Společnost
23/11/2020 Petr Broulík

Lidé neberou telefony hygienikům. Trasování nakažených se komplikuje

​Celkem sto pět lidí starších pětašedesáti let zemřelo minulý týden v Moravskoslezském kraji na nemoc Covid-19.

Je to opět nárůst počtu zemřelých za týden. A to i přesto, že jinak klesá počet nakažených, v neděli jich v našem kraji přibylo jen 293.

„Situace je tíživá právě v tom, kolik nám na covid umírá lidí. Ten počet opět minulý týden narostl, a to v té nejvyšší věkové kategorii. Rozhodně to není žádný signál, že je něco za námi. Určitě není,“ řekl dnes odpoledne po jednání krizového štábu u Moravskoslezského kraje hejtman Ivo Vondrák.

Popsal, že v současnosti je v sociálních zařízeních kraje, jako jsou domovy důchodců, zhruba 450 nakažených klientů a asi stejný počet pozitivních zaměstnanců.

„Přestože se snažíme populaci v těchto zařízeních co nejvíce ochránit a pravidelně tam testujeme, opět se nám objevila nákaza v nových domovech,“ řekl hejtman.

Lidé neodpovídají na telefonáty hygieniků, nechtějí do karantény

Hejtman také upozornil, že krajská hygienická stanice v současnosti hlásí problémy s trasováním.

„Lidé neodpovídají na telefonáty hygieniků nebo na ně nereagují. Lidé prostě nechtějí do karantény a snaží se od toho nějak distancovat. To není dobře. Proto chceme na tyto lidi apelovat, aby nepodceňovali práci hygieniků a uvědomili si, že jediný neidentifikovaný případ může velice rychle vést k nákaze dalších lidí. Teď už se navíc objevují první výskyty chřipky, to znamená, že situace se může velmi rychle opět zkomplikovat,“ řekl hejtman.

„Ale situace ve zdravotnictví se u nás v kraji také uklidňuje. Obsazenost standardních lůžek klesla na 61 procent a lůžek na ARO a JIP na 57 procent. Klesá i počet nově přijímaných pacientů s Covid-19. To se nějakým způsobem lepší. Na druhé straně v nemocnicích v kraji stále chybí deset procent zdravotnického personálu, jehož členové jsou nemocní nebo v karanténě,“ poznamenal šéf krizového štábu kraje Ivo Vondrák.

Testovací týmy se soustředí na školy, tam teď hrozí největší riziko

Hejtman také řekl, že poté, co testování lidí s podezřením na Covid-19 obecně v současnosti výrazně pokleslo, začali představitelé kraje a hygienici hledat cestu, jak využít nově připravené kapacity testovacích míst, které nyní nejsou využity.

„Soustředíme se tedy opět na rizikové školy, kam se postupně budou navracet žáci a studenti. Požádáme všechny naše ředitele, aby zjistili a poslali nám seznam zájemců o případné testy a my budeme jejich organizaci řešit s ministerstvem zdravotnictví. Máme však v kraji 150 tisíc žáků a studentů a 17 tisíc učitelů a to nebude jednoduché plošně otestovat,“ vysvětluje hejtman a dodává, že k tomuto testování by kraj využil mobilních odběrových center se sanitkami.

Kraj však předpokládá, že bude testovat především učitele a ty žáky, s jejichž otestováním dají souhlas rodiče.

„Nejvíce ohroženou skupinou jsou totiž učitelé a hrozí jim největší nebezpečí. Protože děti mívají většinou mírné příznaky nemoci,“ řekl hejtman Ivo Vondrák a připomněl, že právě školy a přenosy a ohniska v nich byly na začátku epidemie. „A tam také teď po návratu žáků bude největší nebezpečí a riziko,“ dodal hejtman.

Sdílejte článek