka, které se věnujeme.

Mohou do Hangaru přijít lézt i lidé, kteří nemají žádnou zkušenost, úplní začátečníci?

Určitě ano, to byla jedna z počátečních myšlenek, aby byl Hangar pro všechny sportovce, tedy i pro začínající lezce. Najdete zde celou škálu cest od úplně lehkých pro absolutní začátečníky až pro profesionály. To znamená, že ano, úplný začátečník si tam může přijít zalézt. Buď to může zkusit sám, nebo si může vzít instruktora.

Jak to bude prakticky probíhat? Budu si rezervovat nějaký čas, nebo přijdu na recepci a tam řeknu, že si to chci zkusit?

Pokud chcete individuální lekce, pak je dobré se dopředu rezervovat. V případě, že si řeknete jdu to zkusit, jdu si zalézt, tak je možné přijít a zeptat se někoho z obsluhy na baru, aby Vám pomohl a oni Vám všechno ukážou. V tom je bouldering kouzelný, je to jednoduché. Stačí vám lezečky, pytlíček s magnesiem a můžete jít lézt.

Když jsme u toho, tak jaké vybavení musím mít vlastní a co mi půjčíte?

Půjčíme Vám všechno, ale jak jsem říkal, stačí jenom lezečky a pytlík.

Budete nabízet začínajícím lezcům i nějaké lekce, nebo kurzy a tréninky, případně i něco pro děti?

Určitě ano, máme spoustu výborných instruktorů a propracovaný edukativní program, jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Dětem otevřeme lezecký oddíl Hangar Rockets, který už 3 roky funguje v Brně, kde se mohou děti pod dozorem zkušených instruktorů věnovat lezení od úplných začátků až po závody.

Jak malé děti mohou přijít?

Máme děti od 4 let až po juniorské závodníky rozdělené do několika výukových skupin. U lezení také rozvíjíme i celkové pohybové schopnosti dětí, motoriku, koordinaci pohybu, dynamiku, sílu a další. Lezení je parádní průpravou na spoustu jiných sportů.

Kdy Hangar v Ostravě otevře a jaká bude provozní doba?

Hangar otevře 8.9. tohoto roku a provozní dobu zatím vidíme od 9 do 22 hodin. Ale třeba Brno otevírá už v 7 ráno, lidé se naučili chodit i před prací, a i tady v Ostravě to později možná prodloužíme

Takže od 9 ráno do 10 večer, každý den i v neděli?

Ano, i veškeré svátky. Jediný den, kdy míváme zkrácenou pracovní dobu, je Štědrý den a Nový rok.

Tomáš Labounek v Hangar Ostrava, foto Vladimír Pryček, Magazín PATRIOT

Můžeme se těšit na slavnostní otevření?

Můžete, to bude 8. září 2023.

Co bude na programu slavnostního otevření?

Bude to den nabitý pestrým programem a hvězdami ze světa lezení. Na účasti hostů stále pracujeme, ale zatím mohu prozradit jména jako Wide Boyz, Honza Hojer, William Bosi, a samozřejmě Adam Ondra. Na programu také stále pracujeme, ale určitě si v tento den bude moct zalézt veřejnost v rámci prvního závodu bez rozhodčích Hangar challenge, kdy připravíme 40 lezeckých cest ve všech stupních obtížností. Součástí bude také několik workshopů nebo edukativní přednášky ze světa fyzioterapie a lezení. V rámci některých workshopů budou i různé zábavné soutěže o věcné ceny. Večer pak superfinále v boulderingu, kdy mezi sebou změří síly Adam Ondra a další hvězdy a samozřejmě bude i autogramiáda. Vše bude doprovázeno hudbou, dobrým jídlem a pitím.

Co bude dál v průběhu roku? Budou nějaké další eventy, závody, exhibice, podobné věci?

Určitě budou, máme to v plánu. Nicméně do začátku bude hlavním úkolem udržet centrum naživu a nakopnout celý provoz. Stejně jako v Brně časem pak budou závody pro širokou veřejnost. Standardně vždycky děláme na Vánoce takzvaný HangUp, což je slavnostní vánoční závod. Letos si myslím, že to kvůli otevíračce v září nestihneme, ale doufáme, že hned začátkem příštího roku něco takového bude.

Když budu mít firmu, můžu si Hangar pronajmout pro své účely? Pro svůj event, firemní večírek, zážitek pro zaměstnance a podobně?

Úplně celý hangár si pronajmout nemůžete, ale můžeme Vám na míru uspořádat teambuildingovou akci přesně pro to, co potřebujete včetně rautu.

Kde najdu podrobnosti Hangaru? Fungují už webovky?

V provozu je www.hangarostrava.cz, kde zatím vidíte jen datum otevření, ale postupně na webu pracujeme. Najdete nás už také na Facebooku a na Instagramu Hangar Ostrava, tam jsme už docela aktivní.

Sdílejte článek