Společnost
24/11/2023 Petr Broulík

Před Novou radnicí se změnila vánoční výzdoba, kontroverzní dar je jinde

Foto: Pavlína Merendová

Velkou proměnou prošla letos vánoční scéna a výzdoba u Nové radnice v Ostravě.

Prostoru Prokešova náměstí už nebude dominovat obrovský vánoční „dárek“, na kterém stojí sáňky a na nich velká vánoční baňka. Tuto objemnou instalaci nazvanou Velký dar – úhel pohledu, která ve dvou uplynulých letech zakrývala o Vánocích sochu Ikara, totiž nahradí zbrusu nová vánoční instalace.

Tu se zástupcům města dařilo do středy utajit. „Myslíme si, že krásný je především fotopoint před sochou Ikara, od kterého si slibujeme, že se s ním vyfotí každý Ostravan, nebo aspoň každý druhý,“ přejí si s úsměvem zástupci města.

Soše Ikara bude o Vánocích dominovat nápis OSTRAVA!!!

Fotopoint tvoří nápis OSTRAVA!!! a dále světelné promítání ostravských vánočních symbolů - tedy stromu, hvězdy a zlatého prasátka na hlavní budovy Nové radnice. Projekce se symboly budou pomalu otáčet. O tradiční symboly jsou doplněny i sloupy osvětlení kolem Nové radnice.

Právě na Prokešově náměstí před Novou radnicí proběhne ve středu 13. prosince od 18 hodin celorepubliková akce Česko zpívá koledy s Deníkem. „Hlavní hvězdou, která veřejnosti zazpívá známé koledy, bude dětský sbor operního studia Národního divadla Moravskoslezského, a věříme, že to bude důstojný a krásný zážitek,“ říká Miriam Lehocká, obchodní ředitelka společnosti Černá louka, která Ostravské Vánoce organizuje.

Torzo Velkého daru ozdobilo prostranství před Černou loukou

Jak upozornila náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová, dílo Velký dar – úhel pohledu bylo od začátku plánováno jen na dva roky. „Velký dar skutečně dosloužil, tedy jeho hlavní nosná konstrukce,“ říká náměstkyně.

Přesto o toto dílo, tedy jeho část, „fanoušci“ Velkého daru nepřijdou. Zbývající rozměrné části díla zůstaly a staly se vánoční instalací na travnaté ploše před Černou loukou. Zástupci města si myslí, že i s touto instalací se budou lidé fotit. A mimochodem - vůbec tam nepůsobí špatně. Co říkáte?


Foto: Petr Broulík

Velký dar vytvořila Erika Bornová, uznávaná umělkyně a dcera malíře, ilustrátora a výtvarníka Adolfa Borna. Celé její dílo měřilo na délku i šířku jedenáct metrů, na výšku pak deset. Instalace vyšla město celkem na dva miliony korun. Autorka však svůj honorář věnovala na dobročinné účely.

Lidé v Ostravě však tuto instalaci v prosinci roku 2021 nepřijali vůbec jednoznačně. Někteří hp označili jako kýč, ovšem například redaktoři webu Ostravan.cz se provokativní instalace zastali.

Sdílejte článek