Společnost
11/02/2016 Jaroslav Baďura

Karviná vyzývá k pořízení kotlů za dotace i majitele domů, které možná zničí těžba

Žádejte o státní peníze na koupi dotovaných kotlů, i když možná za pár let budou vaše domy kvůli těžbě uhlí zbořeny. Investici do kotlů zaplatí OKD - zhruba takto se dá popsat vzkat karvinského magistrátu obyvatelům oblasti, kde v budoucnu OKD plánuje výkup domů a těžbu.

„Obyvatelé karvinské části Staré Město mohou bez obav žádat krajský úřad o dotaci na nový kotel. Kraj sice má pravidlo udržitelnosti do roku 2023 (tak dlouho musí v domku kotel prokazatelně fungovat), ale obyvatelé karvinské městské části nemusejí mít obavy, že budou muset dotace vracet v případě vykoupení svých domů ze strany OKD,“ uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Pod rezidenční částí Starého Města se má těžit uhlí, OKD má už platnou EIA a minulý týden generální ředitel Dale Ekmark potvrdil na jednání karvinských zastupitelů zájem získat na novou těžbu povolení báňského úřadu.

Znamená to mimo jiné nutnost vykoupení domů v zájmové oblasti, což vzbudilo mezi tamními majiteli domků obavy, že budou muset kraji dotace vracet. Krajský úřad nutnou udržitelnost, tedy fungování a provoz dotovaných kotlů do roku 2023, potvrdil.

„My chceme vyměnit maximum kotlů ve všech městských částech Karviné. Chci povzbudit i obyvatele Starého Města, aby o dotace žádali a kotle vyměnili, přestože dnes není jasné, zda budou prodávat své domy kvůli těžbě. Do případné budoucí dohody OKD s městem totiž zahrneme i podmínku uhradit majiteli domu zmařenou investici do výměny kotle nad rámec odhadní ceny domu, “ ujistil primátor Tomáš Hanzel. Rada města dnes jeho návrh schválila.

Sdílejte článek