Byznys
19/04/2023 ČTK

Liberty Ostrava je v problémech, dluží dodavatelům i dopravcům

Společnost Tameh Czech je opět ve sporu s hutním podnikem Liberty Ostrava a hrozí, že mu omezí dodávky energií.

Huť je totiž ve značném zpoždění s platbami, což pomalu začíná ohrožovat fungování Tamehu. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Tameh Patrik Schober. Vyjádření Liberty ČTK zjišťuje, odpovědi na zaslané otázky zatím nedostala. Na situaci upozornily Hospodářské noviny (HN), podle nichž Liberty dluží řadě svých dodavatelů. Mediální zástupce Liberty Andrej Čírtek HN sdělil, že platby dodavatelům společnost řídí co nejefektivněji.

Tameh Czech je někdejší závod Energetika, který vznikl jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Když podnik vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 huť změnila majitele a nyní patří do Liberty Steel Group z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Tameh ale zůstal majetkem společného podniku ArcelorMittalu a polského Tauronu.

Poprvé se Tameh s Liberty dostaly do sporu před dvěma lety kvůli plnění závazků z dlouhodobé smlouvy o dodávkách energie. "Teď se jedná o cash flow, tedy že Liberty je ve zpoždění s platbami," řekl Schober. Uvedl, že nemůže komentovat o jakou částku jde. "Kontrakt je na deset let a je v hodnotě asi devíti miliard korun. Z toho asi vyplývá, kolik to dělá ročně a kolik třeba za měsíc," řekl Schober.

Nemůže ani komentovat, jak dlouho po splatnosti platby jsou. "Je to ale značné zpoždění. Když by to bylo třeba o jeden měsíc, tak nad tím asi každý mávne rukou. Ale teď je to už tak, že to vlastně ohrožuje fungování Tamehu jako takového. Situace je velice vážná, i proto už jsme s tím vyšli i do médií. Pokud se situace nenapraví nějak rozumně a rychle, tak Tameh bude muset omezit dodávky všech energií, které dodává do Liberty," řekl Schober. Aktuálně se podle něj vedou intenzivní jednání o vyřešení situace.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Roční kapacita výroby podniku je 3,6 milionu tun oceli. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců. Za finanční rok do loňského 31. března podnik vykázal čistý obrat 56,5 miliardy korun, čistý zisk činil 6,1 miliardy korun.

HN napsaly, že ještě loni v létě na tom byla ostravská huť dobře, pak se ale začaly projevovat problémy na evropském trhu s ocelí. V červenci firma podepsala s italskou společností Danieli smlouvu v hodnotě 8,6 miliardy korun na dodávku dvou hybridních elektrických obloukových pecí, které jsou pro budoucnost huti zásadní. Do provozu by měly být uvedeny v roce 2025. Ve stejném měsíci huť kvůli opravám a modernizaci dočasně odstavila vysokou pec číslo 2, kterou dosud do provozu znovu neuvedla. Ostatní zařízení včetně vysoké pece číslo 3 a válcoven zůstávají v provozu.

Předseda základní organizace OS Kovo Liberty ČR Petr Slanina ČTK řekl, že odboráři jsou si vědomi, že huť má teď zpožděné platby a její platební morálka není úplně v pořádku, ale přesnější informace k tomu nemají. "Samozřejmě, zaměstnanci jsou z toho nervózní, protože provozy nejedou naplno. Nicméně z mé pozice je nejdůležitější, že vůči zaměstnancům jsou veškeré závazky plněny, výplaty dostávají v plné výši, se všemi náležitostmi. Dokonce se jede podle harmonogramu, i co se týče výstavby ocelárny, i když to je pořád ve fázi příprav," řekl Slanina.

HN uvedly, že Liberty dluží řadě dodavatelů, od některých dopravců až po úklidové a cateringové firmy. Například dodavatelé šrotu přidávaného k železné rudě při výrobě surové oceli už podle listu dodávají materiál, jen když jim Liberty zaplatí předem, podobně jako mnozí další.

Sdílejte článek