Společnost
26/11/2023 Petr Broulík

Já nemusím, já už ho vidím! Ostravské Vánoce mají nového maskota

Foto: Petr Broulík

Bohatý kulturní program Ostravských Vánoc, který začal v sobotu 25. listopadu, doplňuje na Hlavní scéně na Masarykově náměstí nejen tradiční vyhlídkové kolo s bezbariérovou kabinou, ale také zlaté prasátko.

Lidé se u „maskota“ letošních Vánoc mohou vyfotit nebo se s ním třeba jen tak pozdravit a prohlédnout si ho.

Zlaté prasátko nahradilo pro letošní rok loňský fotopoint ve tvaru hvězdy, který však návštěvníci mohou vidět i letos. A to na Klubové scéně u Vánočního kluziště, které pod taktovkou městské společnosti SAREZA opět nabídne bruslení zdarma.

Proč zlaté prasátko? Zlaté prasátko je součást české vánoční pověry, která vznikla už ve středověku. Podle ní zlaté prasátko uvidí o Vánocích ten, kdo neporuší jednodenní půst. Podle pověry každý, kdo celý den až do štědrovečerní večeře nebude jíst maso, uvidí zlaté prasátko. Proto se během dne podávají obvykle bezmasá jídla jako je například staročeský kuba.

Zlaté prasátko si oblíbily děti i dospělí už dávno. V podobě čokoládové figurky ve zlatém obalu je ostatně už mnoho let stálým hitem v prodejnách cukrovinek a potravin a někdy se tato figurka hodně těžko shání.

Tradice zlatého prasátka je zážitkem především pro děti. Podle lokálních nebo rodinných zvyků rodiče postícímu se dítěti zlaté prasátko často předvedou, třeba v podobě odrazu zrcátka na zdi.

No a pověra o zlatém prasátku je také velmi dobře známá z reklamy na Kofolu, která se stala mimořádně populární v Česku i na Slovensku. Tatínek Josef Polášek v ní poučuje dcerku při řezání vánočního stromku o nutnosti dodržet půst, aby uviděla prasátko. A roztomilá holčička po spatření divočáka odpovídá: „Nene, já nemusím, já už ho vidím!“

Fotopoint v podobě zlatého prasátka vyrobila stejně jako loňskou vánoční hvězdu pro letošní Ostravské Vánoce firma HSF System která je partnerem této vánoční akce.

Sdílejte článek