Proměny kraje
04/11/2023 Petr Sobol

Karvinská nemocnice má nové oddělení magnetické rezonance, vyšetří i malé děti

Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Nemocnice Karviná – Ráj otevřela moderní pracoviště magnetické rezonance, připojuje se k několika málo zdravotnickým zařízením, které takto budou vyšetřovat děti od šesti měsíců věku.

Stavba a pořízení přístroje stály více než 57miliónů korun, veškeré náklady uhradil jako zřizovatel nemocnice Moravskoslezský kraj.

„Kvalita a dostupnost lékařské péče jsou hlavními pilíři našeho zdravotnictví. S tím úzce souvisí také přístrojové vybavení nemocnic. Naše karvinská nemocnice spouští provoz magnetické rezonance v těchto dnech, Nemocnice Třinec začne oficiálně magnetickou rezonanci využívat už za tři týdny. Podařilo se nám tak realizovat to, co jsme si předsevzali. A sice, že všechny krajem zřizované nemocnice budou moci k diagnostice využívat tuto moderní zobrazovací metodu,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Pacienti z Karviné a blízkého okolí budou mít, díky spuštění provozu pracoviště Magnetické rezonance v Nemocnici Karviná – Ráj, lepší dostupnost termínů na tato vyšetření. „Zřízení pracoviště magnetické rezonance spočívalo kromě nákupu samotného přístroje také ve vybudování jeho zázemí. K zemi šel objekt bývalé ústředny, zrekonstruoval se suterén subjektu a na původním půdorysu vyrostl nový jednopatrový objekt. Teď je zde tedy prostor pro magnetickou rezonanci a potřebné zázemí pro pacienty a zdravotníky, v suterénu je strojovna, technická místnost magnetu, ale taky ústředna, umývárna a kryt civilní obrany,“ sdělil náměstek hejtmana kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer a doplnil, že pořízení magnetické rezonance vyšlo na zhruba 30 milionů korun, zbytek šel na popsané stavební práce.

„Díky intenzivnímu provozu špičkového oddělení ortopedie a dalším potřebám ostatních provozů v nemocnici, budou mít pacienti naší nemocnice zajištěn komfort vyšetření takzvaně pod jednou střechou. Jsme rádi, že kromě dospělých pacientů budou mít tuto péči zajištěnou také děti z Karviné a okolí, které dosud za ní musely dojíždět,“ uzavřel ředitel Nemocnice Karviná – Ráj Ivo Žolnerčík.

Sdílejte článek