Společnost
02/04/2016 Jaroslav Baďura

Jmenujete se Strnad, Dudek, či Kavková? Dnes budete mít v Zoo Ostrava slevu

Ostravská zoologická zahrada zve v sobotu 2. dubna Sýkory, Dudky, Pěnkavy a další nositele ptačích příjmení na tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny bude připraven doprovodný ptačí program.

V 10 hodin se mohou zájemci zúčastnit speciální procházky se známým ornitologem Otou Závalským spojené s kontrolou ptačích budek. Areál ostravské zoologické zahrady leží v lokalitě Velkého ostravského lesa.

Díky přírodnímu charakteru některých jeho částí je útočištěm i pro volně žijící ptactvo. Patří mezi ně i řada tzv. doupných ptáků, kteří zde hnízdí v dutinách stromů. Často využívají i náhradní dutiny – hnízdní budky, kterých je v areálu nainstalovaných více než stovka.

Vzhledem k tomu, že v tuto dobu ještě nejsou na stromech listy, lze ptáky pozorovat relativně snadno. Stálým druhem je i největší zástupce šplhavců datel černý.

„Ornitologická procházka začne u výukového centra zoo a potrvá zhruba hodinu. Pro snadnější pozorování ptáků doporučujeme přinést si s sebou dalekohled, případně určovací klíče a atlasy,“ uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Mezi 11. a 16. hodinou budou pro všechny připraveny ve výukovém centru zoo a jeho okolí aktivity a soutěže na ptačí téma: poslouchání ptačích hlasů, poznávání ptačího peří a ptačích vajec, výstava budek ad.

„Nositelé ptačího příjmení budou mít tento den zvýhodněné vstupné, pokud se prokáží občanským či jiným průkazem s fotografií, zaplatí zlevněné mimosezónní vstupné.“

Mezinárodní den ptactva, který připadá na 1. dubna, se slaví již od roku 1906, kdy byla podepsána mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva.

Sdílejte článek