Společnost
14/11/2023 Petr Sobol

Kdo před 15 lety přijel do Ostravy na víkend, byl podivín, říká známý ostravský hoteliér a gastronom

Foto: se souhlasem Zámku Zábřeh

Radovan Koudelka má bohaté zkušenosti s ostravskou gastronomickou scénou i hoteliérstvím. Dříve působil v Hotelu Imperial, teď je v Zámku Zábřeh a v restauraci Loft. Společně se svými kolegy se podílí na tom, že se moravskoslezská metropole posouvá dopředu.

Psal se rok 2007, když se v Zámku Zábřeh otevřel pivovar s restaurací a historickým hotelem. Následně tady vzniklo pivní a vinné wellness. Zámek se rychle stal vyhledávaným místem Ostravanů i turistů, kteří do regionu míří. „Chceme být součástí města. Podílíme se na aktivitách, které se v Ostravě dějí,“ řekl pro patriotmagazin.cz jednatel zámku Radovan Koudelka, který má pod sebou také restauraci Loft a designový Hotel City City v Přívoze.

Podnik v Přívoze jste otevřeli v roce 2014, kdy se v Ostravě hrálo hokejové mistrovství světa. Takže příští rok otevíráte další?

Teď už nic takového neplánujeme. Je krásné, že vznikají nové podniky a koncepty, ale důležité je, jak to bude vypadat za deset let. Nejtěžší a nejdůležitější je podle mě všechno dlouhodobě udržet. Ale na hokej se chystáme. Na zámku plánujeme vlastní pivní zónu. Každým rokem u nás pořádáme velký festival minipivovarů z okolí i zahraničí, na který letos dorazilo 28 pivovarů a pět tisíc návštěvníků. Chtěli bychom toho využít a nachystat něco i na hokej.

Zámek Zábřeh je v těsné blízkosti Ostravar Arény. Budou u vás ubytovaní i účastníci hokejového MS?

Máme 17 pokojů, navíc historických, to bychom neubytovali ani jeden tým. Požadavky sportovců jsou někde jinde, každý hráč má svůj pokoj, do toho potřebují pokoje na regeneraci nebo masáže, na to jsou v Ostravě jiné hotely. Každopádně my jsme partnerem organizátora šampionátu a ubytovaní u nás budou členové organizačního výboru. V hotelu, který máme v Přívoze, budou během mistrovství světa ubytovaní fanoušci z Lotyšska a ze severských zemí.

Prozraďte, panuje v ostravském ubytovacím a gastro prostředí velká konkurence?

Řekl bych, že je to naopak. Dlouhá léta se s kolegy z gastronomie známe. Když jsme otevřeli zámek, nikdy jsme nechtěli jít do tvrdého konkurenčního boje. Šli jsme do toho s tím, že Ostrava potřebuje širší nabídku gastronomie i ubytování. A cesta, jak toho dosáhnout, je spolupráce.

Jak se to projevuje?

Chceme být součástí města, celé oblasti. Podílíme se na aktivitách, které se ve městě dějí. Spolupracujeme s Janáčkovým hudebním festivalem, s hokejovými Vítkovicemi nebo fotbalovým Baníkem. Poskytujeme služby pro jejich partnery a hosty. Spolupracujeme také s Dolními Vítkovicemi a destinačním managementem. Vítáme u nás politické hosty, ta škála spolupráce je široká.

Zmínil jste destinační management. Jak vám pomáhá?

Plní formu koordinátora. Máme tady velké akce s velkým přesahem. Proto je třeba spolupracovat a vzájemně si pomáhat. V kraji se konají i velké kongresy, konference nebo veletrhy, stejně jako hudební festivaly a sportovní akce. Jsme vzájemně v kontaktu, bavíme se o tom, kdo má volné ubytovací kapacity, kdo má kde rezervu. Naše spolupráce je opravdu velmi úzká. Mám z toho dobrý pocit.

Jak je to s ostravskou gastronomií, posunula se dopředu?

Pokrok je obrovský, ale ještě ne tak velký, jako jinde. Je to spojeno s kupní silou regionu, proto se ještě nemůžeme tolik srovnávat s Prahou nebo Brnem, které je gastronomicky hodně progresivní. Sami do Brna jezdíme pro inspiraci. Víte, Ostrava má v tomto směru i jednu nevýhodu.

Jakou?

Je roztříštěná. Poruba je jedna samostatná jednotka, pak je tady Jih, Hrabůvka, Dubina, no a pak máme centrum a Mariánské Hory. Sám jsem vyrůstal a dlouho žil v Mariánských Horách. Když se řeklo, že jedeme do Ostravy, tak jsme jeli do centra. Tam se jezdilo za nákupy, za zábavou i za kulturou. Dnes se všechno rozložilo po celé Ostravě, zato centrum se vylidnilo. Pro gastronomický koncept ovšem potřebujeme koncentraci lidí a kupní sílu. Pokud jste známí, tak k vám přijedou i z větších vzdáleností, ale na začátku to tak není.

Přesto v Ostravě vzniká spousta různorodých konceptů. Je to správná cesta?

Rozhodně, i my jsme byli jedním z nich. Máme tradiční gastronomii na zámku, v hotelu City City zase provozujeme gastropub Loft. Jedná se o moderní fusion gastronomii, která obsahuje jídla z celého světa i domácí kuchyni.

Vnímáte, že do Ostravy jezdí i více turistů?

Turistický ruch v Ostravě roste. Nevidím to jen já, ale i kolegové z dalších hotelů. Cítíme to. Přináší to nové příležitosti, máme nové hosty. Když jsem před 15 lety začínal a někdo přijel do Ostravy na víkend, tak to byl podivín. Moc takových turistů nebylo. Ale dnes je to už běžné. Dolní Vítkovice jsou druhou nejnavštěvovanější památkou v republice. Máme tady i další expozice a lákadla. Lidé jezdí za kulturou, třeba do Divadla Mír, a zůstanou i během víkendu. Do Prahy se dnes dostaneme vlakem za tři hodiny. Na druhou stranu, to pro nás hoteliéry není žádná výhoda. Ale i když přijedou jen na jeden den, tak toho navštíví více a vyzkouší i nějaké restaurace. Turistický ruch a sportovní akce jsou pro náš kraj budoucností.

Zajímavá budoucnost určitě čeká i Zámek Zábřeh. Co v nejbližší době plánujete?

Máme tady největší gastronomický svátek, svatomartinské hody, husu, víno i náš pivní speciál s medem a šípkem. Na to já se každý rok hrozně moc těším. Ostatně, celá podzimní sezona je bohatá. Začaly výlovy rybníků, máme sezonu zvěřiny, jsou tady taky firemní akce a večírky. Bude toho hodně.

Chystáte i nějaké novinky?

Uvidíme, jestli zase vymyslíme nějaké pivní speciály. Žádnou super novinku ale nechystáme. Když jezdím do zahraničí na nějaké oblíbené místo, tak se vždy těším na to, že tam bude všechno stejné jako loni. Chceme udržet kvalitu a náš standard, jak v 500 let starém zámku, tak v moderním podniku v Přívoze. V obou podnicích děláme každý rok více než 200 nových jídel, takže se pořád něco děje. Chystáme další ročník mezinárodní degustační soutěže vín, pořádáme hudební swingové večery, zahajovací i ukončovací koncerty Big Bandu Dr. Sochora, moc se na to těšíme.

Foto: se souhlasem Zámku Zábřeh

Sdílejte článek