Společnost
02/12/2015 Jaroslav Baďura

Horská služba má za sebou nejtěžší rok, měla nejvíce zásahů v historii

Strmý nárůst zásahů eviduje Horská služba České republiky ve všech regionech, kde působí. V sezoně, která horské službě začíná vždy počátkem prosince a končí listopadem, řešila nejvíce zásahů ve své historii. Nárůst počtu úrazů v řádech desítek procent evidují horští záchranáři rovněž v Beskydech a Jeseníkách.

Zatímco v Beskydech horští záchranáři v předminulé sezoně řešili celkem 554 případů, v právě uplynulé sezoně jich bylo už 825. To je nárůst o 50 procent. A podobné je to i v Jeseníkách, kde horská služba v předminulé sezoně zasahovala u 765 případů, ale v minulé sezoně těchto případů řešila už 1137!

Nejčastěji šlo v Beskydech i Jeseníkách o poranění nohou, dále následují úrazy rukou a třetím nejčastějším úrazem v horách je poranění hlavy.

„Ani vcelku teplá a sněhem zrovna neoplývající zima 2014/2015 neodradila milovníky hor. Výsledkem bylo 6.838 zásahů od Šumavy po Beskydy,“ uvedl náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek s tím, že letní sezóna k tomu přidala další necelé dva tisíce zásahů.

„Rok Horské služby, tedy období od počátku prosince loňského roku do konce letošního listopadu, tak přinesl ještě nedávno těžko uvěřitelné číslo 8.753 zásahů HS,“ komentoval statistiky náčelník Brožek. „Tento počet zásahů jasně ukazuje na maximální vytíženost Horské služby ČR. Je vidět, že jejich práce je skutečně smysluplná a hlavně nezastupitelná,“řekla k alarmujícím výsledkům práce HS Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj.

Nejčastějším zraněním bylo v daném období poranění kloubu. I u zlomených končetin zaznamenala HS nárůst na skoro dva tisíce případů. U 312 zásahů museli záchranáři řešit bezvědomí a ve 36 případech musel lékař dokonce konstatovat smrt.

„Na nehodách se nejvíce podílelo lyžování a snowboarding v zimě. V celkovém počtu 5.268 výjezdů jsme řešili 6.325 nejrůznějších zranění, u řady zásahů jsme museli ošetřit víc lidí nebo mnohočetná poranění. V letním období pak vedla pěší turistika, cyklistika a k tomu dříve neuvěřitelných 109 zranění při jízdě na koloběžce,“ doplnil Jiří Brožek.

Ve sto pěti případech pak do hor musel letět pro těžce zraněné i vrtulník. Podle oblasti pak nejvíc zásahů provedla Horská služba v Krkonoších, ale i v ostatních oblastech se počet pohybuje kolem dříve obvykle nedosaženého čísla 1.000 zásahů HS v každém pohoří.

Sdílejte článek