Společnost
23/11/2015 ČTK

Legendární Šantán na Lysé hoře končí, začne se rozebírat

Legendární občerstvení Šantán na vrcholu Lysé hory v Beskydech končí. O víkendu byl provizorní bufet otevřen naposledy. V pondělí ho dělníci začnou rozebírat. Máte na Šantán nějaké zajímavé vzpomínky? Napište nám, můžete poslat i fotografie, ty nejzajímavější zážitky zveřejníme.

Noví majitelé jej chtějí znovu postavit v obci Morávka. Zda bude dál fungovat pro veřejnost, není jasné. Konec Šantánu souvisí s dostavbou Bezručovy chaty, která se veřejnosti otevře 25. listopadu,“ řekl vedoucí projektu Bezručovy chaty Jiří Stejskalík z Klubu českých turistů.

Chata sice byla slavnostně otevřena už počátkem září, návštěvníci do ní ale ještě nemohli. Chybělo kolaudační rozhodnutí. „To už nyní máme. Otevírat budeme 25. listopadu,“ řekl Stejskalík.

S dostavbou chaty souvisí zánik Šantánu, který na vrcholu nejvyšší hory Beskyd veřejnosti sloužil od roku 1994. Pro Klub českých turistů jej provozoval Ivo Sklenář. Podnik zajišťoval občerstvení pro turisty místo Bezručovy chaty. Ta byla postavena v roce 1934, v roce 1978 vyhořela.

„V pondělí Šantán budeme rozebírat. Prodali jsme jej za korunu. Noví majitelé jej chtějí postavit někde v Beskydech. Kde, ještě tají,“ řekl Stejskalík. Podle informací agentury ČTK by to mělo být v Morávce. Zda bude stavba dál sloužit veřejnosti jako občerstvení, ještě není jasné.

Bezručovu chatu Klub českých turistů financoval z veřejné sbírky a z darů. „Původní projekt měl stát 56 milionů korun. Skutečné náklady ale nepřekročily 32 milionů. Lidé nepřispívali jen penězi. Dostávali jsme i materiál či nám bez nároku na odměnu poskytovali služby,“ řekl Stejskalík.

Současná stavba je replikou té původní. Základní kámen stavby byl položen v roce 1933. Na slavnost byl pozván i Petr Bezruč. Básník se ale omluvil verši: „Na Lysou se nechtělo, běželť syn v srpnu horami, nech je u Vás veselo a den švarny budiž s Vámi.“ Útulna byla poprvé otevřena v prosinci 1934. Chata měla 12 pokojů, dvě noclehárny, byt pro nájemce, ústřední topení, teplou užitkovou vodu a kuchyň.

V roce 1978 chata vyhořela. Příčina požáru nebyla jednoznačně objasněna, spekulovalo se o vadné elektroinstalaci. Po další desetiletí chatu na nejvyšším vrcholu Beskyd připomínaly jen sutiny.

Kromě občerstvení a noclehu chce nová chata nabízet i vzdělání. „Chceme jít cestou ekologické výchovy. Věnovat se práci s dětmi,“ řekl už dříve Stejskalík.

 

 

Sdílejte článek