Společnost
24/03/2024 Marek Prorok

Jako doma! Terry do Ostravy přijel v den, kdy zemřela princezna Diana

Foto: Vladimír Pryček

Můj příběh není typický, začíná vyprávění o svém životě Terry English. Narodil se v Německu, pak strávil sedm let na anglické internátní škole, ale už přes čtvrt století žije šťastně a vesele v Ostravě.

Jsem Ostravák, říká Terry výbornou češtinou. Od začátku až do konce našeho rozhovoru z něj vyzařuje nakažlivě pozitivní energie, takže se snažím dopátrat, jak k ní přišel.

Vyrůstal v německém Hannoveru, protože tatínek byl profesionální voják. V osmi letech ho poslali na internátní školu do Anglie, od 11 do 14 let studoval na speciální vojenské škole v Doveru.

Internátní inferno

To bylo pro kluka nebe i peklo na zemi. Na jedné straně mohl střílet ze zbraní, na druhou stranu byl zcela pohlcen systémem. Když se objevil problém, neexistovalo bezpečné místo, kam by se mohl ukrýt – rodiče byli nedostupní daleko v Německu.

Večer, když šli učitelé spát, ožil internát druhým životem, plným šikany. Pokoje po dvaceti postelích, vojenský režim během dne, zákony džungle v noci. Ve čtrnácti letech byl Terry blízko myšlenek na sebevraždu.

Naštěstí se rodiče vrátili zpět do Anglie, usadili se na jihu v Bournemouthu, a Terry dostal šanci se zotavit a získat novou víru a chuť do života. Nakonec mu nejvíce pomohli lidé z pěveckého sboru, do kterého začal chodit.


Foto: Vladimír Pryček

Navenek vypadal coby zocelený student vojenské školy silně, uvnitř byl ale zničený. Lidé z pěveckého sboru ho však akceptovali takového, jaký byl. Trvalo mu dva roky, než jim uvěřil, že láska k bližnímu může být nepodmíněná.

Zpívám rád...

Od té doby věděl, že chce ostatním vrátit to, co sám dostal ve chvíli největší nouze: porozumění, lásku, víru. Ano, pěvecký sbor nebyl jen o hudbě, ale i o komunitní práci a v jeho základech stály křesťanské hodnoty norského hnutí TenSing.

TenSing poskytuje bezpečné prostředí, ve kterém se mladí lidé učí, experimentují a sdílejí své talenty, přičemž se současně zapojují do komunity se stejně smýšlejícími jedinci. Základní hodnoty TenSingu zahrnují inkluzivitu, respekt a podporu rozmanitosti, což mladým lidem umožňuje rozvíjet své vůdčí schopnosti a stát se aktivními členy svých komunit.

A přesně to se Terrymu daří realizovat v Ostravě, ve které na konci loňského roku zorganizoval už desátý ročník vánočního dvojkoncertu Ostrava zpívá gospel. V pracovním čase pomáhá církvím ve střední a východní Evropě pracovat s mladými lidmi, ve volném čase s nimi mimo jiné zpívá. Je šťastný, že jeho vlastní dcera je nyní členkou jednoho z pěveckých sborů, které pomohl založit, Fusion Trojka.

Ostrava zpívá gospel je projekt otevřený lidem všech generací a vyznání. Samozřejmě i těm bez vyznání. Často za mnou přijdou zájemci a ptají se, jestli mohou taky zpívat, když jsou nevěřící, komentuje s úsměvem Terry.

Na hranici padesátky nyní uvažuje, že by po 16 letech opustil pozici zaměstnance a začal podnikat. Láká ho školení managementu, téma „jak vést lidi a tvořit zdravé týmy“. Spolupráce s firmami by měla komerční charakter, zatímco neziskovky a školy může školit za výhodnějších podmínek.

Paparazzi v éře Lady Di

Jak se ale vlastně dostal do Ostravy? Nejprve v Londýně na vysoké škole studoval skandinávská studia. Poté tři měsíce v roce působil jako vedoucí na táborech v USA. V roce, kdy zemřela princezna Diana, dokonce působil v mediální branži – aby splatil dluhy ze studií, přeprodával fotografie od paparazzi.

Tak to byl on, napadá mě zcela spontánně, ale Terry má neprůstřelné alibi – 31. srpna 1997 přijel poprvé do Ostravy. Pár měsíců před tím mu volala kamarádka, kterou znal z Ameriky, že v Ostravě potřebují ještě jednoho učitele angličtiny.


Foto: Vladimír Pryček

Terrymu to vůbec nepřipadalo jako dobrý nápad. Za prvé vůbec nevěděl, kde Ostrava leží, za druhé nechtěl být učitelem, a za třetí měl jasnou představu o své budoucí profesi – bude průvodcem pro bohaté turisty v USA.

Bůh miluje Ostravu

Slíbil kamarádce, že se nad nabídkou zamyslí a ozve se zpátky, ona nicméně trvala na tom, aby se zamyslel hned. Takhle to zní pro většinu české populace srozumitelně, v originále ale Terry řekl doslova: poprosila mě, abych se pomodlil hned, během našeho telefonátu.

Poslechl ji a během několika málo okamžiků měl jasno. Pojede do Ostravy. Zůstáváme s Terrym u tohoto klíčového okamžiku trochu déle. Snažím se zjistit, co přesně se stalo. Náhle jsem cítil, jak každá buňka v mém těle říká: ANO, vysvětluje Terry.

Vypadá to, že Bůh má moravskoslezskou metropoli skutečně v lásce, a neváhá do ní posílat lidi dobré vůle ze všech konců světa. Díkybohu!

Ještě v Londýně zašel do knihkupectví, a snažil se o Ostravě něco zjistit. Tuhle historku také neslyším poprvé: v prvním průvodci našel osvědčené turistické cíle: Praha, Brno, Olomouc, Český Krumlov, o Ostravě ani zmínka. To samé ve druhé knize, třetí, čtvrté. Teprve v páté se konečně dočetl něco ve smyslu: pokud nějakému Čechovi řeknete, že se chystáte na výlet do Ostravy, bude vás považovat za blázna.

To Terryho ještě více utvrdilo, že se do Ostravy musí podívat, aby měl o čem vyprávět svým vnoučatům. Po celodenní únavné cestě autobusem z Londýna dorazil na ostravský ÚAN a jeho první myšlenka byla, že průvodce nelhal.

Zemský ráj to napohled

Dnes už o Ostravě, Moravskoslezském kraji i celé České republice hovoří jen v superlativech, jako o vynikajícím místě k životu. V Anglii mají přísloví o tom, že tráva u sousedů je vždy zelenější, jemu ale Anglie nechybí. Češi často nerozumí, jak je to tady hezké, za rohem máme Beskydy, v Ostravě skvělé restaurace a kavárny. Ostrava je dnes skutečně místem neomezených možností, kde si na jedné straně váží tradice a na druhé podporují dynamický rozvoj.


Foto: Vladimír Pryček

Podobnou zkušenost nemá jen Terry, ale také jeho otec, který zde žil 13 let. Oficiálním vysvětlením byla touha být blíže vnoučatům, mezi neoficiální verze je možno zařadit i kvalitu českého piva.

Terry nespadá do statisticky nejvýznamnější skupiny cizinců, kteří se v naší zemi usadili kvůli české ženě. Zůstat zde se rozhodl dlouho před tím, než svou nastávající potkal. Dnes spolu vychovávají dva teenagery, Míšu a Sama a jsou rozhodnuti zůstat až do konce života. Doufám, že bude dlouhý, dodává s úsměvem Terry English – Ostravák.


Terry English

Narozen: Hannover – Německo.

Jak dlouho žiju v MS kraji: 26 let.

Co se mi nejvíce líbí: Úplně všechno, miluju zdejší život, Ostrava je výborné město pro budoucnost!

Co se mi nejvíce nelíbí: Někteří Češi jsou více uzavření a chvíli to trvá, než se otevřou a rozkvetou – vidím to vždy na podzim, když nabíráme nové členy do našeho sboru Ostrava zpívá gospel.

Nejoblíbenější místo: Svinov, protože je to vesnice ve městě.

Nejoblíbenější české slovo: Káva nebo pivo.

Pokud budete cestovat do Anglie, určitě navštivte oblast Cotswolds, pro atmosféru malebných vesnic a domečků.

Můj kousek Anglie: Full English Breakfast! Zejména anglické párky, které u nás není možné koupit, a je třeba je složitě dovážet.


Foto: Vladimír Pryček

Sdílejte článek