Sport
13/01/2020 Jaroslav Baďura

Hokejisté Vítkovic zahrají s podobiznou legendárního Miroslava Vlacha na dresech

​Projekt Legenda pomáhá je ve svém druhém ročníku opět tady. Tentokrát ovšem účastnící se kluby neobléknou dres s podobiznou Ivana Hlinky, ale samy si mohly vybrat svou legendu, jejíž tvář bude zdobit v soutěžním utkání týmové uniformy.

Vítkovice vzpomenou hvězdu 50., 60. a 70. let Miroslava Vlacha. A hned ve dvou zápasech! Projekt Legenda pomáhá spojil české kluby poprvé už v sezoně 2016/17, kdy celky nastupovaly s Ivanem Hlinkou na hrudi.

Letos jde projekt ještě o krok dál a jednotlivé kluby budou připomínat své vlastní velké legendy. Ve Vítkovicích padla volba na první opravdovou superstar klubu.

Slavného útočníka, který byl po drtivou většinu své kariéry, na rozdíl od jiných, věrný jen vítkovickému celku a který si i přes své nesporné hokejové úspěchy a kvality uchoval neskutečnou skromnost, vinou které je dnešním generacím možná méně známý.

Vítkovice obléknou dresy s podobiznou Miroslava Vlacha.

Miroslav Vlach je jednou z prvních tří legend, jejíž dres se vítkovický hokejový klub rozhodl zavěsit pod strop domovské arény. Byl první opravdovou velkou hvězdou ostravského klubu.

Na svém kontě má bronz z olympiády 1964, stříbro z MS v roce 1961 a bronzy ze světových šampionátů 1957, 1959 a 1963. Ve Stockholmu 1963 se stal nejlepším útočníkem mistrovství světa a dostal se i do All-star výběru šampionátu.

Je členem Síně slávy Českého hokeje. S Vítkovicemi jako hráč dosáhl na ligový bronz v roce 1958. Jako trenér dovedl ostravské mužstvo po šesti letech zpět do nejvyšší soutěže v roce 1973. Nosil kapitánské céčko na svém dresu, byl nezpochybnitelnou autoritou ve vítkovickém týmu a osobností ostravského hokeje konce 50. let, celých 60. let i začátku 70. let.

Narozen v roce 1935 sice v Českém Těšíně, nicméně dětství strávil v železničářské kolonii v Ostravě-Přívoze. S hokejem začal sice v OKD Ostrava, ale po absolvování vojny v Křídlech Vlasti Olomouc a ÚDA Praha se vrátil v roce 1956 už do Vítkovic, se kterými spojil celou svou kariéru

Odolal svodům úspěšnějších klubů a v nelehké době, kdy Vítkovice balancovaly na hraně 1. a 2. ligy, zůstával věrný modro-bílým barvám. Až v pokročilém hráčském věku – dvaatřiceti letech – využil možnosti odejít do zahraničí a hrál v rakouském Feldkirchu.

Poté se ale vrátil a jako trenér vedl Vítkovice v cestě z šestiletého působení ve druhé lize. Jen zdravotní problém – infarkt v roce 1974 – překazil jeho další působení u vítkovického týmu. Klubu svého srdce ale zůstával věrný a jako fanoušek i dnešním jazykem řečeno hokejový expert pro ostravské noviny sledoval a podporoval vítkovický hokej, a to až do své smrti v roce 2001.

K výčtům úspěchů se sluší dodat, že bronz z domácího mistrovství světa v roce 1959 v Praze vystřelil v zápase s Kanadou právě on, celkem reprezentoval v 95 zápasech, ve kterých nastřílel 71 gólů.

A při všech těchto úspěších působil v civilním životě neskutečně sympaticky, skromně. Své přátele častoval přezdívkou „borec“, ale jestli existoval opravdový Borec – s velkým B – ve vítkovické historii, pak to byl Miroslav Vlach.

V rámci projektu Legenda pomáhá obléknou hokejisté současných extraligových Vítkovic dres s podobiznou Miroslava Vlacha na hrudi, a to hned dvakrát! Celoligová akce Legenda pomáhá připadá na den narozenin Ivana Hlinky v neděli 26. ledna, ten den ovšem hrají Ostravané na ledě Olomouce.

Zde obléknou v první třetině utkání 40. kola speciální dresy poprvé. Aby ovšem pocta Miroslavu Vlachovi oslovila i jeho vítkovické publikum, obléknou hokejisté dresy ještě jednou, v úterý 28. ledna v domácím duelu se Zlínem, opět v první třetině.

Dresy poté půjdou do charitativní aukce, ve které si je bude moci pořídit každý fanoušek. Výtěžek obdrží Nadační fond Ivana Hlinky, který prostředky použije na pomoc bývalým sportovcům v tíživé životní situaci.

Sdílejte článek