Sport
29/04/2024 Jaroslav Baďura

Zlatá tretra už za měsíc! Ostravo, dokážeme vyprodat stadion?

Foto: se souhlasem Zlaté tretry

V Ostravě se 28. května koná dnes již legendární atletický mítink Zlatá tretra. Dokáží úžasní ostravští diváci zaplnit celý vítkovický stadion?

Mítink se koná v roce, kdy vítkovická atletika slaví sto let, a organizátoři si slibují, že by i toto výročí mohlo přispět ke skvělé divácké návštěvě.

A že je na co se těšit. Přijedou, tak jako každý rok, největší hvězdy světové atletiky, ale i naděje, které jednou budou možná překonávat světové rekordy.

Loňský televizní přenos byl k vidění ve 140 zemích světa a účastníci Zlaté tretry Ostrava 2023 vybojovali na MS v Budapešti 15 medailí. Ale neméně důležitá je pro pořadatele i péče o diváky. Aby si užili neopakovatelný zážitek s královnou sportů i aktivně, je pro diváky připravena ještě lepší fan zóna, kde malí i velcí protáhnou a setkají se s legendami atletiky.

"A před tím, než usednou na tribuny k hlavnímu programu, doplní síly v cateringové zóně s pestrou nabídkou občerstvení od místních firem a v maximální míře i lokálních zdrojů. Celá nabídka je rozšířená a reflektuje požadavky diváků a fanoušků z veřejného dotazníkového šetření," uvádějí organizátoři.

Loni ohromil vítkovický stadion překonáním rekordu mítinku 612 cm a letos se vrátí na třetí ostravský start. V oblacích létající skokan o tyči Armand Mondo Duplantis. Získal už všechny titul a nejcennější kovy a posouvá hranice lidských možností. Aktuálně se dostal na 623 cm. Ostravští diváci uvidí jaká bude hodnota jeho výkonu na letošní Zlaté tretře. Exkluzivní umístění sektoru pod hlavní tribunou bude opět unikátním zážitkem. Navíc na sektor přehledně uvidí i diváci z ostatních tribun. Domácí dvojice Matěj Ščerba a David Holý se v halové sezóně zlepšila na 565 cm a 562 cm a bude mít vynikající příležitost na start ve více než kvalitní konkurenci směrem ke kvalifikaci na olympijské hry. „Jsem nadšený, že se do Ostravy vracím už po třetí. Měl jsem skvělou formu minulý rok a doufám, že letos to bude ještě lepší. Bude to zábava a dobrá zkouška formy před Olympiádou. Doufám, že skočím vysoko. Uvidíme se všichni v Ostravě," vzkazuje Duplantis.

Velkým diváckým lákadlem je úřadující mistr světa a olympijský vítěz ve skoku do výšky. A to i pro svou výjimečnou schopnost navázat kontakt s hledištěm. Ital Gianmarco Tamberi dokáže v dobrém slova smyslu přesvědčit, aby nesledovalo nic jiného, jen jeho. Ostravské vystoupení by mělo být pro „Gimba" jediné před domácím evropským šampionátem a o to bude důležitější. Tamberi bude skákat v Ostravě už počtvrté, nejlepšího výsledku dosáhl v roce 2022, když vyhrál 230 cm. „Těším se na závody. Mám rád váš stadion, atmosféru a také mám rád vaše počasí. Skáče se mi u vás velmi dobře. Těším se na to, až vám předvedu nějaké velké skoky, ale bez vaší podpory to nepůjde," apeluje na diváky Tamberi. Nové české jméno v mezinárodní špičce je Jan Štefela. Ten si lepší domácí příležitost pro kvalitní výkon ani nemůže přát.

Premiéru na Zlaté tretře Ostrava bude mít nejrychlejší Evropan historie atletiky. Ital Marcell Jacobs je úřadující olympijský vítěz na 100 m, v Tokiu posunul evropský rekord na 9.80 s. Kromě má i olympijské zlato ze štafety na 4x100 m, titul halového mistra světa 2022 a mistra Evropy 2022. Na podzim změnil trenéra, přesunul se na Floridu a jeho koučem je Rana Reider. I on má před snahou o obhajobu olympijského zlata v Paríži, velké cíle na ME doma v Římě. „Do Ostravy přijedu poprvé. Nemohl bych si nechat ujít příležitost běžet před tak skvělým publikem a na tak rychlé dráze. Těším se na vás v květnu,“ vzkázal odkázal Jacobs. Domácí sprinter a národní šampión Zdeněk Stromšík má samozřejmě v hvězdné stovce svou dráhu zaručenu.

V první vlně jmen byl oznámen návrat stovky žen. Čerstvá halová rekordmanka, domácí Karolína Maňasová se utká s jednou z nejrychlejších Evropanek Ewou Swobodovouz Polska. Jako první zahraniční hvězda sprintů na Zlaté tretře byl oznámen Olympijský vítěz na 400 m Steven Gardiner z Baham. Jeho národní rekord z MS 2019, když získal titul mistra světa je super čas 43.48. Ředitel mítinku Jan Železný připravuje tradičně své svěřence tak, aby Zlatá tretry Ostrava byla jedním z vrcholů sezóny. Proto se můžeme těšit na účast nejlepšího českého atleta současnosti Jakuba Vadlejcha, který letos získal bronz na mistrovství světa a vyhrál finále Diamantové ligy. V ženské kategorii se představí nejlepší světová oštěpařka současnosti Haruka Kitagučiová (66.00 m), vítězka mistrovství světa i Diamantové ligy, kterou připravuje domažlický trenér David Sekerák.

Po 63. se uskuteční unikátní závod pro děti od 6 do 11 let Čokoládová tretra. A podvanácté za hranicemi rodné Ostravy. Po osmé pak i na Slovensku. V České republice mohou své síly malí sportovci a sportovkyně změřit v základních kolech ve Vyškově 9. 4., a dále 30. 4. v Českém Těšíně, 3. 5. v Olomouci, 7. 5. Břeclavi, 13. 5. v Havířově, 17. 5. v Prostějově, 18. 5. ve Vsetíně, 20. 5. v Třinci, 21. 5. v Blansku, 22. 5. v Ostravě. Závodníci a závodnice ze stupňů vítězů postoupí do mezinárodního semifinále 27. 5. v Ostravě, kde se utkají se slovenskými děvčaty a chlapci o účast ve finále na Zlaté tretře Ostrava 28. 5. Ti projdou stejným procesem, a to 30. 4. v Bratislavě, 10. 5. v Žiaru nad Hronom a 14. 5. v Košicích. „Reprezentace“ pro účast na semifinále v Ostravě se pak ukáže ve Slovenském finále 21. 5., které se tradičně koná také v Košicích.

Sdílejte článek