Společnost
30/11/2020 Petr Broulík

Lidem se nechce do karantény, ignorují hygieniky a musí jim domlouvat policie

Také v Moravskoslezském kraji síla epidemie Covid-19 pozvolna slábne a situace okolo nákazy koronavirem se uklidňuje.

Hygienici v kraji to vidí na klesajících počtech nových nakažených. Jediné, co odborníkům dělá starosti, je poměrně vysoký záchyt pozitivně testovaných v Moravskoslezském kraji, který činí průměrně dvacet procent z provedených testů.

Všechny ostatní ukazatele nákazy však také v Moravskoslezském kraji klesají, dokonce i ve školách, kde se odborníci obávali návratu žáků, který mohl zlepšování situace zkomplikovat.

„Ve školách, kde už probíhá výuka, je zatím klid. Máme zatím jediný případ mezi žáky a učiteli. Ale uvidíme, co se bude dít dál,“ řekl to dnes po pravidelném pondělním jednání členů krizového štábu kraje jeho šéf a hejtman Ivo Vondrák.

Připomněl, že krizový ústřední krizový štáb v Praze připravuje nyní metodiku pro plošné testování učitelů, které proběhne ve dnech od 4. do 18. prosince. „My v našem kraji k tomu využijeme našich mobilních týmů.“

Málo se testuje. To může ovlivňovat současné ukazatele nákazy

Ivo Vondrák však upozornil, že „jakýmsi stínem nad tím vším je, že se v posledních dnech poměrně málo testuje“. Takže počty nově nakažených nemusejí odpovídat jejich skutečnému počtu.

„Mimochodem včera hygienici a zdravotníci provedli v celé České republice tolik testů, kolik jich provedli před několika týdny pouze v Moravskoslezském kraji,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Proto se podle něho chystají další strategie testování – veřejnosti a ve školách. "Co nám dělá starosti, je to, že spousta lidí nereaguje na výzvy, aby kvůli kontaktu s nakaženými odešli do karantény," uvedl hejtman.

Lidé nechtějí do karantény. Musí je přinutit policie

„Rozhodnutí o karanténě se musí některým lidem doručovat prostřednictvím policie, protože lidé je nechtějí přijímat. To určitě také není dobře, protože tito lidé, kteří neabsolvují karanténu, jsou pak dalším potenciálním zdrojem další nákazy,“ řekl hejtman a dodal, že takových lidí někdy napočítají hygienici denně i několik desítek.

Proto vyzval veřejnost, aby na tyto výzvy ke karanténě včas reagovali a odešli do ní. „Nerespektováním těchto výzev totiž ohrožujete všechny lidi ve svém okolí.“

Hejtman kraje oznámil, že se výrazně zlepšuje i situace ve zdravotnictví. „Máme dnes celkem 550 hospitalizovaných pacientů na Covid-19. Nicméně v nemocnicích máme i lidi, kteří už covid pozitivní nejsou, ale doléčují se. Také personál je na tom mnohem lépe. Máme už jen dvě procenta lékařů a sedm procent zdravotního personálu, kteří jsou kvůli Covid-19 mimo službu. Nehorší situace je v nemocnicích v Karviné a Havířově. Ale i tam se to zlepšuje,“ dodal hejtman.

Sdílejte článek