Společnost
30/10/2015 Jaroslav Baďura

Klub Stoun hostí v sobotu elektroswingové Mydy Rabycad

V poslední době se dostává do popředí nový hudební styl, kterým je elektroswingová hudba, a na to zareagoval i jeden z nejstarších hudebních klubů – frýdeckomístecký Stoun. „Rozhodli jsme se uspořádat u nás v klubu velkou elektroswingocou party jak s Djs, tak i živou kapelou Mydy Rabycad a to v sobotu 31. října,“ komentuje událost šéf klubu Stoun Kamil Rudolf.

Kapela také vystupovala na největším elektronickém festivalu ve střední Evropě Beats for love 2015 konaném v Ostravě a klub pro návštěvníky připravil i speciální retro elektroswingovou fotostěnu, kde se mohou nechat vyfotit a odnést vytištěnou fotku na památku.

Mydy Rabycad před třemi lety založili suverénně swingující saxofonista Mikuláš Pejcha, výtečný basista Jan Drábek, klávesový a elektronický mág Nèro Scartch. Krátce na to začaly vznikat první písničky, jako například electroswingový remake Djanga Reinhardta s názvem Belleville.

Hned v úvodu přizvali ke spolupráci dlouholetou kamarádku a především unikátní zpěvačku, rusovlasou divu Žofii Dařbujánovou. Od té doby tato čtveřice tvoří základní autorskou i interpretační sestavu, jejíž současný věkový průměr je 21 let. Nezanedbatelný podíl na skvělém soundu mají i stálí hosté: bubeník Tomáš Konůpka, kytarista Ondřej Slánský a také zpívající zvukař a manažer Petr “Kuzhell” Blažek.

Nové album Glamtronic nespoutané mladé kapely Mydy Rabycad vznikalo v renomovaných studiích Svárov a Barrandov Sound, hlavním producentem alba je Tomáš Konůpka (Android Asteroid, ex-Navigators), jemuž sekundoval také Yarda Helešic, Risto Sokolovski nebo Lukáš Martinek, který se postaral i o finální mix.

Mastering byl v rukou zkušeného Ecsona Waldeze z Biotech Studia. Na albu hostuje také jeden z našich nejlepších kontrabasistů Josef Fečo i dechová a smyčcová sekce. Obal CD je dílem výtvarníků s mezinárodním renomé, v Praze tvořícího designéra Pavla Fuksy a londýnské rezidentky ruského původu, ilustrátorky Kariny Eibatové.

O cestě, kterou kapela absolvovala v posledním více než roce a zúročila na albu Glamtronic, říká zpěvačka a textařka Žofie Dařbujánová: „Elektroswing jsou naše kořeny, ale už jsme za jeho mantinely. Proto se album jmenuje Glamtronic. Teď už nás nejde úplně zařadit, proto jsme si vymysleli slovo glamtronic jako výraz pro určitý náš vlastní styl a nakonec jsme podle něj pojmenovali celé album.”

Mydy Rabycad vyzráli během loňské sezóny v jeden z nejlepších koncertních bandů na naší scéně a zaujali fanoušky, agenty a promotéry nejen v Evropě. Mají dar přenášet radost z hudby, nadhled, živelnost i šarm. Lehkost synkop se u nich přirozeně snoubí s nekompromisními beaty. To vše dokáže v podání mladých muzikantů lehce překonávat stylové i generační rozdíly i zeměpisné a kulturní vzdálenosti.

Před pár dny kapely vydala také nový klip k písni Good Times, který vznikl v režii Davida Rubka ze studia Dr.Abé. Text písničky si hraje se jmény členů kapely a s nadsázkou vypráví o tom, jak je jim na pódiu spolu dobře a baví sebe i vděčné posluchače. „Dobré časy“ přenáší kapela jak do čerstvého stejnojmenného klipu, tak do celého alba Glamtronic i každého živého vystoupení, jejichž strhující atmosféra již nadchla fanoušky u nás i v řadě evropských zemí.

Sdílejte článek