Auto
14/04/2020 ČTK

Konec nafťáků v ostravské MHD. Dopravní podnik koupí 61 autobusů na CNG

Dopravní podnik Ostrava (DPO) chce letos nakoupit 61 nových autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) téměř za 500 milionů korun.

Pokračuje tak v uskutečňování plánu vyřadit z pravidelných linek autobusy na naftový pohon a od konce letošního roku na ně vypravovat jen vozidla na elektřinu nebo CNG.

Mezi novými autobusy má být 37 osmnáctimetrových a 24 dvanáctimetrových vozidel, dodány by měly být koncem roku, řekla mluvčí DPO Karolína Rycková.

Do budoucna podnik plánuje koupi dalších autobusů na elektřinu.

"Plánujeme ještě dodávku 24 dvanáctimetrových elektroautobusů, a to včetně potřebné nabíjecí infrastruktury. Autobusy s naftovým pohonem pak budou i nadále udržovány v provozu, a to zejména za účelem provozních záloh pro případy poruch, anebo nějakých jiných mimořádných událostí," řekla Rycková.

V létě mají v ostravské městské hromadné dopravě začít jezdit jako v prvním městě v Česku dvoupatrové autobusy doubledeckery.

Dvě vozidla s pohonem na CNG dodá dopravnímu podniku společnost Scania, budou stát dohromady 28,6 milionu korun. Doubledeckery budou jezdit na nové lince 88 mezi Dolní oblastí Vítkovic a zoologickou zahradou.

DPO má ve svém vozovém parku 298 autobusů, 259 tramvají a 70 trolejbusů. Kromě devíti jsou všechny autobusy nízkopodlažní, tramvají je nízkopodlažních více než polovina a trolejbusy všechny.

Autobusy začaly v Ostravě vozit cestující před 90 lety, 14. dubna 1930. V současnosti ve městě jezdí 16 typů autobusů. Nejvíce je 130 dvanáctimetrových vozů typu Solaris Urbino 12 na zemní plyn, které ve městě jezdí od roku 2015, a 60 vozidel stejného modelu, ale na naftu.

Autobusy mají dvě vozovny: na Hranečníku ve Slezské Ostravě a v Porubě.

Sdílejte článek