26/05/2018 Tomáš Svoboda

Lidi chtěli Baroše, záchranu nakonec Baníku vystřelili Diop a Hlinka

Už se chystal na hřiště. Měl zlomit bezbrankový stav, ale nakonec mohlo střídání Milana Baroše chvíli počkat. Klíčový záchranářský duel Baníku s Brnem totiž nakonec rozhodla přesná hlavička Dame Diopa.

Senegalský útočník v 65. minutě v podstatě zareagoval na volání plných tribun, které si přály, aby kouč Bohumil Páník už vyslal na plac legendárního kapitána.

Důvodů se našlo více. Mohlo jít o jeho dost možná poslední utkání v dresu milovaného klubu a baníkovci se navíc proti sestupujícímu soupeři docela trápili, což vyvrcholilo v 58. minutě neproměněnou penaltou v podání Martina Filla.

Pak ale dokázali stupňovat tlak, a když Baroš v 74. minutě opravdu nastoupil, hrálo se Ostravanům již o poznání volněji.

Záhy přidal gólovou pojistku důrazný záložník Marek Hlinka, Baník vedl 2:0 a v ten moment bylo všem jasné, že o záchraně není pochyb.

"Výsledek ukazuje, že tým je zdravý a když se to podpoří výsledky, tak ukáží, že jsou odolní i v nepříznivých situacích. I po neproměněné penaltě jsme měli stále dost času. Mužstvo pracovalo a ten gól jsme nakonec dali," uvedl po utkání kouč Páník.

Jak dále dodal, předtím střelecky matného Diopa se mu povedlo nabudit tím, že jej ke skórování pobídl v jeho mateřském francouzském jazyce.

Změna jazyka, či spíše jen trenérského slovníku, evidentně pomohla také ligovým sousedům z Karviné, kteří se v sobotu dokázali zachránit společně s Baníkem.

O napínavý projekt "last minute" se postaral nejprve manažer Lubomír Vlk, který se ve čtvrtek ujal týmu místo odvolaného Josefa Muchy, a pak se chytili i hráči, kteří díky gólům Jana Kalabišky a Tomáše Wágnera mohli slavit výhru 2:0 v Jihlavě.

Právě celek z Vysočiny se v dramatickém finiši stal tím, kdo do druhé ligy doprovodí Brno.

Co se týče nejvyšší soutěže, v rámci ní se fanoušci mohou od příští sezóny těšit mimo jiné na vyhecovaná regionální derby mezi Baníkem, Karvinou a nováčkem z Opavy.