Společnost
18/02/2023 ČTK

Hrdost i slzy dojetí. Rodiny vítaly v Mošnově záchranáře z Turecka

​Desítky rodinných příslušníků v pátek večer emotivně vítaly na letišti v Mošnově na Novojičínsku české záchranáře, kteří pomáhali v tureckém městě Adiyaman s následky ničivého zemětřesení s mnoha oběťmi.

Nechyběly transparenty i slzy dojetí. Záchranáři shodně popsali, že mise byla náročná a český tým odvedl velmi dobrou práci.

"Pocity (po návratu) jsou určitě radostné. Jsem s rodinou. Budu doma. Máme to všechno za sebou a můžeme na sebe být hrdí. Člověk nikdy nezažil takové velké zoufalství a takové stavy, které tam ti lidé prožívají. To se nedá představit, ani vysvětlit," řekl novinářům vedoucí skupiny psovodů Petr Klega.

Podle něj se ukázalo, že takzvaný USAR (Urban Search and Rescue) tým byl velmi dobře připraven, i když vždy je co zlepšovat. "Nesetkali jsme se s ničím, co by nás nějak výrazně překvapilo. Připraveni jsme byli. Nicméně byl to ostrý zásah, pro mě osobně v takovém rozsahu jedinečný a první," uvedl Klega.

Těší se hlavně na odpočinek, který nyní dopřeje i své čtyřnohé psí parťačce Terezce. "Na Terezce na rozdíl ode mě nějakou únavu nepozoruju. Ta si to tam, myslím, i když to teďka zní hloupě, po nějaké době začala užívat. První dva dny samozřejmě byla ve stresu, protože to pro ni bylo něco, co ještě nepoznala. Nicméně jakmile zjistila, že je tam důležitá, což je to, co potřebuje, tak začala pracovat a měla z celkové té práce radost, takže jsem ani nepociťoval, že by tam nějakým způsobem trpěla nebo byla v nějakém velkém stresu," řekl Klega.

Se slzami v očích dnes na svého syna Michala čekal i Aleš Chromý, který sám 30 let působil jako profesionální hasič. "Všichni se jako rodina moc těšíme. Sledovali jsme je celou dobu. Taky jsem byl 30 let záchranářem, takže samozřejmě obavy byly, zvláště když má syn doma dvě malé děti. Jsem na něj opravdu hrdý. Báli jsme se celá rodina, ale byli jsme celou dobu ve spojení, komunikovali jsme spolu, informovali jsme se vzájemně. Na misi takového rozsahu byl syn poprvé," řekl Chromý.

"Přivítání bylo emotivní a hezké. Nečekali jsme to. Neměli jsme žádné informace, že tady bude pro nás něco takového připraveno. Domů jsem se těšil strašně," uvedl Chromý po svém návratu z Turecka. Podobně jako další hasiči zdůraznil, že důležité je, že se v pořádku vrátil celý tým. "Nejhorší zážitek bylo vidět suťoviska. Určitě to vypadá jinak v televizi než na živo. A potom vytahování těch obětí. Není to pro každého," řekl Chromý. Nejvíce mu při čištění hlavy pomáhá rodina nebo třeba sport. Působení v Turecku vnímá jako další zkušenost.

Podle vedoucí českého týmu Jiřího Němčíka byla mise zcela mimořádná. "Jsem rád, že jsme udělali kus dobré práce, která byla oceněna nejenom v Turecku, ale měli jsme odezvu i z České republiky. Pro mě jako velitele týmu je ta nejdůležitější věc, že jsme se všichni vrátili ve zdraví. To, s čím se ti kluci setkávali v sutinách, nebylo nic, co byste chtěli vidět nebo co by kdokoliv z nás chtěl vidět. Jsme profesionální hasiči, ale to množství, ten tlak a ty podmínky byly enormní ," uvedl Němčík.

Sdílejte článek