Společnost
09/09/2016 ČTK

Hlučín chce koupit podvodní kombajn na sekání vodních trav

Radnice v Hlučíně na Opavsku chce za šest milionů koupit podvodní kombajn na sekání vodních travin v Hlučínském jezeře. To je po posledních mírných zimách a teplých létech z velké části zarostlé. Trávy vyrůstající ze dna dosahují až k hladině a znepříjemňují koupání.

Záměr koupit speciální stroj na jejich kosení a vytahování z vody už schválila rada města. Posvětit jej ale ještě musí zastupitelé, řekla místostarostka Blanka Kotrlová.

„Investice je podle mého názoru nezbytná, abychom zachovali rekreační ráz našeho jezera. Chceme, aby zastupitelstvo o záměru rozhodovalo ještě v září,“ řekla. Vysvětlila to tím, že kdyby město mělo mít stroj k dispozici už příští rok, potřebuje čas na přípravu veřejné soutěže. Navíc dodací lhůta na kombajn se pohybuje kolem pěti měsíců. Jediný obdobný podle ní funguje v Plzni.

Podvodní kombajn je člun opatřený sekací lištou, která v hloubce kolem dvou metrů vodní traviny seče. Vybaven je i zásobníkem na posečenou trávu.

Zarostlá vodní hladina komplikuje život i vodním lyžařům. Trávy narušily i 20. ročník Velké ceny v dálkovém plavání o putovní pohár města Hlučína. Část závodu se odehrála na Stříbrném jezeře v Opavě, část byla zrušena.

O výskyt trav se zajímali hygienici. „V Hlučínském jezeře byl potvrzen masivní rozvoj vodních rostlin, ze kterých převažuje stolístek klasnatý. Tato rostlina vyrůstá ze dna a až v několikametrových délkách dosahuje hladiny, kde vytváří ostrůvky zelené hmoty. Za příznivého počasí přirůstá o deset až 15 centimetrů denně,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Helena Šebáková.

Hygienici proto vodu od srpna hodnotili jako vhodnou ke koupání, ale se zhoršenými senzorickými vlastnostmi.

Stolístek klasnatý roste ve stojatých i pomalu tekoucích vodách. Za příhodných podmínek dokáže kolonizovat celou vodní plochu. Propletenými lodyhami vytváří husté, vícepatrové rohože které zastiňují ostatní rostliny a snižují množství kyslíku ve vodě.

Kromě polárních oblastí a pouští se vyskytuje všude. Úspěšně roste jak v zamrzajících jezerech, tak i přehřátých mělkých vodách v tropech. V Asii byl pozorován i v nadmořské výšce kolem 4000 metrů.

V České republice roste od nížin až do podhůří. Vyskytuje se především v rybnících, slepých ramenech řek, zatopených lomech a pískovnách, ve vodních kanálech a v pomalých údolních částech řek bohatých na živiny.

Sdílejte článek