Společnost
12/10/2020 Petr Broulík

Hejtman: Pociťujeme nedostatek zdravotníků, vyzýváme k pomoci dobrovolníky

​Moravskoslezský kraj dnes s okamžitou platností zrušil svůj program Atraktivity zdarma, který pomáhal jejich provozovatelům v září a říjnu nahradit ztráty způsobené vyhlášením nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru.

„Ani po opakovaných výzvách pořadatelé nerespektovali současné požadavky na hygienu. Nelze tolerovat to, že se lidé nechávají před těmito atraktivitami čekat v dlouhých frontách. Bez toho, aby byl zajištěn patřičný odstup. Bohužel nezbývá, než přistoupit k tomuto radikálnímu opatření,“ řekl dnes hejtman a šéf Krizového štábu Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák po jeho odpoledním jednání.

Testujeme více než v Praze. Testuje se tu, co může

Hygienici rovněž zaznamenali v neděli dosavadní největší nárůst pozitivních případů covid-19 v Moravskoslezském kraji, přibylo 538 pozitivně testovaných.

Hejtman Ivo Vondrák ovšem upozornil, že v kraji se také nejvíce testovalo. V tento víkendový den se uskutečnilo v kraji asi 3 100 testů oproti například Praze, kde to bylo ve stejný den asi dva tisíce testů.

„Chci tím říci, že tady se testuje, co může. Máme tady největší testovací kapacity, zvládneme denně přes osm tisíc testů,“ řekl hejtman. Dodal, že asi největším problémem kromě domovů seniorů jsou nákazy ve školách.

„Vláda řeší uzavření škol, ukazuje se, že riziko šíření epidemie na školách je velmi vysoké. Pro nás to znamená připravit školy jako stacionáře pro děti rodičů, kteří pracují v kritické infrastruktuře, tedy v nemocnicích, sociálních zařízeních, u policie nebo u hasičů. Tyto věci už máme odzkoušeny v rámci první vlny, takže je obnovíme,“ upozornil Ivo Vondrák.

S trasováním pomáhají i finančáci

Moravskoslezský kraj hlásí bohužel hodně nakažených v řadách seniorů, narůstá také procento pozitivních mezi testovanými. „Poměr pozitivních vůči testům činí už šestadvacet procent. Před čtrnácti dny až třemi týdny to bylo jen tři až pět procent,“ řekl Ivo Vondrák.

Pochválil hygieniky za trasování v rámci chytré karantény. „Jsme na tom v rámci republiky vůbec nejlépe. Od začátku chytré karantény proběhlo 84 tisíc hovorů, ale projevuje se tady nedostatek lidí. Jako krajský úřad už jsme pomohli dvaceti lidmi, připravujeme dalších dvacet, kteří pomohou hygienikům s trasováním. Pomáhá i finanční úřad,“ řekl hejtman.

Vojáci už nastupují k seniorům, hlásí se spousta dobrovolníků

V kraji je dnes s nákazou hospitalizováno celkem 198 pacientů, z toho 35 je na jednotkách JIP a ARO. "Bohužel 165 z nich je ve věku nad 65 let, tedy nejkritičtějším. Nepotýkáme se ještě s nedostatkem lůžek, ale dnes už s nedostatkem zdravotníků. Takže už se ve všech zdravotnických zařízeních přistupuje k omezení plánované péče,“ řekl hejtman.

Proto kraj apeloval na praktické lékaře, aby pomohli nemocnicím s pohotovostní lékařskou službou. Žádosti kraje také vyhověla armáda a pomáhá svými vojáky v nákazou postižených sociálních domovech Slunečnice a v Kravařích. Armáda také uvolnila čtyři jednotky pro další testování.

Pomozte také. Hlaste se na adrese spolu2@msk.cz

Hejman také zopakoval výzvu, aby se kraji hlásili dobrovolníci, kteří chtějí v rámci programu Spolu 2 pomoci v boji s nákazou. „Jsem rád, že už se nám přihlásilo sto dobrovolníků. Přijmeme další. Je to velká pomoc, budeme rádi, když se přihlásí i lidé, kteří chtějí pomoci i hygienikům. Kdo chce, přihlaste se prosím na adrese spolu2@msk.cz," vyzval hejtman Moravskoslezského kraje.

Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová řekla, že situace v Moravskoslezském kraji je špatná. „Vyeskalovala v pátek, kdy jsme měli přes devět stovek případů v kraji. Pořád bych chtěla apelovat na občany, aby se tolik neshromažďovali a nepořádali oslavy. Stále nás trápí školy,“ popsala situaci.

Děkovala hlavně dobrovolníkům, kteří hygienikům pomáhali s trasováním zejména o víkendu. „Zítra začnou trasovat i vojáci, velmi významnou pomoc při trasování nám nabídl Finanční úřad Ostrava, který nám dodal sto zaměstnanců. Ti by mohli trasovat i z domu, protože nebudou obvolávat nemocné, ale jenom potenciální kontakty nakažených. Krajský úřad dnes nabídl dalších dvacet zaměstnanců. Za to velké díky,“ řekla Pavla Svrčinová.

Sdílejte článek