Společnost
05/10/2022 Petr Broulík

Hrdinové handicapu. Ocenění získal šestiletý Oliver, připomněla se i tragická střelba

Moravskoslezský kraj v úterý ocenil ty, kteří si to opravdu zaslouží. V budově krajského úřadu proběhl už šestý ročník projektu Rekordy handicapovaných hrdinů.

Lidé, kteří navzdory svému hendikepu bodují ve sportovních soutěžích, či se jako pěstouni starají o postižené. Nebo ti, kteří se snaží vytvořit důstojný život postiženým. Ale také organizace či spolky, které provozují hospic či se starají o vozíčkáře. A nakonec i otec oceněný in memoriam za to, že se postavil při střelbě ve fakultní nemocnici mezi vyšinutého střelce a své dítě.

Ti všichni si v úterý před polednem převzali ocenění při slavnostním vyhlášení vítězů letošního šestého ročníku celostátního projektu Rekordy handicapovaných hrdinů na krajském úřadě.

Hrdinou se stal šestiletý bojovník Oliver

Hned prvním oceněným v kategorii Hrdinové handicapu se stal Oliver Železník, šestiletý klučina, který si navzdory těžké nemoci užívá každý den života. Ocenění dostal s maminkou.

„Narodil jsem se v roce 2016 v ostravské fakultní nemocnici. Od druhého screeningu jsem měl nějaké problémy v mozku. Nakonec z toho bylo velké krvácení. Když jsem se narodil, slýchával jsem věty, že budu jen ležet a slintat. Jsem ale bojovník a rozhodl jsem se, že světu ukážu, kam až to dotáhnu,“ představil se Oliver v knize, která každý rok shrnuje udělování ocenění hrdinů hendikepu.

Malého klučinu vzal pod sebe nadační fond Patříme k sobě Oli. A pomohl finančně nejen při jeho léčbě, ale loni svou největší sbírkou zajistil i výstavbu rodinného bydlení pro rodinu Vavříkových, kteří žili s dospělým synem doposud v paneláku.

Hrdiny hendikepu jsou atletka i vzpěrač

Další Hrdinkou hendikepu se stala Miroslava Obrová, která vozí z atletických klání jednu medaili za druhou už od roku 2013. Jen v roce 2020 se stala českou rekordmankou ve vrhu koulí handicapovaných a českou rekordmankou v hodu oštěpem handicapovaných. V roce 2021 se stala mistryní Evropy ve vrhu koulí handicapovaných a Mistryní ČR ve vrhu koulí, hodu oštěpem a hodu diskem. Letos drží český rekord ve vrhu oštěpem handicapovaných.

Dalším sportovním Hrdinou hendikepu se stal Tomáš Mošnička, jenž nikdy nezapomene na start závodu sajdkár, který se zvrhl v těžkou srážku řady účastníků a on si odnesl těžká zranění.

„Pětadvacet motorek, každý chce být v úvodní zatáčce první. Ta, která jela po levé straně před námi, nám kolem zavřela předek a my jsme neměli kam uhnout. Převrátili jsme se, já vyletěl a někdo mi přejel přes záda. Těch motorek se tam válelo víc. Měl jsem nějakou dobu zatměno,“ vzpomíná na svůj osudný start bývalý sajdkrosový závodník Tomáš Mošnička.

Tehdy se z tohoto zdravého mladého vrcholového sportovce stal ve vteřině člověk upoutaný na invalidní vozík. Dokonce na nějakou dobu na sport zanevřel. Zhruba po roce se však díky kamarádům ke sportování vrátil, konkrétně k posilování. A ve vzpírání se stal dokonce mistrem světa.

Zajíček na koni, Trend vozíčkářů a Elim Ostrava

V kategorii Projekty v hendikepu získali prvenství tři spolky. A to spolek Zajíček na koni, který pomáhá hendikepovaným a znevýhodněným dětem, spolek Trend vozíčkářů Olomouc s jeho akcemi, atrakcemi a rekordy a spolek seniorů Elim Ostrava Jaromíra a Jarmily Kutých, představující pro seniory oázu klidu a pohody uprostřed každodenního shonu.

V kategorii Pečující v hendikepu se stali vítězi Jana Jasparová, skvělá máma se srdcem na pravém místě. Zprvu se jí narodila zdravá dvojčátka Lucka a Lidka, pak se však v osmém měsíci života u jedné z nich objevila vada oka. Potíže se zhoršovaly a nakonec lékaři Lucce diagnostikovali nádor na sítnici obou očí. Z mámy se tak stala starostlivá máma se srdcem na pravém místě.

Oceněný hospic a pěstoun s těžkou ranou v srdci

Další ocenění v této kategorii převzali lidé z mobilního hospice Andělé stromu života, doprovázející nevyléčitelné lidi na poslední cestě jejich života, a také Miloš Svoboda, kterému tragédie jeho syna změnila od základu život. V roce 2006 si vzali manželé Svobodovi do pěstounské péče dvouapůlletého Davida z dětského domova. V té době už byly jejich dvě dcery velké.

„Byl jsem tehdy dokonce proti pěstounství, měl jsem předsudky. Nakonec jsem si řekl, že poskytnout domov dítěti z dětského domova je krásná myšlenka a dodnes toho nelituji. Krátce poté, co jsme si Davídka přivezli domů, se zeptal, jestli jsem jeho tatínek. Řekl jsem, že ano, a on se s tím pak všem chlubil. Jenže – Davídek se ve třech letech topil v bazénu a zůstal v komatu. Dostal jsem nepředstavitelnou ránu do srdce. V ten den pro mne jedna část života skončila. Vzdal jsem se tehdy svého osobního a profesního života a povýšil život svého syna nad svůj vlastní,“ říká za sebe nositel ocenění Pečující v hendikepu Miloš Svoboda.

Ocenění in memoriam převzala manželka oběti střelby

V kategorii Emisaři hendikepu dostal cenu in memoriam příslušník Vězeňské služby ČR Petr Lang - otec, který zachránil dceru vlastním tělem. Ocenění za něj převzala paní Lenka Langová.

Je dobré si připomenout, co se tehdy stalo. 10. prosince 2019 doprovázel Petr Lang svou mladší dceru Lucii na vyšetření v ostravské fakultní nemocnici. Když byli v čekárně oddělení traumatologie, zahájil zde čekající Ctirad Vitásek palbu do přítomných lidí. Vitásek si vsugeroval, že je nemocný a že ho přesto nikdo nechce léčit.

O život otce bojovali lékaři hodinu a půl

V čekárně se v té době shodou okolností nacházel i další příslušník vězeňské služby. Protože zde ale byli oba ve svém osobním volnu a nebyli ozbrojeni, nemohli střelcově útoku jakkoliv zabránit. Když začal Vitásek pálit, stoupl si Petr Lang mezi střílejícího a vlastní dceru, kterou tak svým tělem chránil.

Útočník ho zasáhl těsně pod srdcem, ale dcera zůstala díky ochraně svého otce nezraněna. O život Petra Langa lékaři následně bojovali ještě půl druhé hodiny. Ale jeho zranění bylo natolik vážné, že mu nakonec podlehl. Zůstala po něm manželka a dvě dcery.

„Vím, že neexistují slova, která by zmírnila vaši bolest, ale myslím si, že tímto způsobem alespoň budete vědět, že se na vašeho manžela vždycky bude vzpomínat s úctou a obdivem,“ řekla vdově po Petru Langovi Lence moderátorka oceňování hrdinů hendikepu.

Sdílejte článek