Společnost
02/04/2020 Petr Broulík

Koronavirus? Potěšte se bulletiny plnými historie krásné Ostravy

Už sedm let vydává Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu svůj bulletin. Čtvrtletník, který znají v tištěné podobě mnozí návštěvníci antikvariátu Fiducia, nabízí všem milovníkům tohoto města výlety do jeho bohaté a vzrušující historie.

V bulletinech, které jsou k mání zdarma, je možno vidět často i běžně neviděné historické fotografie a začíst se do článků, které umožňují poznat kapitoly z nedávných dějin Ostravy a Ostravska. A účastnit se současných polemik a diskusí souvisejících často s odkazy minulosti a historie.

Bulletin je také možné stáhnout si na internetu. A právě v těchto dnech, kdy vychází jeho zcela nové číslo, je tato možnost jedinou, jak si nový bulletin přečíst. Antikvariát Fiducia je totiž vzhledem k mimořádným opatřením přijatým vládou ČR kvůli pandemii koronaviru také jako řada ostatních institucí uzavřen.

„V tištěné podobě je nabídneme až na křtu, který proběhne ve chvíli, kdy pomine nouzový stav a bude otevřen Antikvariát Fiducia,“ říká Ilona Rozehnalová, vedoucí Antikvariátu a klubu Fiducia.

„Řada lidí sedí u sdělovacích prostředků a napjatě sleduje křivku demonstrující počet nemocných, jiní naopak raději média přestali sledovat, aby se zbytečně nevystavovali ještě většímu stresu. A my věříme, že oběma skupinám přijde vhod i pár řádků, které je na chvíli od koronaviru, procent smrtnosti, počtů respirátorů a roušek přivedou k jiným tématům.“

V prvním čísle už osmého ročníku Krásné Ostravy se mimo jiné právě v textu Ilony Rozehnalové dozvíte více o historii sadu Milady Horákové a jeho plánované revitalizaci.

„V roce 2019 jsme ztratili několik významných osobností – básníka Milana Andrássyho, básníka a novináře Güntera Motýla a překladatelku a knihovnici Martu Trnkovou. Za jejich odkazem se ohlížejí básník a novinář Ivan Motýl, literární historik Pavel Hruška a historik Petr Šimíček,“ představuje autorka další obsah.

V dubnu 2020 si Ostrava připomene půlkulaté výročí osvobození Ostravy. Historička Nina Pavelčíková se v této souvislosti vrací k stále dostatečně nevysvětlenému a diskutovanému příběhu Sýkorova mostu v roce 1945. K tomuto tématu přináší bulletin i unikátní svědectví paní Danuty Puffové.

„Nabízíme recenzi na knihu Hornické vdovy, jež byla nominována cenu Magnesia Litera. Jan Lenart ohledává důvody úspěchu hornického regionu Krušné Hory, který se stal památkou UNESCO, jež by mohly být inspirací pro hornickou krajinu Ostravska. Věnujeme se také problematice rozšíření kapacity ostravské spalovny. Zavedeme vás k pomníku věnovanému esperantu a zavzpomínáme na 100 let spotřebního družstva Budoucnost v Ostravě,“ láká Ilona Rozehnalová.

Dodává, že autorem letošní série komiksů věnovaných spisovateli Janu Balabánovi, od jehož smrti letos uplyne deset let, je ostravský výtvarník Jakub Gajdošík.

„Za celou redakci Krásné Ostravy přejeme všem hodně zdraví i sil do dalších týdnů a slovy klasiků z Osvobozeného divadla se těšíme na shledanou v lepších časech,“ přejí za redakci Krásné Ostravy Ilona Rozehnalová a Monika Horsáková.

On-line vydání krásné Ostravy najdete zde: http://www.krasnaostrava.cz/wp-content/uploads/2020/03/KROS28_digital.pdf.

Všechna předchozí čísla jsou ke stažení najdete zde: http://www.krasnaostrava.cz/bulletin-krasna-ostrava/

Sdílejte článek